R7 3700X ve RTX 3070 sistem aşırı ısınıp çöküyor

latiass

Hectopat
MSI MAG Forge 100R kasa (1 arka 2 önde fan var)
AMD R7 3700X işlemci stok fanla (ekstra soğutucu yok)
Gigabyte B450 Gaming X anakart (3600MHz destekleyen)
ASUS RTX 3070 2 fanlı ekran kartı (OC olmayan versiyonu) parçalarını kullanıyorum.
AC oddsey oynarken işlemci 95-98'leri çok görüyor ama ekran kartı 68 derece üstüne çıkmıyor. Önceden oyun oynarken şimdi de oyuna giriş ekranında reset atıyor.

BIOS son sürümüne (F61) güncelledim. CPB ayarını disable yapıp kaydedip çıkıyorum ama tekrar BIOS'a girince enable seçili oluyor. Ne denediysem bir türlü olmadı. Tavsiyeniz var mı?

Not: PC normal kullanabiliyorum, sadece oyuna girince reset atıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Görünen o ki işlemci ile alakalı. Stok fanı çıkartıp ayaklarını kontrol edin. Termal macun yenileyin. Stok fanı düzgünce monteleyin. BIOS'dan işlemci ayarlarını kontrol etmektede fayda var. Yanlış bir ayar yapıldı ise işlemci kendini kısıtlıyor olabilir.

kaliteli bir termal macun alıp fan temizliğini yaparsan sorun düzelir.
Tamamdır. Genel başlıklara bakınca BIOS ayarından hep yönlendirme olunca fan veya macunla alakalı olabileceğini düşünmemiştim. Çok teşekkür ederim.
Görünen o ki işlemci ile alakalı. Stok fanı çıkartıp ayaklarını kontrol edin. Termal macun yenileyin. Stok fanı düzgünce monteleyin. BIOS'dan işlemci ayarlarını kontrol etmektede fayda var. Yanlış bir ayar yapıldı ise işlemci kendini kısıtlıyor olabilir.
BIOS da işlemcide ne gibi ayar hocam? BIOS da GPU ısısı kısmında alarm vermiş durumda.
Fanları temizledim. Termal macun da yeniledim ama oyuna girince reset atma durumu geçmedi.
BIOS ayalarında CPU sıcaklık ve fan kısmında alarm simgesi halen çıkmakta.
f169ff20-68b7-4102-9f9e-5c210b8803d9.jpg

@poe @emrullah çağlar @Quantum9

Son düzenleme:
Tamamdır. Genel başlıklara bakınca BIOS ayarından hep yönlendirme olunca fan veya macunla alakalı olabileceğini düşünmemiştim. Çok teşekkür ederim.

BIOS da işlemcide ne gibi ayar hocam? BIOS da GPU ısısı kısmında alarm vermiş durumda.
Fanları temizledim. Termal macun da yeniledim ama oyuna girince reset atma durumu geçmedi.
BIOS ayalarında CPU sıcaklık ve fan kısmında alarm simgesi halen çıkmakta.
Eki Görüntüle 1155278
@poe @emrullah çağlar @Quantum9

Soğutucunun resmini atar mısın?

Geri
Yukarı