R7 3700X vs i7 9700KF

3700X çok daha mantıklı bir hamle olur ama sizin gönlünüzden ne geçiyorsa onu alın, ikisi de gayet güçlü işlemciler.
İşlemcileri alırken ekran kartı kadar kasmaya gerek yok şuan İ5 2500K bile gününüz için yeterli, yani işlemciden yana kolay kolay şikayetiniz olmaz seçtikleriniz şuanki en güçlü işlemciler den ikisi, ama benim oyun uzun yıllar kullanılacaksa 3700X, bir kaç yıl kullanıp satılacaksa 9700KF.

3700X çok daha mantıklı bir hamle olur ama sizin gönlünüzden ne geçiyorsa onu alın, ikisi de gayet güçlü işlemciler.
İşlemcileri alırken ekran kartı kadar kasmaya gerek yok şu an i5 2500K bile gününüz için yeterli, yani işlemciden yana kolay kolay şikayetiniz olmaz seçtikleriniz şu anki en güçlü işlemcilerden ikisi, ama benim oyun uzun yıllar kullanılacaksa 3700X, birkaç yıl kullanıp satılacaksa 9700KF.

Bir iki yıl kullanıp satamam ama 4-5 yıl sonra ekran kartı, anakart, işlemci ve RAM'ı degiştiririm.

Ryzen 7 3700X daha mantıklı birçok açıdan ama oyun tarafında 9700KF bir tık daha üstün diyebilirim. Benim tavsiyem R7 3700X olacaktır gene.

Şöyle bir şeyde gördüm 9700K alırsam mesela RTX 5xxx serisi çıkınca darbogaz yapar ama 3700X alırsam yazmazmış öyle mi?
Doğru sayılmaz. Kim demişse yanlış bilgi. Oyun tarafında aynı kulvarda yer alan işlemciler için konuşursak biri zayıfladığında, diğeri de hemen hemen orantılı bir şekilde zayıflayacaktır o günün şartlarına göre. Eğer dediğiniz gibi olsaydı şu an FX işlemcilerin 4 çekirdekli i5 işlemcilerden daha iyi olması gerekiyordu. Ama değil. İşlemciye ağır yüklenen oyunlarda bile bu durum geçerli değil. Yani kısacası çekirdek sayısından ziyade o çekirdeklerin gücü ve verimliliği önemli. Zaten oyunların büyük bir kısmı 4 çekirdeğe göre optimize ediliyor. İlerde değişebilir durum ama kısa vadede pek zannetmiyorum. Belki uzun vadede olabilir.

Bu arada değindiğim konu ile ilgili iki video bırakayım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Durum bundan ibaret. İşlemciyi sonuna kadar kullanan oyunlarda bile en kötü ihtimal azıcık gerisinde olabiliyor veya kafa kafaya. En kötü ihtimal diyorum. 9700K al diye demiyorum bunları, en azından bilgi kirliliğinden kurtul diye söylüyorum. Tercih sana kalmış, önerimi yaptım sonuçta hocam :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı