Çözüldü R7 3700X'in Boşta 55-60 °C Olması Normal mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Semmellow

Hectopat
Daha fazla  
İşlemcim: Ryzen 7 3700X - Anakart: MSI X570 GAMING Edge Wi-Fi - CPU Soğutucu: Cooler Master Masterliquid ML240L - Kasa: NZXT H700.

Bilgisayarda masaüstündeyken CPU kullanımı %3 iken gördüğüm değerler bunlar. Termal macunu yeniledim, işlemci ile soğutucu pompası vidaları sıkı, boşluk yok. 1,5 yıldır kullandığım sistem ilk defa böyle oluyor. Sebep ne bir türlü anlayamadım?

Son olarak AMD Wraith Prism soğutucusunu taktım. Sistem boştayken CPU kullanımı %3 ve sıcaklık 60 °C neden böyle yüksek sıcaklıklarda?

EDİT: Afterburner ile de sıcaklık değerlerine baktım yine aynı değişen bir şey yok.

Dosya Ekleri

• 11.jpg
    11.jpg
    107,5 KB · Görüntüleme: 75
Son düzenleme:
Çözüm
OCCT programı ile kontrol ettim, stres testi yaptım sistem sıcaklığının yüksek olmadığını gördüm. Aynı sorunu yaşayan olursa OCCT programını kullanması fayda sağlayabilir.
Evet. Fabrika çıkışlı açık geliyor CPB. İşlemcinin yük durumuna göre kendine otomatik OC yapıyor. Otomatik OC yaparken voltajı da arttırıyor ancak bu artan voltaj dengesiz verildiği için 1.41V gibi değerleri görüyorsun. Sadece CPB kapatırsan online ve render alanlarında %10 kadar performans kaybı yaşıyorsun ancak voltaj sıçramaları olmuyor ve sıcaklık 15 derece kadar düşüyor.
Anladım sıvı soğutucuyla pek sorun çıkaracağını düşünmüyorum CPB'nin. Birde CPB'nin kapalı olması online olmayan oyunlara (hikayeli oyunlar) etki eder mi?

Anladım sıvı soğutucuyla pek sorun çıkaracağını düşünmüyorum CPB'nin. Bir de CPB'nin kapalı olması online olmayan oyunlara (hikayeli oyunlar) etki eder mi?
Ben etkisini göremedim. GTA 5'te ve Watch Dogs 2'de CPB açık ve kapalı haliyle kıyasladım bir fark göremedim. Hikaye temalı oyunlarda GPU ağırlıklı olduğu için CPB önemi yok pek.

Ben etkisini göremedim. GTA 5'te ve Watch Dogs 2'de CPB açık ve kapalı haliyle kıyasladım bir fark göremedim. Hikaye temalı oyunlarda GPU ağırlıklı olduğu için CPB önemi yok pek.
Şimdi sıvı soğutucu montajını yapıcam CPB açıkken stres testi yapıcam bakalım sıvı soğutucu ile ne kadar fark olacak soğutmada.

Şimdi sıvı soğutucu montajını yapacağım CPB açıkken stres testi yapacağım bakalım sıvı soğutucu ile ne kadar fark olacak soğutmada.
Tamam hocam yine aynı şekil yapıp sonuç paylaşırsın.

Tamam hocam yine aynı şekil yapıp sonuç paylaşırsın.
Sıvı soğutucu takılı, CPB açık 5 dakikalık OCCT stres testi sonunda en fazla 62°C yi gördü. Eğer OCCT doğru veri gösteriyorsa çok iyi durumda sistem. O zamanda diğer programlar hatalı oluyor.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    137,9 KB · Görüntüleme: 10
Sıvı soğutucu takılı, CPB açık 5 dakikalık OCCT stres testi sonunda en fazla 62°C'yi gördü. Eğer OCCT doğru veri gösteriyorsa çok iyi durumda sistem. O zamanda diğer programlar hatalı oluyor.
Gayet güzel CPB açıkken aldığın değerler. Ben bir sorun görmüyorum. :)

Eğer bu programın paylaştığı veriler doğruysa dediğiniz gibi gayet iyi durumda sistem.
Doğrudur hocam, OC yapan kişilerin en çok kullandığı programlardan birisi.

O zaman bir sıkıntı yok. Teşekkür ederim ilginiz için çok sağ olun🙂
Ne demek hocam, bunun için buradayız. Sorununun çözümünü aldığın cevabı çözüldü olarak işaretlemeyi unutma.

Geri
Yukarı