R7 3800X sistemde görüntü gidip geliyor

Ahak

Centipat
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim gibi sorunum şu;
Bilgisayarı açtıktan 20 dakika sonra görüntü gidiyor ve geri geliyor.

Sorunun videosu;
1-
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(06.57'de sorun görülüyor.)

2-
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(06.18'de sorun görülüyor.)

Sistemim;
Monitör: MSI G27cq4 165Hz 27 inç FreeSync
Anakart: MSI B550 Tomahawk
İşlemci: Ryzen 7 3800X
İşlemci Soğutucu: Stok wraith prism
RAM: 2X 8 GB Corsair RGB Pro 3600MHz
Ekran kartı: MSI RTX 2070S Gaming X Trio
Güç kaynağı: Corsair VS650W
Depolama: 1 adet 500GB NVMe M.2 SSD ve 2 adet 1TB HDD.
Kasa: Gamepower warCry
Fan: 9 adet Gamepower RGB fan
Klavye: Gamepower saber RGB

Arkadaşlar denediğim şeyleri anlatayım;
1-Önce kablodandır diye Paugge marka vesa DP kablo aldım sorun aynı.
2-HDMI kablo ile bağlandığımda da düzelmedi.
3-Ekran kartındaki portları veya monitördeki portları değiştirdiğimde de düzelmedi.
4-Ekran kartım ASUS ROG STRIX GTX1070 idi. Garantiye gönderdim ekran kartında sorun olmadığı söylendi.
5-Ben yine de ekran kartımı değiştirdim sorun devam etti.
6-Ekran ayarlarında ve monitör ayarlarında tüm özellikleri kapattım sırayla açtım G-SYNC kapattım FreeSync kapattım hiçbir şekilde düzelmedi
7-Ardından MSI teknik servise ticket yolu ile ulaştım oradan bana monitörde ve NVIDIA denetim masasında yapmam gereken ayarlar gönderildi onları da denedim sorunum çözülmedi.
8-Monitörümü MSI teknik servise gönderdim, sağ olsunlar bayağı ilgilendiler ama orada böyle bir sorun ile karşılaşmadılar. Onlarda benim gibi HDMI DP FreeSync G-SYNC denedi.
9-Monitörümü servise göndermeden önce başka monitörler ile kasamı denedim o şekilde sorun yaşamıyorum. Monitörüm serviste iken de yine aynı şekilde 60Hz eski Full HD olmayan monitörümde bu sorunu yaşamıyorum.
*Eski sistemim vardı x5675 sabertooh x58 anakart o sistemde de bu monitör GTX1070 ile aynı sorunu bana yaşatıyordu. Orada ki sistemimle şimdiki sistemim arasındaki aynı parçalar sadece PSU ve 1 tane HDD.

Sonuç olarak sorunum sizce PSU ile alakalı olabilir mi? Yukarıda yazdıgım sistemde sadece bir adet HDD bayağı eski yaklaşık 8 yıllık PSU'da 1 yıllık, gerisi sıfır alındı 2-3 aylık ürünler. Bu sorunu bilgisayarı açtığımda sadece 1 kez yaşıyorum ta ki bir daha bilgisayarı açana kadar. Oyun oynamam sistemi zorlamam falan gerekmiyor bazen Excel kullanırken veya YouTube izlerken ya da masaüstünde beklerken bile 20 dakika sonra böyle bir görüntü git gel yaşıyorum.
Fikirlerinizi önerilerinizi bekliyorum umarım sorunumu çözebiliriz.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-12-23 at 21.34.37.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-23 at 21.34.37.jpeg
    78,4 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
Yapın hocam. En azından kafanızda soru işareti kalmaz.

Şöyle bir gelişme oldu, monitörün fişini odanın başka bir bölümündeki prizden ara kablo çekerek bağladım bu şekilde sorunum çözülmüş oldu. Masamın altında bir adet prizden 6 prize çoğaltan bir uzatma vardı bu prizlerden 4 tanesi bilgisayarımı açtığımda aktif çalışmakta idi monitör dahil. Sanırım sorun burada...

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-12-27 at 00.34.29.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-27 at 00.34.29.jpeg
    68,7 KB · Görüntüleme: 23
Allah Allah, monitörün ışığı hiç sönmüyordu görüntü gittiğinde. Gerçi ters akımdan dolayı o ışık yanıyor olabilir. Neyse çözüldüğüne sevindim :)
Şöyle bir gelişme oldu, monitörün fişini odanın başka bir bölümündeki prizden ara kablo çekerek bağladım bu şekilde sorunum çözülmüş oldu. Masamın altında bir adet prizden 6 prize çoğaltan bir uzatma vardı bu prizlerden 4 tanesi bilgisayarımı açtığımda aktif çalışmakta idi monitör dahil. Sanırım sorun burada...

Allah Allah, monitörün ışığı hiç sönmüyordu görüntü gittiğinde. Gerçi ters akımdan dolayı o ışık yanıyor olabilir. Neyse çözüldüğüne sevindim :)

Bir süre monitörü taktigim prizde denemeye devam edeceğim dun yaklaşık 2 saat kullandım problem yoktu bende tam kavrayamadim ama :)

Şöyle bir şey oldu monitörüm başka prize takılı iken odanın ışığını açtım ekran yine kararıp geri geldi sanırım evin alt yapısında bir problem var.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı