R7 4800H sistemde düşük FPS

@Arda Demirkıran Dota 2'de High grafiklerde 80 FPS aldım. Benchmarklarda 130 FPS'di. Bir de Sea of Thieves oynadım, önerilen ayarlarda (texture details, water quality falan rare ayarlardaydı) 100 küsur FPS aldım. Eğer dedikleri gibiyse sadece RAM'den 2 kat FPS farkı oluşması şaşırtıcı açıkcası :D

Karşılaştırma amaçlı ek bilgi vereyim, önceden 1050 Ti (masaüstü) kullanırken CS:GO'da 250-300 FPS, Sea of Thieves'de ise 60 FPS (40'a sık sık drop yiyordum, ayrıca hemen hemen aynı grafik ayarlarındaydı).

@Arda Demirkıran DotA 2'de High grafiklerde 80 FPS aldım. Benchmarklarda 130 FPS'di. Bir de Sea of Thieves oynadım, önerilen ayarlarda (texture details, water quality falan RAR'e ayarlardaydı) 100 küsur FPS aldım. Eğer dedikleri gibiyse sadece RAM'den 2 kat FPS farkı oluşması şaşırtıcı açıkcası :D

Karşılaştırma amaçlı ek bilgi vereyim, önceden 1050 Ti (masaüstü) kullanırken CS:GO'da 250-300 FPS, Sea of Thieves'de ise 60 FPS (40'a sık sık drop yiyordum, ayrıca hemen hemen aynı grafik ayarlarındaydı).

Ben de çok şaşıdım hocam açıkçası. Belki de işlemci çift kanal RAM için bayağı iyi optimizasyonu var. Bizim modelden bir üst model olan Bravo 17 sadece fark olarak çift kanal 2x8 RAM'i var. Yeni RAM'imi takınca Bravo 17 performansına ulaşması gerekiyor. Ayrıca ek olarak evde bir monitörüm var. Dönüştürücü alıp tüm görüntüyü RX 5500M'den alırsam oyunlarda kayda değer bir artış olacağını düşünüyorum. Bakalım inşallah pişman olmayız. Bu arada sorunun sadece işlemci tabanlı oyunlarda olması garip değil mi? Örneğin CS:GO ve Valorant. Valorant'ta da aynı değerleri alıyorum. Bakalım ben işlemcinin çift kanal RAM'e göre optimize edildiğini tahmin ediyorum çünkü öyle olmasa bile bravo 15'in benchmarklarında çift kanal RAM ile denediklerini yazmazlardı. Göreceğiz.

Ben de çok şaşıdım hocam açıkçası. Belki de işlemci çift kanal RAM için bayağı iyi optimizasyonu var. Bizim modelden bir üst model olan Bravo 17 sadece fark olarak çift kanal 2x8 RAM'i var. Yeni RAM'imi takınca Bravo 17 performansına ulaşması gerekiyor. Ayrıca ek olarak evde bir monitörüm var. Dönüştürücü alıp tüm görüntüyü RX 5500M'den alırsam oyunlarda kayda değer bir artış olacağını düşünüyorum. Bakalım inşallah pişman olmayız. Bu arada sorunun sadece işlemci tabanlı oyunlarda olması garip değil mi? Örneğin CS:GO ve Valorant. Valorant'ta da aynı değerleri alıyorum. Bakalım ben işlemcinin çift kanal RAM'e göre optimize edildiğini tahmin ediyorum çünkü öyle olmasa bile bravo 15'in benchmarklarında çift kanal RAM ile denediklerini yazmazlardı. Göreceğiz.

Öyle hocam Ryzen işlemciler için çift kanal çok daha iyidir gerçek performansı orada belli olur.

@Arda Demirkıran iyi günler hortlatıyorum ama bende de aynı laptop var RAM yükselttiniz mi acaba ne kadar fark etti teşekkür ederim.

Yok hocam henüz yükseltemedim. Ama yükseltmenizi tavsiye ederim. Bana garantisi bozulur dediler ama başkalarına da bozulmaz demişler. Hem uğraşmak istemedim.

Yok hocam henüz yükseltemedim. Ama yükseltmenizi tavsiye ederim. Bana garantisi bozulur dediler ama başkalarına da bozulmaz demişler. Hem uğraşmak istemedim.
Teşekkür ederim hocam cevabınız için. Forza oynuyorum fps düşük, ayarları arttırsam da azaltsam da artmıyor ram yetersiz olduğu için drop falan giriyor. Her şeyi fulleyince 30 altına bile düşüyor fps.

Teşekkür ederim hocam cevabınız için. Forza oynuyorum FPS düşük, ayarları arttırsam da azaltsam da artmıyor RAM yetersiz olduğu için drop falan giriyor. Her şeyi fulleyince 30 altına bile düşüyor FPS.

Ben de Forza oynuyorum. Oyun Ultra ayarlar için 8 GB önermiyor o yüzden ayarları Ultra'ya bile çekemiyorum. Haliyle en düşük ayarlarda başlatınca dropsuz oynuyorum. MSI çift kanal 16 GB RAM ile 65 FPS alması gerektiğini vurguluyor.

Ben de Forza oynuyorum. Oyun Ultra ayarlar için 8 GB önermiyor o yüzden ayarları Ultra'ya bile çekemiyorum. Haliyle en düşük ayarlarda başlatınca dropsuz oynuyorum. MSI çift kanal 16 GB RAM ile 65 FPS alması gerektiğini vurguluyor.
Aynen hocam teşekkür ederim cevaplarınız için iyi günler dilerim sırf ram sormak için üyelik açmıştım bu gün 😅

Geri
Yukarı