Çözüldü R7 5700X RX 6800 sistemde görüntü yok

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

altayg

Femtopat
Daha fazla  
Salı günü tüm sistem tamamlandı bir bir kurdum ancak ekrana görüntü gelmiyor. HDMI üzerinden televizyona aktarıyorum, elimde henüz monitör yok. Sistem şu şekilde;

Anakart: MSI B550M Pro VDH Wi-Fi
Ekran kartı: XFX RX 6800.
İşlemci: Ryzen 7 5700X.

Sorunumun kaynağı diğer parçalarla ilgisi olduğunu düşünmediğim için yazmadım. İşlemciyi RAM'i ekran kartını birçok kere sök tak yaptım ama nafile. İnternette araştırdığımda bazıları anakartın BIOS'unun güncellenmesi gerektiğini belirtmiş. Kimisi bunu yapmak için flasha BIOS kur BIOS reset tuşuna bas halledersin diyor kimisi de eski bir işlemci bulup BIOS'u o şekilde güncellemem gerektiğini söylüyor. Rica ediyorum onca hevesle aldım kurdum açılmıyor cevaplarsanız çok sevinirim.

Hocam son olarak TV'de doğru HDMI girişi seçtiğinize emin misiniz? Eğer anlamadıysanız konuyu biraz daha açayım: HDMI girişi seçmek derken HDMI kablosunu bağlandıktan sonra televizyonda yayınlanması için HDMI girişi seçersiniz oradan doğru olanı seçtiğinize emin misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam son olarak TV'de doğru HDMI girişi seçtiğinize emin misiniz? Eğer anlamadıysanız konuyu biraz daha açayım: HDMI girişi seçmek derken HDMI kablosunu bağlandıktan sonra televizyonda yayınlanması için HDMI girişi seçersiniz oradan doğru olanı seçtiğinize emin misiniz?

Konuya hakim olmadığımı düşünüp bir yerde yanlışlık yapmışımdır diyerek her türlü kombinasyonu denedim. HDMI 1 2 ve VGA PC seçeneğini de denedim.

Konuya hakim olmadığımı düşünüp bir yerde yanlışlık yapmışımdır diyerek her türlü kombinasyonu denedim. HDMI 1 2 ve VGA PC seçeneğini de denedim.

Çözüm bulabildiniz mi?

BIOS upt denediniz mi?

Çözüm bulursak birbimize haber edelim hocam

Eski işlemci takıp BIOS Update attım, ardından yeni işlemciyi taktım açıldı PC. Eve getirip Vestel TV'ye bağladım yine açılmıyor. Bu sefer de TV sorunu çıktı ortaya :D

Çözüm
Eski işlemci takıp BIOS Update attım, ardından yeni işlemciyi taktım açıldı PC. Eve getirip Vestel TV'ye bağladım yine açılmıyor. Bu sefer de TV sorunu çıktı ortaya :D

Sistemimiz çalışıyor anladığım kadarıyla sadece monitör lazım size güle güle kullanın hocam. Herhangi bir bilgisayarcı da mı yaptırdınız yoksa vatan da filan mı bir de ne kadar tuttu toplam?

Yanlış bilgi
Sistemimiz çalışıyor anladığım kadarıyla sadece monitör lazım size güle güle kullanın hocam. Herhangi bir bilgisayarcı da mı yaptırdınız yoksa vatan da filan mı bir de ne kadar tuttu toplam?

Mahallede güvenilir olduğunu düşündüğüm bir yere yaptırdım 400TL ödedim, başka yerlerle konuştuğumda eski nesil işlemciler için 250TL kiralama parası ödeyebilirdim aslında ama iyi ki öyle yapmamışım televizyon çalışmıyor çünkü elimde patlardı. Eğer sizde ekran mevcutsa bu şekilde, işlemci kiralama yöntemi ile yapmanızı tavsiye ederim hocam. Hem bilgisayarı taşıma yükü de olmayacak o şekilde.

Mahallede güvenilir olduğunu düşündüğüm bir yere yaptırdım 400TL ödedim, başka yerlerle konuştuğumda eski nesil işlemciler için 250TL kiralama parası ödeyebilirdim aslında ama iyi ki öyle yapmamışım televizyon çalışmıyor çünkü elimde patlardı. Eğer sizde ekran mevcutsa bu şekilde, işlemci kiralama yöntemi ile yapmanızı tavsiye ederim hocam. Hem bilgisayarı taşıma yükü de olmayacak o şekilde.

Anladım hocam ben sistemimi söktüm tamamen parçaları vs büyük ihtimalle gidersem bilgisayarcıya montaj ile birlikte yaptırırım BIOS'u 300 filan tutar o zaman herhalde. Sağ olun teşekkür ederim desteğiniz için.

Hocam sizin anakart 0 değil mi? Kutusunda o işlemciye hazır bir şekilde uyumlu BIOS ile gelmesi gerekiyor kutusunda da yazar zaten anlamadım onu.

Güzel kardeşim maalesef kazıklanmışsın. Hem de fena bir kazık yemişsin. Anakartında BIOS Flashback özelliği var ve bu sayede eski işlemci olmadan da BIOS güncellemesi yapabilirdin. Sorunun zaten baştan beri işlemci sorunu değildi muhtemelen. Olsa bile bedavaya çözerdin. Mahalle arası bakkallardan uzak durun.

Üstelik sana bu iki bilgiyi de vermişim ama sen kazıklanmayı tercih etmişsin. Neyse. Tecrübe diyelim.

Anakartın bu sürümden beri o işlemciyi destekliyor. Yani muhtemelen BIOS güncellemesine ihtiyacın yok.

Download
AMI BIOS 7C95v2A 2022-03-22 17.39 MB

Beyaz LED bildiğim kadarıyla sorun teşkil etmez. Belki de sistem çalışıyor ama TV görüntü modunu desteklemiyor. Monitör alınca bakarsın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı