R7 5700X sistemde sıvı soğutmaya geçilince sıcaklıklar arttı

Hava akışının önden içeri olduğu kasalarda gpu ya sıcak hava vermemek için radyatörün üste kurulması lazım ama senin sorunun bu değil gibi pompayı sys_fan a takmışsın ama anakartın kontrolcüsünden full speed yapman lazım. Pompa yavaş dönüyor olabilir.

Termal macun kaynaklı olabilir cooler MasterGel maker almanızı öneririm şayet devam eder ise sıcaklık sorunu Arctic Freezer 34 sports birçok soğutucudan çok daha iyi bir soğutucudur

Arkadaşlar RAM çakışmasından ötürü üste bağlayamadığımı belirtmiştim. İki fan CPU fana takılı pompa SYS_FAN girişine takılı.

Oyunlarda da aynı hocam farksız.

Valorant oyununda sıcaklık değerleri;

Eki Görüntüle 1868061

Peki manuelmi overclock yaptiniz?

Peki manuelmi overclock yaptiniz?

Yani manuel yaptıysanız sıkıntı olabilir çünkü bende hava soyutucu ile CPU tabanlı oyunlarda 55'ten fazla keçmiyor sizde sıvı soyutucuyla böyle değerlere ulaşması anormal durum. 2ci bir durum ise pompa fanları çok yavaş dönüyor olabilir. Bende anakart MSI oldugu icin program uzerinden daha rahat bakmanı soyleyebilirim. Başka anakartsa intenetden bir bak fan ayarlarına.

Hava akışının önden içeri olduğu kasalarda gpu ya sıcak hava vermemek için radyatörün üste kurulması lazım ama senin sorunun bu değil gibi pompayı sys_fan a takmışsın ama anakartın kontrolcüsünden full speed yapman lazım. Pompa yavaş dönüyor olabilir.
Denedim hocam 1 derece bile farketmedi, sıkıldım artık. Kusurlu mal olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Böyle spesifik bir nokta var mı?

Denedim hocam 1 derece bile farketmedi, sıkıldım artık. Kusurlu mal olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Böyle spesifik bir nokta var mı?
Havaların ısındığı faktörünü göz önünde bulundurun lütfen. O stüdyolarda yapılan testler genelde klimalı ortamda 25 derece oda sıcaklığında yapılıyor. Benim yazın 70'i geçmeyen CPU sıcaklığım şu an 77 derecelerde. Solda yazın çekilmiş bir ekran görüntüsü, sağda kışın çekilmiş bir ekran görüntüsü var.

Dosya Ekleri

• Marvel's Spider-Man Remastered Screenshot 2023.07.19 - 14.33.25.59.png
    Marvel's Spider-Man Remastered Screenshot 2023.07.19 - 14.33.25.59.png
    86,4 KB · Görüntüleme: 40
  • Dying Light 2 Stay Human Screenshot 2022.11.16 - 01.40.33.80.png
    Dying Light 2 Stay Human Screenshot 2022.11.16 - 01.40.33.80.png
    99 KB · Görüntüleme: 45
Pompa kablosunu Pump Fan girişine takmayı deneyin. Sys Fan girişine pompa bağlantısı yapıldığını ilk defa gördüm. Eğer anakartta Pump Fan girişi yoksa, pompadan çıkan kabloyu Cpu Fan girişine takıp, fanlardan birini veya birkaçını Sys Fan portuna aktarın. Ayrıca BIOS'tan pompayı bağladığınız girişin %100 hızda çalıştığından emin olun. (Pump Fan girişi genellikle default olarak yüksek hızda ayarlıdır.) Pompa her zaman yüksek devirde dönmeli. Sizin bağlantı hatanız var sanırım, ondan dolayı pompanın devri düşük ve soğutmuyor.

Üstadlar çoğu şeyi belirtmiş lakin sizdeki radyatör ve pompanın konumlandırılması, işlemcinin termal verimliliği açısından en doğrusu. Montajda bir problem yok. Birçok yabancı kaynakta sıvı soğutmanın kasanın önüne ve boruların aşağıda olacak monte edilmesi işlemcinin termal verimliliği açısından en doğrusu olduğunu gösteren testler mevcut. Eğer ürün hatalı değilse sizdeki sorun ortam sıcaklığının yüksek olması ya da radyatöre yeterli hava akışının sağlanamaması olabilir. Bende sıvı soğutmayı kasanın önüne montajladım fakat kasanın önündeki 3 adet fanı sökmedim. Araya radyatörü monte edip en içe de kendi fanlarını taktım. Toplam 5 fan ile kasa içine hava akışı sağladım. Arkada ve üstte ise toplam 3 fan ile hava çıkışı sağladım. İşlemci sıcaklığı(Intel i5 13500) tam yükte 55 dereceyi geçmiyor. Tabii bunda odamda klimanın sürekli 25 derecede çalışmasının da etkisi vardır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba,
R7 5700X RTX 3090 sistemimde ID-Cooling SE-225-XT kullanıyordum. 75-80 derece bandından gezinen işlemcim için sıvı soğutma satın aldım. Kurulumunu yaptım.
Fakat sistem aksine daha da ısınmaya başladı. RAM ve sıvı soğutma çakışma sonucu öne takıp içeri hava üflemesini sağladım. Boruları alta konumlandırdım. Ayrıca kasa sisteminde üst 3X egzoz arka 1X egzoz ön 2X 120mm sıvı soğutma içeri doğru üflüyor. Boruları ellediğimde ikisi de sıcacık herhangi bir soğukluk bulunmuyor.
Stres testinin 1. dakikası dolmadan 75 dereceyi görmeye zaten başladım.

Eki Görüntüle 1867807

Eki Görüntüle 1867811
Yanlış dizayn

Arkadaşlar merhaba,
R7 5700X RTX 3090 sistemimde ID-Cooling SE-225-XT kullanıyordum. 75-80 derece bandından gezinen işlemcim için sıvı soğutma satın aldım. Kurulumunu yaptım.
Fakat sistem aksine daha da ısınmaya başladı. RAM ve sıvı soğutma çakışma sonucu öne takıp içeri hava üflemesini sağladım. Boruları alta konumlandırdım. Ayrıca kasa sisteminde üst 3X egzoz arka 1X egzoz ön 2X 120mm sıvı soğutma içeri doğru üflüyor. Boruları ellediğimde ikisi de sıcacık herhangi bir soğukluk bulunmuyor.
Stres testinin 1. dakikası dolmadan 75 dereceyi görmeye zaten başladım.

Eki Görüntüle 1867807

Eki Görüntüle 1867811

Yanlış konumlama aslında sivi soğutma yukarıda konumlandirilir içeriden havayi dışarı atacak şekilde olmalı yukarı takmanın faydasını göreceksin.

Yeni konular

Geri
Yukarı