R7 5800H vs. i5-12500H

Konudan bağımsız.

Hocam bu yorumun kesinlikle yanlış Intel iki nesilde bir soket değişiyor lakin AMD AM4 anakarti ile Ryzen 3'ten tutunda Ryzen 7 işlemciyi bile üstüne takip kullanabiliyorsunuz.

Yorumu silmiştim ben fark edememiştim sonunda yazan H'yı dalgınlığıma gelmişti. Sizin bana olan cevabınıza söyle cevap vermek istiyorum. Intel iki senede bir soket değiştiriyor evet ama 12. nesil ile 5. nesil Ryzen arasında fark var. Birisi 2016'da çıkmış bir soketin son nesli, diğeri ise 2022'de çıkmış bir nesil ve LGA 1700 soketinin ilk nesli, 1 nesil daha destekleyecek. 2022 yılında gidip de masaüstü PC için AM4 soket almak saçma olur. Forum konusuna dönmek gerekirse ben arkadaşımla kendisine laptop ararken Reddit vb. forumları geziyorduk beraber. Laptop işlemcilerinde AMD'lerin performansını beğenen ve güzel bulanlar var ama çoğu kişi soğutma konusunda şikayetçiydi. Laptopta Intel'in soğutma bloğu daha iyi. Performansı da güzel. Ben laptop alacaksam Intel tercih ederim.

Ama r7 5800h'nin dengi bence i7 12700h

KONUDAN BAĞIMSIZ

Hocam bu yorumun kesinlikle yanlış intel iki nesilde bir soket değişiyor lakin AMD am4 anakarti ile Ryzen 3 den tutunda Ryzen 7 işlemciyi bile üstüne takip kullanabiliyorsunuz.
Sokette önemli olan Ryzen 3 ya da 7 olması değil ki, kaçıncı nesil olduğu önemli olan. AM4 soketli bir anakarta 5. nesile kadar Ryzen işlemciler takabilirken yeni nesil için AM5 gerekiyor. Intel tarafında ise LGA1700 12. ve 13. nesil işlemcileri destekleyecek.

Sokette önemli olan Ryzen 3 ya da 7 olması değil ki, kaçıncı nesil olduğu önemli olan. AM4 soketli bir anakarta 5. nesile kadar Ryzen işlemciler takabilirken yeni nesil için AM5 gerekiyor. Intel tarafında ise LGA1700 12. ve 13. nesil işlemcileri destekleyecek.
Hocam neden anlamak istemiyorsunuz bilmiyorum ama AM4 cpu list – all processors AMD: Ryzen 9, Ryzen 7, Ryzen 5, Ryzen 3, Athlon, A12, A10, A8, A6 – AM4 socket (specifications, prices) – CPU-LIST.COM bu makaleyi gözden geçirip aynı miktarda işlemci destekleyen güncel intel soket atabilirmisiniz.?

Hocam neden anlamak istemiyorsunuz bilmiyorum ama AM4 cpu list – all processors AMD: Ryzen 9, Ryzen 7, Ryzen 5, Ryzen 3, Athlon, A12, A10, A8, A6 – AM4 socket (specifications, prices) – CPU-LIST.COM bu makaleyi gözden geçirip aynı miktarda işlemci destekleyen güncel Intel soket atabilir misiniz?

Sen geriye dönük konuşuyorsun benim anlatmak istediğim şu yıl oldu 2022, DDR4 bir sistem için bugün gidip AM4 soket bir PC dizmek saçma olur LGA 1700 soket dizmek daha mantıklı. Şu an 5. nesil Ryzen mi güncel yoksa 12. nesil Intel mi? Bu konuşmayı 12. nesil Intel ile 7. nesil Ryzen hakkında konuşsak o zaman senin dediğin doğru AMD daha uzun ömür sunuyor soket desteği olarak. Ama bugün AM4 Soket'in son nesli 5. nesil Ryzen. Peki daha iyi performans sunan 12. nesil Intel almak varken neden 5. nesil Ryzen alsın bir insan. AMD AM4 sokette devam ettirseyde desteğini o zaman AM4 almak daha doğru olur bugün.

Ve ben forum sorunda işlemci sonunda "H" ibaresini fark etmeden masaüstü işlemci hakkında soruyor sanmıştım. Daha sonra yorumumu sildim. Bence bu kişinin sorusuna odaklanalım forum konusu farklı bir konuya evrilmesin.

Sen geriye dönük konuşuyorsun benim anlatmak istediğim şu yıl oldu 2022, DDR4 bir sistem için bugün gidip AM4 soket bir PC dizmek saçma olur LGA 1700 soket dizmek daha mantıklı. Şu an 5. nesil Ryzen mi güncel yoksa 12. nesil Intel mi? Bu konuşmayı 12. nesil Intel ile 7. nesil Ryzen hakkında konuşsak o zaman senin dediğin doğru AMD daha uzun ömür sunuyor soket desteği olarak. Ama bugün AM4 Soket'in son nesli 5. nesil Ryzen. Peki daha iyi performans sunan 12. nesil Intel almak varken neden 5. nesil Ryzen alsın bir insan. AMD AM4 sokette devam ettirseyde desteğini o zaman AM4 almak daha doğru olur bugün.

Ve ben forum sorunda işlemci sonunda h ibaresini fark etmeden masaüstü işlemci hakkında soruyor sanmıştım. Bence bu kişinin sorusuna odaklanalım forum konusu farklı bir konuya evrilmesin.

Hocam o cevabım konudan bağımsız bir şekilde size ornekleyerek söylediğinizi yanlış olduğunu belirtmek idi ama siz yorumunuzu sildiginiz için ne yazdiginizi tam olarak bilmiyorsunuz anlaşılan konuyu gereksiz uzatmaya gerek yok iyi günler ben am- soket serisini kullanmaya devam edeceğim.

Hocam o cevabım konudan bağımsız bir şekilde size ornekleyerek söylediğinizi yanlış olduğunu belirtmek idi ama siz yorumunuzu sildiginiz için ne yazdiginizi tam olarak bilmiyorsunuz anlaşılan konuyu gereksiz uzatmaya gerek yok iyi günler ben am- soket serisini kullanmaya devam edeceğim.

Ben sildiğim yorumda Intel'in daha uzun ömürlü olduğunu belirtmemiştim.

Lenovo Ideapad Gaming 3 Dizüstü bilgisayar, 15.6" FHD, AMD Ryzen 7 5800H, 16 GB RAM, 512 GB SSD, NVIDIA GeForce GTX 1650 4 GB, FreeDOS, 82K200JXTX https://www.amazon.com.tr/dp/B0B4NBQCQR?ref_=cm_sw_r_apin_dp_FX3MWMSZFC5K0KKVD1HA

Lenovo Ideapad Gaming 3 Dizüstü bilgisayar, 15.6" FHD, Intel Core i5-12500H, 16 GB RAM, 512 GB SSD, NVIDIA GeForce RTX 3050 4 GB GDDR6, FreeDOS, 82S900VBTX https://www.amazon.com.tr/dp/B0BR3YGD84?ref_=cm_sw_r_apin_dp_63AGKF3XRJQNC8V8ZKMC

İki seçeneğin arasında işlemci ve ekran kartı farkı var. İkisi de 16 RAM ve 512 SSD aradaki fiyat farkına değer mi?

Lenovo Ideapad Gaming 3 Dizüstü Bilgisayar, 15.6" FHD, AMD Ryzen 7 5800H, 16GB RAM, 512 GB SSD, NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB, FreeDOS, 82K200JXTX https://www.amazon.com.tr/dp/B0B4NBQCQR?ref_=cm_sw_r_apin_dp_FX3MWMSZFC5K0KKVD1HA

Lenovo Ideapad Gaming 3 Dizüstü Bilgisayar, 15.6" FHD, Intel Core i5-12500H, 16 GB RAM, 512 GB SSD, NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6, FreeDOS, 82S900VBTX https://www.amazon.com.tr/dp/B0BR3YGD84?ref_=cm_sw_r_apin_dp_63AGKF3XRJQNC8V8ZKMC

İki seçeneğin arasında işlemci ve ekran kartı farkı var. İkisi de 16 RAM ve 512 SSD aradaki fiyat farkına değer mi?

Değer, bütçe belirtip yeni konu açın isterseniz.

Geri
Yukarı