R7 5800X 90 dereceyi geçmiyor

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Manual OC yapmadan 90 dereceyi geçirtemiyorum. Hangi stres testini açarsam açayım 90 dereceyi geçmiyor, bir limit var belli ki ama ben o ayarı bulamadım.

1628103847964.png

Platform Thermal Throttle Limit ayarını 100 yaptım yine 90'ı geçmiyor. PBO Limits'i ''Motherboard'' yaptım yine fayda etmedi. Acaba farklı bir yerde de benim mi haberim yok yoksa stok halde 90 dereceyi geçirtmiyor mu anlamadım.

@ragnarock492 @classy01

Çünkü işlemcinin kendi sitesinde 90 derece maksimum sıcaklık olarak belirtilmiş ve ben bu değere sabitleniyorum. İşin garip kısmı burası.

Ek olarak, bir throttle durumu söz konusu değil. HWiNFO üzerinden kontrol ediyorum, CPU usage %100. Throttle sekmesinde de ''no'' yazıyor.

Hocam 90 derece TJunction (maksimum ısınma değeri) varsa işlemciyi fark etmeden yakıyor veya zarar veriyor olabilirsiniz.

Ama, 90 olunca kapanması lazım çok saçma gerçekten.

91 veya 100 yapmayı deneyin eğer kapanmıyorsa gerçekten bir sorun var.

Hayır, 90 derece oluyor ve orada sabitleniyor. Anca manuel voltaj verince 90 dereceyi geçiyor ama ben bunu istemiyorum çünkü PBO overclock yapıyorum.

Anladım yani işlemci kendisini otomatik voltaj ve PBO'da 90'ı geçmemek için tutuyor/sınırlıyor mu diye düşünüyorsun sanırım. Burası 100 dereceye fırlayan 3600'lerle doluydu sanmıyorum yazılımsal veya BIOS'la alakalı bir durum olsun onun da sınırı 95 derece olarak geçiyor sitesinde mesela.

Hocam 90 derece TJunction (maksimum ısınma değeri) varsa işlemciyi fark etmeden yakıyor veya zarar veriyor olabilirsiniz.

Ama, 90 olunca kapanması lazım çok saçma gerçekten.
Bu işlemcilerin TJMAX değerleri 105-110 derece oluyor genelde. Böyle bir şeyin olacağına ihtimal vermiyorum. Ki TJMAX değerini geçsem throttle yemeye başlardım.

Bu işlemcilerin TJMAX değerleri 105-110 derece oluyor genelde. Böyle bir şeyin olacağına ihtimal vermiyorum. Ki TJMAX değerini geçsem throttle yemeye başlardım.

Hocam sizin sorununuz BIOS kaynaklı olabilir doğru biliyorsam sıcaklık artınca performans kısma ve koruma ayarı vardı.

TJMAX değeri için bir AMD sitesine ufak bir ziyaret yapacağım.

MAX değeri 90 hocam AMD öyle diyor eğer üstüne çıkarsanız çip gerçekten zarar görebilir.

Senin durumun umurumda değil diye adama ters tepki veriyorsun o zaman bu forumdakilerin de sana yardım etmeye zorunluluğu yok araştır öyle çözümünü bul burada atar yapamazsın kimseye.
Yardım etme zorunluluğu yoksa benim konuma gelip duyar kasma hakkı da yok. Bilmediğin konu hakkında yorum yapmayacaksın bu kadar basit. Sorduğum soruya cevap alamıyorum bir de üstüne konuma gelip saçma sapan mesaj yazıyor.

Son düzenleme:
Hocam sizin sorununuz BIOS kaynaklı olabilir doğru biliyorsam sıcaklık artınca performans kısma ve koruma ayarı vardı.

TJMAX değeri için bir AMD sitesine ufak bir ziyaret yapacağım.

Max değeri 90 hocam AMD öyle diyor eğer üstüne çıkarsanız çip gerçekten zarar görebilir.

Aynı sorunu 10700K ile yaşamaktayım. Manuel OC yapıp voltajı 1.4'e aldığımda bile maalesef ki 92 derece sınırını aşamıyorum. TJMAX değeri ise aslında 100°C.

BIOS Update yapıp bir daha dener misiniz?
2. olarak MOSFET ısılarına bakar mısınız, MOSFET ısınıp voltaj kısıyor olabilir.
VRMOS sıcaklığım 55 derece stres testi boyunca.

Aynı sorunu 10700K ile yaşamaktayım. Manuel OC yapıp voltajı 1.4'e aldığımda bile maalesef ki 92 derece sınırını aşamıyorum. TJMAX değeri ise aslında 100°C.

VRMOS sıcaklığım 55 derece stres testi boyunca.

BIOS kaynaklı olabilir hocam şunu belirtmem lazım.

Bir işlemci içinde ısı kontrol sensörü var çip olarak o belli bir dereceyi geçince direkt kendini ani olarak frenliyor.

Araba gibi düşünün.
100 ile giderken bir an içinde 20 oluyor sonra sizin voltaj geliyor ve tekrar 100 oluyor.
Bu döngü oluyor sonra.

Ve, bir işlemciyi yakmak eskisi gibi kolay değil üreticiler dahili koruma mekanizmaları ile bunu önlüyor.

Bence, şansınız zorlamayın bir yerlere masraf çıkabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı