Çözüldü R7 5800X yükte 90 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SisanBey

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, işlemci değiştirdim Ryzen 5 3600X kullanıyordum 5800X'e geçtim AIDA64 stress testi yaptım 90 derecelere çıktı sıcaklık. Dedim herhalde termal macun bitmiştir yeni termal macun alıp sürdüm (Cooler Master MasterGel maker) ama değişen bir şey olmadı. Sıvı soğutma olarak MSI MAG CoreLiquid 360r kullanıyorum 3600X de Max 67 derece oluyordu yükte sıcaklık. BIOS'dan ayar falan mı yapmak lazım ya da format atsam düzelir mi?

Çözüm
Merhabalar.. Kısa ve öz tavsiyem Amd Ryzen Master'ı kurun ve Profile 1 üzerinden Eco Mode'u aktif edin tüm sorunlarınız bitecektir.. :)
MSI anakartlarda Precision Boost Overdrive olarak geçmesi lazım.
Hocam advanced bölümü burası ama dediğiniz ayarı göremedim başka bir yerde mi acaba?

Dosya Ekleri

• IMG_20210717_150617.jpg
    IMG_20210717_150617.jpg
    280 KB · Görüntüleme: 66
Voltaj, frekans ayarlamasında tam bilgim yok. Yanlış yönlendirmek istemem. İsterseniz yeni konu açabilirsiniz veya bilgisi olan üyelerin yanıt vermesini bekleyebilirsiniz.

Voltajı 1.125 e düşürdüm 1.175 den şuan tam yükte stress testin de max 56 derece. Kafama göre ayarladım voltajı ama ilerde sorun teşkil etmez ise böyle kullanmam uygun mudur sizce?
Hocam Voltajı ayarı yaptığınızda stres testinde mavi ekran, restart vs gibi problemler ile karşılaşmadıysanız ve pc boştayken mavi ekran falan yemiyorsanız muhtemelen işlemci verdiğiniz voltajı yemiştir. Ama performans testi yapmanızı öneririm. En verimli çalıştığı voltajı bulup o ayarda bırakmanızı tavsiye ederim. Forumda bunlarla ilgili bir sürü makale var incelerseniz yardımcı olacaktır.

Standart kendi ayarlarında iken bu kadar yükselmemesi lazım değil mi zaten? Hani soğutma yeterli değil diyeceğim ama soğutmada gayet iyi, bayağı iyi yani.

Voltaj düşürerek ısıyı kontrol altına alabildim. Şaşırdım bende zaten duruma 3 fanlı sıvı soğutmam bile etki edemedi diye. Şu an sorun yok ama boşta 38 40 derecelerde.

Geri
Yukarı