Yeni alınan sistemde R7 5800X 90 derece oluyor

republican19

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayar yeni. MSI B550 Gaming Pro anakart ve Ryzen 7 5800X işlemci ile Cooler Master Masterliquid 240 V2 kullanıyorum. Valorant oynarken işlemci 90 dereceyi görüyor. Termal macunun bu kadar kısa sürede işlevsizleşmesi mümkün mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun termal macun olduğunu düşünmüyorum. Soğutma pompasının devrini kontrol etmeni öneririm. Bir arıza olabilir. Ayrıca montaj sonrası belli bir zaman sonra eğer montaj esnasında dengesiz veya uygunsuz şekilde vidaların sıkılması gibi bir durum olduysa bu sorunu yaratabilir. Pompa başlığı esneyerek aray ahava girmesine neden oluyor ve macun da bir işe yaramıyor. Macun yenileyip tekrar dikkatlice montajlayıp sıcaklık durumunu tekrar kontrol et derim.

Sorunun termal macun olduğunu düşünmüyorum. Soğutma pompasının devrini kontrol etmeni öneririm. Bir arıza olabilir. Ayrıca montaj sonrası belli bir zaman sonra eğer montaj esnasında dengesiz veya uygunsuz şekilde vidaların sıkılması gibi bir durum olduysa bu sorunu yaratabilir. Pompa başlığı esneyerek aray ahava girmesine neden oluyor ve macun da bir işe yaramıyor. Macun yenileyip tekrar dikkatlice montajlayıp sıcaklık durumunu tekrar kontrol et derim.
Üstadım, monitoring ve görev yöneticisi ile durumun ne olduğunu idrak etmeye çalışıyorum. Bilgisayarı ilk boot edişimde CPU kullanımı birden %70'lere kadar fırlıyor ve akabinde sıcaklık oyun ya da herhangi zorlayacak bir yazılım açık değilken bile 80-82 dereceleri görüyor. Fan 1800-1900 rpmde çalışıyor, arızalı olduğunu düşünmüyorum. Söylediğiniz vida hususuna montaj esnasında özellikle dikkat etmiştim ama bilemiyorum. Dün gece Nvidia Geforce Experience kurdum ve çeşitli güncellemeler yaptı. Fark etmedim ama sanırım dün geceden beri ısı bu şekilde. Format atmayı deneyeceğim.
CPU kullanımı normal haline, olması gerektiği orana döndüğünde sıcaklık 52-53 derecede stabil kalıyor.

Görev yöneticisinde o zaman ısının fırladığı an Cpu kullanımına göre sıralama yapmayı denesene. O zaman özellikle hangi programın buna sebep olduğunu bulabilirsin bence.

Geri
Yukarı