R7 5800X AIDA64 Stres Testi Sonuçları

• Konuyu başlatan Roxxe
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 2B
İşlemci maksimum 1.446 v görmüş. Bu da ısınmasının en büyük nedeni. AMD normal olarak görüyor bu sıcaklık ve voltaj değerlerini ama daha serin çalıştırmak mümkün.

Doğru, fakat bu stres testine özel olmuş anladığım kadarı ile. Oyun esnasında 70 derece maksimum iyi bir değer. Tabii BIOS'tan ayarlanabilir bir durum o yüzden sorun değil.

Oyunlarda 70 derceler dediğiniz gibi sorun değil. Bana kalsa hiçbir müdahale yapmam. Ama undervolt bu tip durumlarda kurtarıcı oluyor. Boşuna strese sokup makineyi yormayın hocam bence de.

Kasa konusunda haklısınız fakat hazır sistem aldığım için seçenekler dahilinde olan diğer kasalar da mesh değildi malesef.

Voltaj konusu ise doğrudur fakat emin olun ben bu konularda teknoloji özürlüsü gibiyim biri yanımda yapıcak kapasitede olsa bile içim rahat etmez bir gram bilmediğim için o yüzden rehberlere bakarak bile olsa bulaşacağımı pek zannetmiyorum o işlere.

Coreliquidin 360MM versiyonunu başka bir sistemde kullanmıştım onda bu testi yaptığımda bayaa başarılıydı. Tabii o sistemin kasası cooler master masterboxdı onun da etkisi olmuş olabilir.

BF 2042'de bütün ayarları tamamen fulledikten sonra max. 77 dereceyi gördü en son 70 de kalmadı bu arada.

Herkese fikir ve yardımları için teşekkür ederim bu arada. Casual oyunlar oynayan ve nadiren olsa AAA oyunlara giren bir insanım genelde oyunları PS5 üzerinden oynuyorum. Bu değerlerin hata veya farklı bir durum nedeni değil kasa, soğutucu vb. konulardan kaynaklandığı ve çok kritik sıcaklıklar olmadığını düşünüyorsanız benim için kâfi.

İşlemci frekans değerlerine nereden bakılıyor bilmiyorum. Söylerseniz size iletebilirim.

Son olarak bilgisayarımı kurar kurmaz Windows 11 güncellemesi geldi yükledim. AMD işlemcileri W11'in fazla ısıttığıyla ilgili bir haber gördüm bugün. Doğruysa bu da bir sebep olabilir mi?

Kasa konusunda haklısınız fakat hazır sistem aldığım için seçenekler dahilinde olan diğer kasalar da mesh değildi malesef.

Voltaj konusu ise doğrudur fakat emin olun ben bu konularda teknoloji özürlüsü gibiyim biri yanımda yapıcak kapasitede olsa bile içim rahat etmez bir gram bilmediğim için o yüzden rehberlere bakarak bile olsa bulaşacağımı pek zannetmiyorum o işlere.

Coreliquidin 360MM versiyonunu başka bir sistemde kullanmıştım onda bu testi yaptığımda bayaa başarılıydı. Tabii o sistemin kasası cooler master masterboxdı onun da etkisi olmuş olabilir.

BF 2042'de bütün ayarları tamamen fulledikten sonra max. 77 dereceyi gördü en son 70 de kalmadı bu arada.

Herkese fikir ve yardımları için teşekkür ederim bu arada. Casual oyunlar oynayan ve nadiren olsa AAA oyunlara giren bir insanım genelde oyunları PS5 üzerinden oynuyorum. Bu değerlerin hata veya farklı bir durum nedeni değil kasa, soğutucu vb. konulardan kaynaklandığı ve çok kritik sıcaklıklar olmadığını düşünüyorsanız benim için kâfi.

Edit: İşlemci frekans değerlerine nereden bakılıyor bilmiyorum. Söylerseniz size iletebilirim.

Kritik sıcaklıklar 82+ diyebiliriz. 5800X zaten ısınır 77 derece fena değil bu koşullarda. İleride memnun kalmazsanız soğutucu değişimi yaparsınız olur biter.

Msi center yüklü ise game modu açıksa extra,bios içerisinde game modu açıksa extra ısı oluşuyor.İşlemcinin hızı 4850 mhz ise sabitlemeyi dene çünkü pik yapıyo otomatik olarak normalde 4.7 ghz ama anakartın ve cpu'nun boş takılmasıyla o frekansı görüyo.

Geri
Yukarı