R7 5800X aniden ısınmaya başladı

Rasmon

Hectopat
Merhaba,
Yaklaşık bir sene önce topladığım sistemde hiçbir sorun yokken dün bir anda oynadığım oyunlarda FPS düştüğünü fark ettim ve sıcaklıklara baktığımda işlemcinin 90 derece ile throttle olduğunu gördüm.

Bunun üzerine termal macun değiştireyim diye düşündüm ve 3 kez farklı yöntemlerle (tek nokta, 5 nokta vb.) MX5 kullandım (Teknobiyotik'ten almıştım, orijinal olduğunu düşünüyorum)

Ancak sorun düzelmedi ve Windows'ta idle 47-50 (ara sıra 60-63'lere çıkıp iniyor), oyunlarda bir süre 70-73 oluyor sonra 85-90 dereceye çıkıyor. Cinebench çoklu işlemcili testte 90-92 görüyor. Single core ise 65 derecelerde.

BIOS'ta bile 45 derecelerde görünüyor.

Sistem genel olarak şöyle:

• Tomahawk X570.
  • Arctic LF2 280mm.
  • EVGA RTX3080.
  • PSU Core Reactor 850W.
  • Phanteks P500A.

Diğer donanımlarda bir problem yok, GPU mesela 28 derece idle, kasa için sıcaklık gayet iyi, anakart sıcaklığında sorun yok.

Bu arada işlemci için yukarıda yazdığım sıcaklıklarda CPB vs kapalı ve 1.2v. Ne yaparsam yapayım sıcaklık düşmüyor.
AiO'nun pompasında bir sorun oldu desem, yakında dinliyorum herhangi bir ses vs. de görünmüyor. 1600 RPM fanı tam dönüyor.

Windows'ta sorun görünmüyor, arkada çalışan bir uygulama vs. zaten BIOS sıcaklığı da çok yüksek. Bu sistem ile BIOS'ta 30-32 derece geçmiyordu.

BIOS güncelledim sonuç değişmedi. Aklıma gelen çoğu şeyi denedim ancak çözemedim arkadaşlar. Başka bir şey atlamış mıyımdır diye buraya da konu açayım dedim. Fikri olan arkadaşları bekliyorum.

Bugün komple radyatör vs söküp yeniden monte ettim. Bu sefer arctic'in klavuzunda yer alan offset mounting ile ayakları kaydırarak vidaladım.

Radyatörü de temizledim, şu an CPB açık şekilde cinebench 30 dk'lık testte 63 dereceyi geçmedi. Yine 1.2 volt tabi.

Windowsta 35 derece, oyunlarda 50-55 derece şu an. Macun yeni olduğu için sanıyorum bir kaç gün içerisinde 5-10 derece yükselecektir diye tahmin ediyorum ancak şu an sorun yok gibi görünüyor. Tekrar sorun olursa konuyu güncellerim.

Arkadaşlar, sorun tekrardan gündemde. Bu sefer Arctic ile iletişime geçtim ve gelen maile göre tam aldığım tarihlerdeki ürünlerde hata olduğunu söylüyorlar.

Service kit göndereceklermiş.

Benzer problem yaşayan varsa diye konuyu güncelliyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı