Çözüldü R7 5800X bilgisayar kendini kapatıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

askingokce

Hectopat
RAM
16 GB DDR 4 3000MHZ
SSD veya HDD modeli
Corsair m2 sata SSD 240GB
Ekran kartı
1060 6 GB
Anakart
ASROCK B450M
İşlemci
RYZEN 7 5800X
Arkadaşlar gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum, cumartesi günü Ryzen 7 5800X işlemci aldım ve taktım ondan sonra bilgisayar en hafif yükte kapanmaya başladı. Soğutucunun zayıf olduğunu söylediler nocua soğutucu aldım PSU düşük dediler 650 watt Gold PSU aldım. Ve üzerine yeni kasa aldım hala aynı sorunu yaşıyorum bilgisayar biraz yüklenildiği gibi kendini kapatıyor. Sizce sorun nedir? Termal macun sürülen işlemci iade edilebilir mi?

Çözüm
Var, iki adet NVMe M.2 takabilirsiniz.
Anakartınızın B450 çipseti R7 5800X'i teorik olarak destekliyor fakat pratikte bu şekilde olmuyor. Arkadaşın dediği gibi güç beslemesi yeterli değil. Anakartınız Tier F olarak değerlendirilmiş yabancı kaynaklarda. Tier F'in açıklaması şöyle:
"Tier F: 50A current draw on little ambient airflow, maxed out 1200/2200G (CPU only)/3100/3300X or 65W TDP CPUs at stock with downdraft air cooler"

Sizin işlemci 105W TDP değerine sahip bir işlemci. Pek iyi bir ikili olmuyor bu anakart ve işlemci.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bakın sizle aynı hataya düşmüş biri daha.
Sanırım dediğiniz anakartı aldıktan sonra sorun çözüldü yardımlarınız için teşekkür ederim.
Anakart modeli bu mu?

Bu ise işlemci güç beslemeleri yetmiyor büyük ihtimal, zira çok kötü zaten. İşlemci güç pini sayısı bile 8 değil 4. :D

Anakart modeli bu mu?

Bu ise işlemci güç beslemeleri yetmiyor büyük ihtimal, zira çok kötü zaten. İşlemci güç pini sayısı bile 8 değil 4. :D
Evet anakartım bu

Sıcaklık değerleriniz ne durumda, bilgisayar kaç Ghz hızda bir anda kapanıyor, kablolama sıkınıtınız var m?
Bazen stress test başlattıgım anda kapanıyor bazen stress testte 15 dk 4000 mhz de çalışıyor hiç bir problem olmuyor ve ısı 4000 mhzde iken 72den yukarıya çıkmıyor.
Şimdi, anakart değiştirin desem bana söver misiniz? :) Çünkü sorun anakart güç beslemesinde gibi görünüyor.
Yok estağfurullah ne sövmesi, bios update yapmıştım bu işlemci için bios update yapabilmem bunun desteklediği anlamına gelmez mi? Bilgisayarı şuan chrome falan kullanırken çok rahat kullanabiliyorum hatta Fifa oynarken bile bir şey olmuyor.

NH-D9L | Noctua

Evet anakartım bu
ASRock B450M-HDV R4.0 Anakartım buymuş ikisi arasında bir fark var mı bilemiyorum.

Geri
Yukarı