R7 5800X boşta yüksek sıcaklık

Daha fazla  
Ryzen 7 5800X işlemcime Gigabyte Aorus Liquid cooler 240 sıvı soğutma taktım. Fakat bana göre sıcaklık değerleri biraz sıcak.
İşlemcim oyun oynarken 58 ile 65 derece arasında gidip geliyor bu belki ciddi değerler olmayabilir fakat asıl sorun bilgisayarım boşta iken sadece 1-2 sekme tarayıcımda açıkken bilgisayarım 50 derecelerde geziniyor.
Bazen 44'e kadar düşüyor ama garip bir şekilde birden 59'a yükselip 50'lere geri düşüyor. Bununla birlikte de soğutma fanı otomatik hızlanıp yavaşlıyor sürekli.
Parça kurulumlarını kendim yaptım macunu da kendim sürdüm buralarda sorun olacağını sanmıyorum ama hani ihtimal de veriyorum.
Yaşayanınız varsa veyahut bilginiz varsa yardımcı olmanızı isterim.

CPB ayarının açık olmasından kaynaklı. CPB ayarı açıkken işlemci yük durumuna bağlı kendine OC yapıyor. Frekans arttıkça voltaj da artıyor ancak CPB ayarı voltaj ayarını düzgün yapamadığı için yüksek voltaj veriyor ve bu da anlık sıcaklık artışı oluyor.

Kasa ve anakart ne? AIDA64 testinde sadece FPU tikliyken 20 dakikalık test sonucunda güç tüketim değeri, sıcaklık ve voltaj durumları nasıl?
Sadece işlemci ve soğutucu ismiyle bir sonuca varamayız.
Ayrıca boştaki sıcaklığı aşırı takmaya gerek yok, önemli olan yükteki maksimum değer.

Manuel OC pek önerilmiyor bu işlemcilere. 5000 serisinde ciddi performans düşüşü oluyor manuel OC yapınca. Aynı şekilde CPB kapatırsanız da performans ciddi düşer. Hatta millet daha da güçlendirmek için Curve ayarı yapıyor. Ben bu işlemciyi çok kurcaladım hocam en güzeli stok halde bırakmak. O dereceler sıkıntı yapmaz. 90'a kadar sorun değil. Bende 5900X var, bazı oyunlarda 360'lık soğutmayla 75 derece görüyorum, hiç takılmaya gerek yok. CPB işlemcinin fazla ısınmasına neden oluyor, işlemciler de güçlü normal yani. Bence stok halde bırakın en serin ve en performanslı durum bu gibi.
En güzel çözüm: masaüstünde dolanırken güç tasarrufu moduna alın, 1700 MHzlerde dolanacak ve sıcaklık 40'larda gezecek soğutucunuz iyiyse.
Oyunda ve ağır programlarda da dengeli moda çekin.

CPB ayarının açık olmasından kaynaklı. CPB ayarı açıkken işlemci yük durumuna bağlı kendine OC yapıyor. Frekans arttıkça voltaj da artıyor ancak CPB ayarı voltaj ayarını düzgün yapamadığı için yüksek voltaj veriyor ve bu da anlık sıcaklık artışı oluyor.

Bunu düşündüm ve ben de en çok buna bağladım durumu. Kapalı kullanmak istemem çünkü ciddi performans farkı var. Manuel OC yapmayı da bilmiyorum yani arada derede bir durumdayım.

Bunu düşündüm ve ben de en çok buna bağladım durumu. Kapalı kullanmak istemem çünkü ciddi performans farkı var. Manuel OC yapmayı da bilmiyorum yani arada derede bir durumdayım.
KONSOL isimli arkadaş aslında söylemiş pek takmana da gerek yok oyunlar kapanmadığı ciddi donmadığı sürece ya da sistem kapanmadığı sürece çok takılmana gerek yok ben 80 derecelerde kulladığım olduğu işlemcimi

Hocam sen benim dediğim ölçümleri yapıp buraya yaz sana gerekirse Ryzen Master ve CTR yardımıyla güzel bir ayar çekeriz.

Geri
Yukarı