R7 5800X boşta yüksek sıcaklık

20 üretimli özellikle SUT ve SUS serileri efsaneydi hocam. 1.24V ile 4.5 GHz kullanıyordum 3600'ü. 3600XT kalitesinde silikonlar vardı yani. Eski üretim 3600'ler için doğru dediğiniz. Tamamen şans, umarım güzel değerler yakalarsınız :) Ben de bir ara deneyeceğim bakalım ne olacak, konuşuruz sonuçları isterseniz bir konu açmayı planlıyorsanız. Hayırlı olsun işlemciniz.
Teşekkürler. Bakalım, ekran kartım olmadığı için henüz nasip olmadı kullanmak. :) Kıyaslama yaparız konu açmayı düşünüyorum. 2020'de almama rağmen çöp silikon çıkan 3600'üme yeni sahibinde başarılar. 😄

AIDA64 indir, onda Araçlar sekmesi var, orada Sistem Kararlılık Testi'ni bulacaksın. Karşına birkaç seçenek gelecek, bunlardan sadece Stress FPU tikli kalmalı. Sonrasında alt kısımdan Start bas testi başlat. 20 dakika sonrasında da oradaki sekmeler yardımıyla bana Power, Voltage, Temperature ve Clock değerlerini söyle.
Bilgisayarıma oturduğumda bunları uygulayıp buraya dönüş sağlayacağım.
Bunu 65 dereceyle mi yaşayacak hocam? Hiçbir kaybınız olmaz o derecelerden merak etmeyin. Ömrü falan da kısalmaz. O dereceler gayet normal bir işlemci için.
Kasıtım 65 değildi mesela arkadaş 80'lerde falan kullandığını kasdetti ben de o sıcaklıklardan bahsetmiştim.
O işlemci boost ile 4.8 GHz görebilen bir işlemci hocam. Ben 5900X ile 4950 MHz görebiliyorum. Manuel OC ile 0.5 GHz civarı kaybı olacak yüksek ihtimal. İşlemci platinum silikon değilse 1.3V gibi bir değerde boost frekansa çıkmaz kolay kolay. 5000 serisi zor OC alıyor. 3000 serisi gibi 1.1V 4.2 GHz falan verilmiyor öyle maalesef. 4.3-4.4 GHz alır ortalama bir silikon dediğiniz voltajlarda, üstü şans tamamen. Bu arada beni yanlış anlamayın OC konusundaki bilginizi az çok biliyorum forumda fakat ben de oldukça ilgiliyim bu işlere. Reddit'i alt üst etmeme rağmen tatmin edici bir OC örneği bulamamıştım, ondan otoda bıraktım. Tabii bazı çok şanslılar 1.3V ile All Core 4.8-4.9 GHz almış. Öyle silikon varsa kesinlikle denenir.
Ben biraz bu konularda cahil kaldım galiba silikon vs pek anlamıyorum :)

Bilgisayarıma oturduğumda bunları uygulayıp buraya dönüş sağlayacağım.

Kasıtım 65 değildi mesela arkadaş 80'lerde falan kullandığını kasdetti ben de o sıcaklıklardan bahsetmiştim.
70'lerde kullanan benim hocam. Bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, kendim de bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum. Dilediğiniz gibi araştırabilirsiniz, AMD'nin açıklamaları da mevcut bu konuyla alakalı. Sürekli 80'de kullanmak endişe verici olurdu tabi.

AIDA64 indir, onda Araçlar sekmesi var, orada Sistem Kararlılık Testi'ni bulacaksın. Karşına birkaç seçenek gelecek, bunlardan sadece Stress FPU tikli kalmalı. Sonrasında alt kısımdan Start bas testi başlat. 20 dakika sonrasında da oradaki sekmeler yardımıyla bana Power, Voltage, Temperature ve Clock değerlerini söyle.
Birde AIDA64'ün versiyonları var fark eder mi? Örneğin; extreme, engineer gibi

Teşekkürler. Bakalım, ekran kartım olmadığı için henüz nasip olmadı kullanmak. :) Kıyaslama yaparız konu açmayı düşünüyorum. 2020'de almama rağmen çöp silikon çıkan 3600'üme yeni sahibinde başarılar. 😄
Sizinki büyük şanssızlık olmuş hocam... Konunuzu merakla bekliyorum görüşmek üzere. 😊

Bir de AIDA64'ün versiyonları var fark eder mi?
AIDA64 Extreme indirmelisin.
O işlemci boost ile 4.8 GHz görebilen bir işlemci hocam. Ben 5900X ile 4950 MHz görebiliyorum. Manuel OC ile 0.5 GHz civarı kaybı olacak yüksek ihtimal. İşlemci platinum silikon değilse 1.3V gibi bir değerde boost frekansa çıkmaz kolay kolay. 5000 serisi zor OC alıyor. 3000 serisi gibi 1.1V 4.2 GHz falan verilmiyor öyle maalesef. 4.3-4.4 GHz alır ortalama bir silikon dediğiniz voltajlarda, üstü şans tamamen. Bu arada beni yanlış anlamayın OC konusundaki bilginizi az çok biliyorum forumda fakat ben de oldukça ilgiliyim bu işlere. Reddit'i alt üst etmeme rağmen tatmin edici bir OC örneği bulamamıştım, ondan otoda bıraktım. Tabii bazı çok şanslılar 1.3V ile All Core 4.8-4.9 GHz almış. Öyle silikon varsa kesinlikle denenir.
Hocam yanlış anlamayın ama size inanmıyorum.

5000 serisi zor OC alır diyorsunuz, elinizde 5900X olduğunu iddia ediyorsunuz ve 5900X'in tek çekirdek maksimum turbosu 4.8 iken genel 4.95 aldığınızı söylüyorsunuz. Bu dediğinize ters düşmekle beraber hem iyi soğutma hem de çok iyi silikon ister.
Eski konularınızda 3600 kullanıp satmışsınız, sonra da 2020 çıkışlı 3600 veya 3600X almayla alakalı bir konu açmışsınız.
İkinci el fare konusu ve 200 lira klavye önerisi istemişsiniz.
2070S ve 5700XT ile alakalı bir konu açmışsınız.
2070S ilanı açıp öğrenciyim alt modele geçeceğim elimde para kalsın diye demişsiniz ancak profil yaşınız 25.
Eski konunuzda kaliteli hava soğutmam var demişsiniz, burada ise 360'lık sıvı soğutma olduğunu söylüyorsunuz.
Airhawk Duo kasanız var ve bundan çıkan fanları satmışsınız.
7000 lira bütçe ile laptop önerisi istemişsiniz.
3200 MHz RAM ilanı açıp 3 gün sonrasında yine 3200 MHz RAM tavsiyesi istemişsiniz.
FSP Windale 6 kullanıyormuşsunuz ve sonrasında yine hava soğutma önerisi istemişsiniz.
Anakartınız Tomahawk Max ve PSU'nuz 750W.
Stok ayarlarda 1.25V ile 4.5 GHz yapan 5600X'i doğrudan kendim montajlayıp test ettim, Zen 3 mimarisi çok rafine ve üst seviye bir mimari. O voltajlarla alakalı dediklerinizin %80'i yanlış. 3000 serisinde 1.1V 4.2 GHz iyi bir şeydi evet, 5000 serisinde ise sıradan bir frekans-voltaj ikilisi, 5600X stok haliyle yattığı yerden benim 3 takla atarak 3600X'i çıkartamadığım seviyelere çıkıyor.

Ve bu kadar olayın hepsinin geçtiği zaman aralığı 1 yıl bile değil.
Bunların hepsine bir şeyler diyebilirsiniz, hepsini kanıtlayabilirsiniz, belki define buldunuz efsane sistem dizdiniz o bile ihtimal dahilinde. Ancak ona rağmen bunların hepsini bir araya getirdiğimizde üst seviye bir tutarsızlık var. Bu seviye tutarsızlık gördüğüm bir üye daha vardı, şimdi ona sorsanız utancından yerin dibine girer çünkü o yaptıkları ve dediklerinin bir tanesi bile doğru değildi, Split filmindeki Kevin Crumb misali tek klavyeden 25 farklı kullanıcı senaryosuyla yazıyordu.

Son düzenleme:
AIDA64 Extreme indirmelisin.

Hocam yanlış anlamayın ama size inanmıyorum.

5000 serisi zor OC alır diyorsunuz, elinizde 5900X olduğunu iddia ediyorsunuz ve 5900X'in tek çekirdek maksimum turbosu 4.8 iken genel 4.95 aldığınızı söylüyorsunuz. Bu dediğinize ters düşmekle beraber hem iyi soğutma hem de çok iyi silikon ister.
Eski konularınızda 3600 kullanıp satmışsınız, sonra da 2020 çıkışlı 3600 veya 3600X almayla alakalı bir konu açmışsınız.
İkinci el fare konusu ve 200 lira klavye önerisi istemişsiniz.
2070S ve 5700XT ile alakalı bir konu açmışsınız.
2070S ilanı açıp öğrenciyim alt modele geçeceğim elimde para kalsın diye demişsiniz ancak profil yaşınız 25.
Eski konunuzda kaliteli hava soğutmam var demişsiniz, burada ise 360'lık sıvı soğutma olduğunu söylüyorsunuz.
Airhawk Duo kasanız var ve bundan çıkan fanları satmışsınız.
7000 lira bütçe ile laptop önerisi istemişsiniz.
3200 MHz RAM ilanı açıp 3 gün sonrasında yine 3200 MHz RAM tavsiyesi istemişsiniz.
FSP Windale 6 kullanıyormuşsunuz ve sonrasında yine hava soğutma önerisi istemişsiniz.
Anakartınız Tomahawk Max ve PSU'nuz 750W.
Stok ayarlarda 1.25V ile 4.5 GHz yapan 5600X'i doğrudan kendim montajlayıp test ettim, Zen 3 mimarisi çok rafine ve üst seviye bir mimari. O voltajlarla alakalı dediklerinizin %80'i yanlış. 3000 serisinde 1.1V 4.2 GHz iyi bir şeydi evet, 5000 serisinde ise sıradan bir frekans-voltaj ikilisi, 5600X stok haliyle yattığı yerden benim 3 takla atarak 3600X'i çıkartamadığım seviyelere çıkıyor.

Ve bu kadar olayın hepsinin geçtiği zaman aralığı 1 yıl bile değil.
Bunların hepsine bir şeyler diyebilirsiniz, hepsini kanıtlayabilirsiniz, belki define buldunuz efsane sistem dizdiniz o bile ihtimal dahilinde. Ancak ona rağmen bunların hepsini bir araya getirdiğimizde üst seviye bir tutarsızlık var. Bu seviye tutarsızlık gördüğüm bir üye daha vardı, şimdi ona sorsanız utancından yerin dibine girer çünkü o yaptıkları ve dediklerinin bir tanesi bile doğru değildi, Split filmindeki Kevin Crumb misali tek klavyeden 25 farklı kullanıcı senaryosuyla yazıyordu.
Hahahaha inanmıyorumdan sonra okumayacaktım da merak ettim okudum. İşin gücün yok belli, oturup tek tek okumak ve araştırmak nedir yahu? Araştırdıklarının hepsini kullandım ve yazdım inkar edecek bir durum yok. Sadece laptop arkadaşım içindi, gerisi bana ait parçalar. Yaşım 25. Eczacılık son sınıf öğrencisiyim. Kendi imkanlarım dahilinde al sat yaparak sistem dizdim. Son sistemimi de Gaming.gen.tr'den 23 bine babamdan da borç alarak satın almıştım. İçindeki 3080 ROG'u satınca 5900X ve diğer parçalar bana kaldı, birkaç takasla sistemi biraz daha yeniledim. 4950 Mhz'yi hiçbir Curve ayarı yapmadan otoda elde edebiliyorum, Windows içindeki yüksek performans ayarını açarak. İster inan ister inanma, kimse de inanmak zorunda değil. Açıkçası umrumda dahi değil. Deneyimlemediğim bir şeyi kolay kolay önermem bile bırak böyle bilmişçe konuşmayı. Silikon piyangosu da olabilir bilemiyorum. Ama sen sen ol, insanları bilip bilmeden yargılama. Define de bulmadım çok şükür, ailemden para almak istemediğim için bir yerlerden para kazanıp kendi sistemlerimi dizmeye çalıştım hep, dizdim de. Şu an çoğu kişinin hayalindeki sisteme sahibim. Daha iyileri senin olsun ne diyeyim. Umarım herkes hayalindeki hayatı yaşayabilir. Ha bu arada benim işlemci gördüğüm kadarıyla 1.48V'a kadar çıkıyor, babalar gibi de ısınıyor. Dediklerinizin hiçbiri de benimkiyle örtüşmüyor. CPB'de 1.25V 4.5 GHz hangi anakart ve hangi BIOS'la alıyorsunuz cidden merak ettim. Bana göre de aşırı saçma dediğiniz, CPB açıkken o değerlerde tutunması ama ben size inanıyorum farklı faktörlerden kaynaklı olabilecek şeyler bunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
27 dakika süren bir test yaptım ve değerler bu şekilde.

Dosya Ekleri

• resim_2021-04-03_223220.png
    resim_2021-04-03_223220.png
    46,7 KB · Görüntüleme: 56
@The Man From E.A.R.T.H. uğraşmayacaktım da neyse değerleri açmışken hazır atayım dedim. Birçok çekirdekte 4950 MHz görmüş. Arkadaşın testinde 5800X 4850 MHz görebiliyorken sizin tez 2 kez boşa çıkmış oldu. Ha belki başka işlemcidir diyip ithamda bulunmayın diye CPU-Z, Aida64, HWiNFO görüntülerini de atıyorum. Aida'da saniyelik testlerle bile 4900 MHz rahatça görmüş. Güç planı dengelide. "Utanır mısınız, sanmam..."

Dosya Ekleri

• SAVE_20210403_235624.jpg
    SAVE_20210403_235624.jpg
    135,9 KB · Görüntüleme: 55
  • SAVE_20210403_235632.jpg
    SAVE_20210403_235632.jpg
    188,2 KB · Görüntüleme: 40
  • SAVE_20210403_235639.jpg
    SAVE_20210403_235639.jpg
    179,1 KB · Görüntüleme: 39
  • SAVE_20210403_235646.jpg
    SAVE_20210403_235646.jpg