R7 5800X için sıvı soğutma ve anakart önerisi

Daha fazla  
Hocalarım merhaba,

Yakın zamanda bazı parçaları yeniledim ve bunlardan 1 tanesi Ryzen 7 5800X ancak hemen hemen herkes bu işlemcinin stok soğutu ile olmayacağını ve sıvı soğutmanın şart olduğunu söylüyor yine aynı şekilde elimde olan anakartın bu parçalarla kullanılmamasını söylüyorlar bu sebeple önerilerinizi bekliyorum. Bütçe sıvı soğutma için 2000TL anakart için 3000TL ama açıkçası anakartı bekletip sıvı soğutma alıp ilerleyen zamanlarda anakart değişimi yapabilirim.

Şimdiden teşekkürler.

Sistemim;

RX 6600 XT ekran kartı.
Ryzen 7 5800X işlemci.
8x2 3600MHz RAM.
B450MS2H anakart.
650W güç kaynağı.

Ben bu islemciyi 2 yila yakin kullanıyorum. Corsair h100x den tut silverstone 360mm sogutuculara kadar hepsi ile denedim. Eger kasan ve bütçen uygunsa lian li galahad 360 dan baska sogutucuyu kullanma bu islemcide.

Sıvı soğutma şart değildir. İyi bir kule tipi soğutucu güzel olacaktır.
Daha mantıklı seçenekler vardır ama NH-D15 / NH-D15s önerisinde bulunayım.

Teşekkürler hocam.

Ben bu islemciyi 2 yila yakin kullanıyorum. Corsair h100x den tut silverstone 360mm sogutuculara kadar hepsi ile denedim. Eger kasan ve bütçen uygunsa lian li galahad 360 dan baska sogutucuyu kullanma bu islemcide.
Evet hocam çok ısınıyor diyorlar ancak o kadar para vermek istemiyorum soğutucuya ya yukardaki hocamın önerdiği kule tipi soğutucu alacağım galiba

ASUS TUF GAMING B550-PLUS AMD B550 Soket AM4 DDR4 4800MHz (OC) M.2 ATX Anakart Uygun Fiyatları ile Tebilonda anakart önerim de budur.

Hocam dün de denk gelmiştik bu ile yukarıda kule tipi soğutucu öneren hocamın önerisi arasındayım bugün 2'sinden birini alacağım ancak karar veremedim.

Hatırladım biraz araştırayım en mantıklısını sana atacağım.

Hiçbirini önermem. Sıvı soğutucuya o kadar para vermene gerek yok. Kasan mesh yapıdaysa şunu al geç. Çok rahat soğutacaktır. Kule tipi soğutucu hem sıvı soğutucuya göre cok daha uzun ömürlüdür. Sağlam bir termal macunla mükemmel ikili olur.

Hiçbirini önermem. Sıvı soğutucuya o kadar para vermene gerek yok. Kasan mesh yapıdaysa şunu al geç. Çok rahat soğutacaktır. Kule tipi soğutucu hem sıvı soğutucuya göre cok daha uzun ömürlüdür. Sağlam bir termal macunla mükemmel ikili olur.

Cidden çok iyi bir kule tipi soğutucu işini rahatça görecektir ama sıvı soğutma alacaksan benim attığımı al ben olsam Arctic Freezer alırdım hem daha ucuz hem de şık sıvı soğutma montajıyla da uğraşmazsın Noctua da çok güzel ama çok kaba duruyor ve fiyat farkına bence değmez.

Cidden çok iyi bir kule tipi soğutucu işini rahatça görecektir ama sıvı soğutma alacaksan benim attığımı al ben olsam Arctic Freezer alırdım hem daha ucuz hem de şık sıvı soğutma montajıyla da uğraşmazsın Noctua da çok güzel ama çok kaba ve kasaya sığmama ihtimali var duruyor ve fiyat farkına bence değmez.

Cidden çok iyi bir kule tipi soğutucu işini rahatça görecektir ama sıvı soğutma alacaksan benim attığımı al ben olsam Arctic Freezer alırdım hem daha ucuz hem de şık sıvı soğutma montajıyla da uğraşmazsın Noctua da çok güzel ama çok kaba duruyor ve fiyat farkına bence değmez.

Bu arada kasa modelin ne?

Geri
Yukarı