R7 5800X RTX 3070 sistemde anlık FPS takılma sorunu

PankyPunch

Decapat
Daha fazla  
Ekran kartı: Gigabyte 3070 vision OC.
Anakart: ASUS ROG STRIX B550-E Gaming.
İşlemci: Ryzen 7 5800X.
RAM: Corsair Vengeance 32 GB CL16 3200MHz.
Soğutucu: NZXT Kraken X53 240mm.
SSD: XPG 1TB SX8100 PCI-e GEN3x4 M.2 2280 SSD (3500 MB okuma / 3000 MB yazma)
HDD: Seagate 1TB Ironwolf 64MB 5900RPM.
Kasa: Cooler Master Masterbox td500.
PSU: Cooler Master MWE 750W 80+ Bronze v2.
Monitör: ASUS VG259QM 240Hz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Merhaba, 1.5 sene önce bilgisayar topladım. 2 hafta önce ekran kartı, işlemci, soğutucu ve anakartı servise gönderdim.

Bu 4 parçayı servise gönderme sebebim; anakartın VGA ışığı yanması (görüntü vs her şey var ancak bazı zamanlar VGA ışığı yanıyor bazı zamanlarda yanmıyordu. Değişkenlik gösteriyordu. İlk zamanlar böyle bir durum söz konusu değildi). İşlemci fazla ısınıyor, vermesi gereken performansı pek alamıyordum. Ek olarak FPS düşüklüğü ve drop yaşıyordum. Soğutucu soğutmuyor ve fazla sesli çalışıyordu. Ekran kartını ise anlık takılma ve kasma yaşıyordum.

Bu 4 parçada sadece soğutucu değişimi yapıldı ve diğer parçalarda sıkıntı görülmedi. Diğer parçaların BIOS güncellemesi ve genel bakımı yapıldı.

Parçalar servisten geldikten sonra bilgisayarı test yapma fırsatı buldum. Şu an önceki sıkıntıların çoğuna yine rastladım. FPS düşüklüğü-droplanma ve özellikle çok rahatsız olduğum takılma-kasılma problemleri. Oyunda hiç rahat hissettirmiyor.

Soğutucu değiştikten sonra Valorant'ta test ettiğimde Max 71 derecelere çıkıyordu. Aradan 20 gün geçti ve bugün test yaptığımda sıcaklıkların saçma sapan kafasına göre 78 derecelere kadar çıktığını gördüm.

İlk attığım video 1920x1080p, ikinci video 1280x960 oynanarak çekildi. Videolarda anlık takılmalar ne kadar görülebiliyor bilmiyorum. Ek olarak MSI Afterburner yazılımı anlık FPS düşüşlerini almıyor. Oyun istemci FPS'e de bakarsanız iyi olur.

Üçüncü video 1024x768p de çekildi. Normalde CPU kullanımı GPU kullanımından fazla oluyordu. Ancak şu an GPU kullanımı CPU kullanımından fazla olmaya başladı. Ve bu bazen bu şekilde oluyor. Bunun nedenini de anlayamadım.

SSD: Samsung 1Tb 970 Evo Plus ve RAM: Gskill 32gb cl 16 ile değiştirildi. FPS birazcık arttı ancak hala FPS düşmesi yaşıyorum. Bu parçaları test için aldım. Sorunu hala bulamadım. Yarın anakartı da değiştireceğim.

Format attım. Kasanın genel bakımları yapıldı.

Özete gelecek olursam: FPS drop, düşüklüğü ve anlık takılma sorunları yaşıyorum. SSD, Soğutucu ve RAM değiştirildi, yarın anakartı da değiştireceğim. Sorun hala devam ediyor. Yukarıdaki videoların çoğunda CPU, GPU kullanımından yüksek. Aşağıdaki videolarda GPU, CPU kullanımından yüksek

Aşağıdaki videolarda 1920x1080p yüksek grafik ayarları ve düşük grafik ayarlarında oynadım ancak fps anlamında yine değişen bir şey yok ve GPU ve CPU kullanımları

Yüksek grafik:

Düşük Grafik:

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    60,6 KB · Görüntüleme: 11
  • 2.png
    2.png
    65,6 KB · Görüntüleme: 7
  • 3.png
    3.png
    49,6 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
970 evo plus aldığını yazmış.

Bugün körlüğüm üzerimde demek, kusura bakmasın konu sahibi. O zaman onları eliyoruz.

@PankyPunch anakart da gitsin madem, o model anakart ile ilgili aklımda olan tek sorun ethernet kartının sorunlu olmasıydı. Yani donanımsal değil de acaba latency kaynaklı bir takılma olabilir mi diye düşünmüyor değilim.

Takılmaların olduğu süreleri de verseydin keşke de bütün videoyu izlemek zorunda kalmasaydık. Her neyse, tahmin yürüterekten sorunun benimkiyle aynı gibi duruyor. Ben sistemde neredeyse her parçayı değiştirdim RAM hariç ve bu sorundan kurtulamadım. Kendi denemelerimce sorunun kaynağını şu şekilde buldum. Elimde eski HD 6570 bir kart vardı, şu anki kart ise RX 5500XT. 5500XT'nin takıldığı oyunlarda HD 6570 takılmadan oynatıyor. Birkaç oyunda test ettim ve hiçbirinde takılma olmazken 5500XT'yi taktığım an takılmalar kaldığı yerden devam ediyor. Yani aklında bir fikir oluşması için sorun ekran kartında olabilir düşüncesi veriyorum sana. Elinde yedek parça varsa test et.

@Emir M. konudan ayrı takılma bazı oyunlarda olup bazılarında olmuyorsa Radeon Software'dan minimum frekansı yükselt AMD kanadında. Bende 1-2 oyunda çözmüştü, yüzdesi çok değişken oyunlarda GPU otomatik olarak frekansı çok dibe indirince devamındaki tepkimeye geç yanıt verebiliyor.

NVIDIA kanadında bunun bir karşılığı yok tahminimce ya da hiç olmuyor. Konu sahibinin anakartı bazı minor hatalara sahip Newegg kullanıcı yorumlarında bazıları desten yazmıştı olayla ilgili.

Bugün körlüğüm üzerimde demek, kusura bakmasın konu sahibi. O zaman onları eliyoruz.

@PankyPunch anakart da gitsin madem, o model anakart ile ilgili aklımda olan tek sorun ethernet kartının sorunlu olmasıydı. Yani donanımsal değil de acaba latency kaynaklı bir takılma olabilir mi diye düşünmüyor değilim.
Sorun değil. Test kartı için MSI b550-a pro aldım. Yarın onu da deneyeceğim

Takılmaların olduğu süreleri de verseydin keşke de bütün videoyu izlemek zorunda kalmasaydık. Her neyse, tahmin yürüterekten sorunun benimkiyle aynı gibi duruyor. Ben sistemde neredeyse her parçayı değiştirdim RAM hariç ve bu sorundan kurtulamadım. Kendi denemelerimce sorunun kaynağını şu şekilde buldum. Elimde eski HD 6570 bir kart vardı, şu anki kart ise RX 5500XT. 5500XT'nin takıldığı oyunlarda HD 6570 takılmadan oynatıyor. Birkaç oyunda test ettim ve hiçbirinde takılma olmazken 5500XT'yi taktığım an takılmalar kaldığı yerden devam ediyor. Yani aklında bir fikir oluşması için sorun ekran kartında olabilir düşüncesi veriyorum sana. Elinde yedek parça varsa test et.
Şuan asıl muzdarip olduğum kısım GPU ve CPU kullanımı, cpu sıcaklık, fps drop ve yeteri kadar fps alamam.

Bu takılma problemi çok tuhaf zamanlarda oluyor. Örneğin hiç oynamamış bir oyunu oynadığımda takılma oluyor ancak o oyunu sürekli oynadığımda takılma olmuyor. Veya uzun bir süre bilgisayara oturmayıp oyuna girdiğimde takılma oluyor ancak 2 saat sonra geçiyor.

özellikle attığım son 2 videoyu izleyin ve CPU-GPU kullanım değerlerine bakın.

Ek olarak bu da R23 Cinebench çoklu çekirdek skoru. 10dk

Normalde ekran kartı, anakart, soğutucu ve işlemciyi garantiye gönderdim. Soğutucu yenisiyle değiştirildi. Diğerlerinde bir sorun bulunmadı. Genel bakımları yapıldı

Dosya Ekleri

• cinebench cpu pts.png
    cinebench cpu pts.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı