R7 5800X - RTX 3090 sistemde oyunlarda takılma oluyor

StoqLed

Femtopat
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle donanım konusunda biraz bilgim var ve bilindik şeylerin tümünü yaptım ancak sorunum devam etmekte, sorunum şu böyle bir sistemde; 3090 5800X 1 TB M.2 SSD B450 anakart 850 PSU 16 GB 3200 MHz RAM olmasına rağmen bu 2 basit oyunda sürekli takılma sağ sola çevrildiğinde anlık takılmalar aim tutarken sapmalar gibi hayattan soğutan bir problem yaşıyorum. Warzone, Apex gibi oyunlarda herhangi bir problem yaşamazken bu oyunlarda sorun yaşamamın sebebi ne olabilir? Ekran kartım almadan önce R9 270X vardı çöpe atmak yerine onu kullanıyordum o bile bu tarz bir sorun yaratmadı. Ne zamanki ekran kartım geldi kullanmaya başladım bu sorun var ekran kartına bağlayamıyorum çunkü diğer oyunlarda da yapması lazım insternettede bu tarz şikayetler olunca donanımsal bir problem olmadığını zannediyorum yine de donanım ile alakalı ne varsa yaptım. Format, SSD sağlık taraması, SFC scannow, RAM yuvası değiştirme, PC'yi komple temizleme, işlemci macun sıcaklık cart curt yani aklınıza ne gelirse yaptım diyebilirim. Gerçekten yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa benimle aynı işletim sistemi ve ekran kartına sahip oyunla alakalı loglarımızı karşılaştırmak istiyorum biliyorsa o atsın veya burada hep birlikte bakalım bir de bu konunun çözüme ulaşan bir örneğini bulamadım Valorant CS oynamak şans işimi yani yoksa sistemi değiştireceğim oynayacağımdan değil bu oyunları ama hırs yaptım bana bir el atın.

B450 anakart o işlemciye kullanırsan tabi sorun yaşarsın.

Arkadaşlar merhaba. Öncelikle donanım konusunda biraz bilgim var ve bilindik şeylerin tümünü yaptım ancak sorunum devam etmekte, sorunum şu böyle bir sistemde; 3090 5800X 1 TB M.2 SSD B450 anakart 850 PSU 16 GB 3200 MHz RAM olmasına rağmen bu 2 basit oyunda sürekli takılma sağ sola çevrildiğinde anlık takılmalar aim tutarken sapmalar gibi hayattan soğutan bir problem yaşıyorum. Warzone, Apex gibi oyunlarda herhangi bir problem yaşamazken bu oyunlarda sorun yaşamamın sebebi ne olabilir? Ekran kartım almadan önce R9 270X vardı çöpe atmak yerine onu kullanıyordum o bile bu tarz bir sorun yaratmadı. Ne zamanki ekran kartım geldi kullanmaya başladım bu sorun var ekran kartına bağlayamıyorum çunkü diğer oyunlarda da yapması lazım insternettede bu tarz şikayetler olunca donanımsal bir problem olmadığını zannediyorum yine de donanım ile alakalı ne varsa yaptım. Format, SSD sağlık taraması, SFC scannow, RAM yuvası değiştirme, PC'yi komple temizleme, işlemci macun sıcaklık cart curt yani aklınıza ne gelirse yaptım diyebilirim. Gerçekten yardımcı olabilecek bir arkadaş varsa benimle aynı işletim sistemi ve ekran kartına sahip oyunla alakalı loglarımızı karşılaştırmak istiyorum biliyorsa o atsın veya burada hep birlikte bakalım bir de bu konunun çözüme ulaşan bir örneğini bulamadım Valorant CS oynamak şans işimi yani yoksa sistemi değiştireceğim oynayacağımdan değil bu oyunları ama hırs yaptım bana bir el atın.
Geçmiş olsun dostum. Milyarlık sistem topluyorsun yine kasmalardan kurtulamıyorsun. Çok sinir bozucu bir durum. Allah kurtarsın. Bende de RTX 2080 Super var maalesef bende de ara ara takılmalar oluyor. Bu sorun kronik, yani her sistemde meydana gelebilecek bir durum. Ara ara oluyorsa fazla takma kafaya. Fakat arkadaşların dediği gibi anakart biraz düşük kalmış o ekran kartına göre, belki sorun bu olabilir. Bu arada hangi çözünürlükte oynuyorsun sorabilir miyim ?

Her çözünürlüğü denedim yalnız sorunum galiba darboğaz çunkü birkaç darboğaz sitesine baktım ve %20 gibi 5800X işlemcinin ekran kartımı besleyemediğini fark ettim 3070 için süper uyumlu olan 5800X 3090'na gelince darboğaz oluşturuyor çözüm olarak 5900X alacağım eğer sorun çözülürse buraya yazarım. Ek olarak B450-F Gaming II modelinin 5950X modeline kadar desteği mevcut.

Dip not; ASUS anakartın programı Armoury Crate uygulaması üzerinden chipset güncellemesi yaptım ve takılma ve oyun esnasındaki droplar ortadan kalktı bunu hiç yapmamıştım CS:GO'da denemedim eğer orada da problem yaşamazsam kendi göbek bağımı kesmiş olarak konuyu cözüldü olarak işaretleyeceğim umarım sorun yaşayan arkadaşlara çözüm olabilir. Düşününce çok mantıklı donanımsal parca güncel değil (anakart) ve sorun çıkarıyor güncelleyince sorun düzeliyor eski sürümüne bakma fırsatım olmadı aklıma gelmedi bakmak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı