R7 5800X RTX 4060 sistemde darboğaz oluyor

farukctnr

Femtopat
Daha fazla  
  • AMD Ryzen 7 5800X 3,8 GHz 8 çekirdekli işlemci.
  • Cooler Master Masterliquid ML120l RGB V2 65.59 CFM sıvı CPU soğutucu.
  • ASRock A320M-HDV r4.0 mikro ATX AM4 anakart.
  • G.Skill Ripjaws V 32 GB (2 X 16 GB) DDR4-3600 CL16 Memory.
  • Samsung 990 Pro, soğutuculu 1 TB M.2-2280 PCI-e 4.0 X4 NVMe katı hal sürücüsü.
  • MSI Ventus 2X Black OC GeForce RTX 4060 8 GB ekran kartı.
  • Aerocool Rift ATX mid Tower kasa.
  • Adata XPG Pylon 750W 80+ bronz sertifikalı ATX güç kaynağı.

Bilgisayarım bu parçaları toplamış olmama rağmen darboğaz yapmakta ve oyundayken kendiliğinden kapanmakta sebebini çözemedim. Çözebilecek var mı?

Sıcaklıkları kontrol et, oyundayken kapanıyorsa işlemci fazla ısındığı için kapanıyordur sistem. Dar bogazin ne olduğunu bildiğini sanmıyorum. Öncelikle sistemin kapanmasına odaklanalım. Tahmin ettiğim gibi işlemci ısındığı için kapatıyorsa sistemi soğutucu arızalı olabilir ya da montajı doğru yapılmamış olabilir. Sen bu sistemi kendinmi topladın?

Evet. Sistemi kendim topladım ancak sıcaklık değerlerini oyundayken kontrol ettiğimde Max 60 dereceleri görmekte. Sıcaklıkla alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum. OCCT Testine soktuğumda önceden 16 GB RAM mevcuttu ve test sonuçlanmadan PC direk kapanıyordu. Şimdi ise belirttiğim 32 GB RAM'i dahil ettim ve tekrar OCCT testine soktuğumda CPU'da başarılı bir şekilde bitiyor ama Memory'de direk kapanmakta.

Evet. Bütün parçaları sıfır aldım. Yalnız şöyle bir durumu da belirteyim: Önceden içinde 120 GB SSD mevcuttu ve Windows kurulumu onun üzerindeydi M.2 SSD'yi aldıktan sonra onu çıkarttım ve kurulumu M.2 SSD'ye yaptım. Ondan sonra aslında bu şekilde sürekli kapanma sorunlarıyla karşılaştım.

Sorun anakart ta olabilir gibi geldi bana. En azından B450 bir şeyle toplasaydın güzel olurdu. Sen şimdi hiç kendini yorma, al sistemi güvenilir bir bilgisayarcıya git. Sistemin parçalarını tek tek deneyip sorun yaratan parçayı bulsun. Deneme yanılma yapmadan sorunu bulmak zor.

Evet ondan olacağını düşünüp anakart da aldım. Ancak henüz takmadım onu. ASUS Prime B550M-K Micro ATX AM4 Motherboard umarım bununla sorunum çözülür.

Geri
Yukarı