Çözüldü R7 5800X yükte 90 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SisanBey

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, işlemci değiştirdim Ryzen 5 3600X kullanıyordum 5800X'e geçtim AIDA64 stress testi yaptım 90 derecelere çıktı sıcaklık. Dedim herhalde termal macun bitmiştir yeni termal macun alıp sürdüm (Cooler Master MasterGel maker) ama değişen bir şey olmadı. Sıvı soğutma olarak MSI MAG CoreLiquid 360r kullanıyorum 3600X de Max 67 derece oluyordu yükte sıcaklık. BIOS'dan ayar falan mı yapmak lazım ya da format atsam düzelir mi?

Çözüm
Merhabalar.. Kısa ve öz tavsiyem Amd Ryzen Master'ı kurun ve Profile 1 üzerinden Eco Mode'u aktif edin tüm sorunlarınız bitecektir.. :)
Hocam CM MasterGel + MSI MAG 360R ile 90 derece pek normal gelmedi her ne kadar stres testi de olsa. Yanlış montaj işlemi veya BIOS'dan yanlış bir şey yapılmış olabilir mi ?

Termal macunu ne kadar sürdünüz? 3600x ile sıcaklıkları kıyaslamak yanlış olur. 5800X çok daha güçlü ve enerji tüketen bir işlemci. Soğutucunuzu agresif çalıştırmayı denediniz mi?

Hocam CM MasterGel + MSI MAG 360r ile 90 derece pek normal gelmedi her ne kadar stres testi de olsa. Yanlış montaj işlemi veya BIOS'dan yanlış bir şey yapılmış olabilir mi?

Yanlış montaj işlemi yok hocam. Montaj bilgim var önceden de ben montajladım eski işlemci ile beraber 3600X çok serin çalışıyordu. BIOS ayarından emin değilim nelere bakmam lazım?
Termal macunu ne kadar sürdünüz? 3600x ile sıcaklıkları kıyaslamak yanlış olur. 5800X çok daha güçlü ve enerji tüketen bir işlemci. Soğutucunuzu agresif çalıştırmayı denediniz mi?
Termal macunu olması gerektiği gibi sürdüm. Agresif derken cinebanch testi ve aida64 testi yaptım 90 dereceye fırlıyor hemen sıcaklık.

Yanlış montaj işlemi yok hocam. Montaj bilgim var önceden de ben montajladım eski işlemci ile beraber 3600X çok serin çalışıyordu. BIOS ayarından emin değilim nelere bakmam lazım?

Termal macunu olması gerektiği gibi sürdüm. Agresif derken cinebanch testi ve aida64 testi yaptım 90 dereceye fırlıyor hemen sıcaklık.
Bios üzerinden fan ve pompa ayarı yapın. Pompayı her daim %100 yapın. Fanları da bios üzerinden daha agresif çalıştırmayı deneyin. Oda sıcaklığı ne durumda, havaların sıcak olduğunu da göz önünde bulundurun.

Geri
Yukarı