R7 7700 için sıvı soğutma gerekiyor mu?

654456

Centipat
R7 7700X ve R5 7600X'e baktığımızda çok ısınan işlemciler, 150-200 Watt'a kadar kullanıma çıkıyor baktığım kadarıyla. R7 7700'e baktığımda ise 65-80 watt gözüküyor. 7000 serisi çok ısınıyor deniyor fakat 65W kullanan X olmayan modelleri o kadar ısınıyor mu cidden? Merak ettim çünkü aralarında performans olarak çok az fark var, eğer ısınmıyorsa neden insanlar 7700X tercih etsin ki? R5 7500F ile belirteceğim soğutucu kullanıldığında (7500F de 65W gözüküyor) 58-59 (render yaparken 80'i görmüş) derecede çalışıyor. 7700'e geldiğimizde bu fark ne kadar olabilir? 60-70 derece civarı mı olur yoksa 7700X gibi 90-95 dereceleri görür mü? İnternette net bir cevap bulamadım maalesef.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ben işimi şansa bırakmazdım 7700 çok güçlü bir işlemci sizin yerinizde olsam en az 240mm kaliteli bir sıvı soğutma alırdım.

Bu sizin işlemciyle ne yapacağınıza bağlı. Ağırlıklı olarak render işlerinde kullanacaksanız her güçlü işlemci ısınır, en iyi soğutmayla bile ucu ucuna önlem alınabilir. Ama genellikle oyun oynyacaksanız sağlıklı bir soğutmayla işlemciler yüksek değerlere çıkmaz kolay kolay. Ben 7600x'i 240mm deepcool sıvı soğutmayla kullanıyorum, 4k oyunlarda 55'i geçtiğini hatırlamıyorum. Stres testlerinde de 70'i geçmedi. Uzun süreli stres testi yapmadım ama yapsaydım 80'i geçmezdi diye düşünüyorum. Oyun oynayacaksanız fiyat performans hava soğutma deneyin, muhtemelen yeterli olur. Ama yük bindirecekseniz hiç hava soğutmaya para harcamadan sıvı alın bence.

Hocam ben işimi şansa bırakmazdım 7700 çok güçlü bir işlemci sizin yerinizde olsam en az 240mm kaliteli bir sıvı soğutma alırdım.

Sıvı soğutmalara baktığımda bunu önermişler:

280mm ile 240 arasında ne gibi fark var? Bu modelle arasında fiyat farkı çok az (RGB yok, gerek olacağını da sanmıyorum)

Kasaya baktığımda üst kısım 280mm yan taraf 360mm destekliyor.

2000TL civarı önerebileceğiniz kasa varsa bundan iyi ona da bakailirim.

Benim bildiğim Arctic olan a tier bir sıvı soğutma yani en iyilerinden biri RGB zorunlu değilse Arctic 280mm alabilirsiniz.

Bu sizin işlemciyle ne yapacağınıza bağlı. Ağırlıklı olarak render işlerinde kullanacaksanız her güçlü işlemci ısınır, en iyi soğutmayla bile ucu ucuna önlem alınabilir. Ama genellikle oyun oynyacaksanız sağlıklı bir soğutmayla işlemciler yüksek değerlere çıkmaz kolay kolay. Ben 7600X'i 240mm DeepCool sıvı soğutmayla kullanıyorum, 4K oyunlarda 55'i geçtiğini hatırlamıyorum. Stres testlerinde de 70'i geçmedi. Uzun süreli stres testi yapmadım ama yapsaydım 80'i geçmezdi diye düşünüyorum. Oyun oynayacaksanız fiyat performans hava soğutma deneyin, muhtemelen yeterli olur. Ama yük bindirecekseniz hiç hava soğutmaya para harcamadan sıvı alın bence.

4K'da işlemci daha az kullanıldığından 1080P'ye göre daha az ısınıyor diyenler vardı. Ama bütçe varken sıvı soğutma almak daha mantıklı gibi.

4K'da işlemci daha az kullanıldığından 1080P'ye göre daha az ısınıyor diyenler vardı. Ama bütçe varken sıvı soğutma almak daha mantıklı gibi.
Kesinlikle bütçe varsa sıvı soğutma kesin çözümdür. Her şeyin giderek daha da pahalı olduğunu düşünürsek sonra almaktansa şimdi almak mantıklı olur.

Kesinlikle bütçe varsa sıvı soğutma kesin çözümdür. Her şeyin giderek daha da pahalı olduğunu düşünürsek sonra almaktansa şimdi almak mantıklı olur.

En kötü sistemi aldıktan 2-3 ay sonra eklerim bütçe yetmezse. Wraith Prism idare eder deniyor internette ama satıcı Wraith Prism mi yoksa Wraith Stealth mı belirtmemiş. Fikriniz var mı acaba?

Resimdeki Wraith Stealth gibi.

1696669561119.png

Son düzenleme:
En kötü sistemi aldıktan 2-3 ay sonra eklerim bütçe yetmezse. Wraith Prism idare eder deniyor internette ama satıcı Wraith Prism mi yoksa Wraith Stealth mı belirtmemiş. Fikriniz var mı acaba?

Resimdeki Wraith Stealth gibi.

Eki Görüntüle 1969415
Stok fanlardan ziyade kule tipi alırsanız daha iyi olur bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı