R7 7800x3D Arctic Liquid Freezer ii 360 ile çok sıcak çalışıyor

Montajını yanlış yapmışsındır ya da yapılmıştır. O soğutucu ile öyle olmaması gerekiyor sıcaklıkların. Ayrıca yüksek GHz'da çalıştıgı icin ısınmıyor çünkü efektif saat hızı çok daha az olacak zaten.

7800x3D için 40 Watta o sıcaklıklar fazla zaten. Montaj hatası kesinlikle.

Hangi monitörü kullanıyorsun. Bu bazen bende de oluyor bilgisayarı kapatmadan monitörü kapatıp açınca görüntü geliyor. Güç kaynağı değil sanmıyorum. Görüntü kablosu, monitör ya da ekran kartında. Çünkü kasa açılıyor. HDD konusunda bilgim yok ama AM5 anakartlarda USB portlarda güç sorunları olduğuna dair bir şeyler okumuştum.
MSI 27cqrf qd model hocam monitör, kablo sağlam denedim , monitörude farklı PC de denedim bulamadım sorunu

MSI 27cqrf qd model hocam monitör, kablo sağlam denedim, monitörude farklı PC de denedim bulamadım sorunu.

Bu çok sık karşılaştığım bir şey değil. Nadir olarak karşılaşıyorum belki de BIOS'la alakalı bir durumdur. Bilgisi olan arkadaş varsa cevaplarsa seviniriz.

7800X3D VE 4080 ile yeni sistem topladım, BIOS'u kesinlikle güncellemen gerekiyor EXPO yu da açman lazım. AMD AM5 platformunda sıkıntılar çok ram uyumsuzluğu olayları gibi. 360 mm sıvı soğutucu kullanıyorum bende. Bu arada güç seçeneklerinden performans gücünü kısmanda anlamsız. Boşta 39 tam yükte (prime 95 gibi) 77 geçmedi. oyunlarda zaten 65 falan oluyor (bf2042)

Öncelikle mantıklı yanıt veren arkadaşlara teşekkür ederim.

BIOS güncellemesi sonrası sistem daha stabil çalışmaya başladı fakat @Pat07 'nin dediği gibi ram gecikmesi ile bios çakışmasından olabilir. Bana en mantıklı bu yazı geldi.

Şu anda ram ayarı 6000mhz CL30-38-38-96 1.35V bu şekilde. BIOS sürümüm dün yayınlanan en son stabil sürüm 7D75v1E.

Aşağıdan anakart detaylarına ve BIOS sürümlerine ulaşabilirsiniz.

@Pat07 Bu bios ve ram için cl değerlerini hangi değerlerle değiştirmemi önerirsiniz? Veya daha mantıklı fikri olan var mı?

İlk önce BIOS'u sıfırlayıp güzelce bir güncelleyin. Arkadaşım sizinkine denk bir sıvı soğutucuyla bu işlemciyi kullanıyor ve oyunlarda en fazla 70 derece görüyor. Boşta ise 35-40 derece arası seyrediyor.
Yok hocam defalarca bios pilini çıkardım tekrar denedim hiçbir işe yaramamıştı. Sıcaklık olayı aslında sorunsuz sorun işlemcinin tam performansta her işi yapması. Su içmeye giderken kasıla kasıla gittiğinizi düşünün basit bir eylem ama tam performansta çalışıyorsun. Mantığı bu şekilde kuruyorum.

Dostum aynı işlemciye ve soğutucuya sahibim anakartım Carbon Wi-Fi bende oyunlarda 75 80'lerde dolaşıyor masaüstüne hiç bakmadım bakayım sana yazarım bana da lazım çözüm.
Hocam tüm çekirdekler maksimum performansta ve tam yükteyken 68-70'i geçmedim. Hava sirkülasyonunuzu inceleyin derim. Kasanızın modelini iletir misiniz? Mesh kullanıyorsunuzdur diye düşünüyorum. Sizin dereceler bana biraz yüksek geldi.

İşlemcinize curve optimizer yapmayı deneyebilirsiniz. Yukarıda ki diğer bütün seçeneklere nazaran işlemci performans kaybınız daha az olur. Sıcak değerleri de tatmin edici seviyelerde kalır.
Varsayılan ayarlarda bir çözüm bulamazsam bunu deneyeceğim hocam. Teşekkürler.

1. BIOS olabilir,
2. sıvı soğutmada ya da pompada olabilir,
3. kablolamada bir sorun olabilir, yani pompanın kablosunu anakartta takıp uygun ayarları yaptınız mı?
Ayrıca MX5'in o kadar da iyi mbir macun olduğunu zannetmiyorum çünkü tutmadı. Bence önce yeni bir MX6 ya da daha uyi bir macun alarak başlayın. Tabii pompada ya da ayarında ve kablosunda bir sorun yoksa.

AMD'nin AM5 anakartlarının BIOS'ları leş, EXPO açıp 1 saat sistemin açılmasını mı bekleyen dersin... Güncel BIOS'ları takip edin belki düzelir o zaman.
O açılmaların sebebi memory text diye bir ayar vardı tam hatırlamıyorum sürekli ramleri en baştan okuyordu gereksiz bir ayardı onu düzeltince gidiyor o sorun. Ama haklısın expo bugüne kadar sorunluydu bende açamıyordum dün gelen BIOS güncellemesini yapınca şu anda sorunsuz bir şekilde expoyu kullanabiliyorum.

Kasanın içi biraz tozlu ama atayım.

WhatsApp Görsel 2024-02-22 saat 21.19.26_cffc592d.jpg

WhatsApp Görsel 2024-02-22 saat 21.19.26_357873b7.jpg

Montajını yanlış yapmışsındır ya da yapılmıştır. O soğutucu ile öyle olmaması gerekiyor sıcaklıkların. Ayrıca yüksek GHz'da çalıştıgı icin ısınmıyor çünkü efektif saat hızı çok daha az olacak zaten.

7800x3D için 40 Watta o sıcaklıklar fazla zaten. Montaj hatası kesinlikle.
Kesinlikle montaj hatası demişsin hocam. Yukarıdaki montaj şekli birebir arctic'in resmi kaynağındaki önerisi. Pompa borusunun şeklinde bile belirttikleri şekilde. Bi bak hocam yanlış olan kısmı bana bildirirsen sevinirim. Ayrıca %100 tam yükte tam güçte 68-69 dereceyi 2.5 saat boyunca geçmedi. Tüm corelar tam yükte çalışıyordu. Montaj hatası veya başka bir hata olsa sistem nasıl stabil sıcaklıkta kalabiliyor?

7800X3D VE 4080 ile yeni sistem topladım, BIOS'u kesinlikle güncellemen gerekiyor EXPO yu da açman lazım. AMD AM5 platformunda sıkıntılar çok ram uyumsuzluğu olayları gibi. 360 mm sıvı soğutucu kullanıyorum bende. Bu arada güç seçeneklerinden performans gücünü kısmanda anlamsız. Boşta 39 tam yükte (prime 95 gibi) 77 geçmedi. oyunlarda zaten 65 falan oluyor (bf2042)
Expo tarafı sorunluydu hocam. Sistem cpu uyarısı veriyordu (kırmızı ışık). Dün gelen güncellemeyi kurunca expo sorunsuz çalıştı ram de şu anda tam performansta stabil çalışıyor. Şu anda güç kısıtlaması olmadığı halde boşta 38-40 derecede geziyor. Anlık yine yükseliyor ama işlemci gücünden dolayı olmalı. Daha stabil çalışması için bu gereksiz yükselmeler olmasın diye güç kısıtlaması yaptım.

BIOS güncellemesi sonrası sistem daha stabil çalışmaya başladı fakat @Pat07'nin dediği gibi RAM gecikmesi ile BIOS çakışmasından olabilir. Bana en mantıklı bu yazı geldi.

Şu anda RAM ayarı 6000MHz CL30-38-38-96 1.35v bu şekilde. BIOS sürümüm dün yayınlanan en son stabil sürüm 7D75v1e.

@Pat07 bu BIOS ve RAM için CL değerlerini hangi değerlerle değiştirmemi önerirsiniz? Veya daha mantıklı fikri olan var mı?

Yok hocam defalarca BIOS pilini çıkardım tekrar denedim hiçbir işe yaramamıştı. Sıcaklık olayı aslında sorunsuz sorun işlemcinin tam performansta her işi yapması. Su içmeye giderken kasıla kasıla gittiğinizi düşünün basit bir eylem ama tam performansta çalışıyorsun. Mantığı bu şekilde kuruyorum.

Hocam tüm çekirdekler maksimum performansta ve tam yükteyken 68-70'i geçmedim. Hava sirkülasyonunuzu inceleyin derim. Kasanızın modelini iletir misiniz? Mesh kullanıyorsunuzdur diye düşünüyorum. Sizin dereceler bana biraz yüksek geldi.

O açılmaların sebebi Memory text diye bir ayar vardı tam hatırlamıyorum sürekli RAM'leri en baştan okuyordu gereksiz bir ayardı onu düzeltince gidiyor o sorun. Ama haklısın EXPO bugüne kadar sorunluydu bende açamıyordum dün gelen BIOS güncellemesini yapınca şu anda sorunsuz bir şekilde EXPO'yu kullanabiliyorum.

Eki Görüntüle 2123512

Eki Görüntüle 2123513

Kesinlikle montaj hatası demişsin hocam. Yukarıdaki montaj şekli birebir Arctic'in resmi kaynağındaki önerisi. Pompa borusunun şeklinde bile belirttikleri şekilde. Bir bak hocam yanlış olan kısmı bana bildirirsen sevinirim. Ayrıca %100 tam yükte tam güçte 68-69 dereceyi 2.5 saat boyunca geçmedi. Tüm Core'lar tam yükte çalışıyordu. Montaj hatası veya başka bir hata olsa sistem nasıl stabil sıcaklıkta kalabiliyor?

EXPO tarafı sorunluydu hocam. Sistem CPU uyarısı veriyordu (kırmızı ışık). Dün gelen güncellemeyi kurunca EXPO sorunsuz çalıştı RAM de şu anda tam performansta stabil çalışıyor. Şu anda güç kısıtlaması olmadığı halde boşta 38-40 derecede geziyor. Anlık yine yükseliyor ama işlemci gücünden dolayı olmalı. Daha stabil çalışması için bu gereksiz yükselmeler olmasın diye güç kısıtlaması yaptım.

Hocam hava sirkülasyonu yola ilgili bir sıkıntım olmadığını düşünüyorum kasam HAF 700 EVO.

Dosya Ekleri

• IMG-20240201-WA0046.jpeg
    IMG-20240201-WA0046.jpeg
    160,4 KB · Görüntüleme: 70

BIOS güncellemesi sonrası sistem daha stabil çalışmaya başladı fakat @Pat07'nin dediği gibi RAM gecikmesi ile BIOS çakışmasından olabilir. Bana en mantıklı bu yazı geldi.

Şu anda RAM ayarı 6000MHz CL30-38-38-96 1.35v bu şekilde. BIOS sürümüm dün yayınlanan en son stabil sürüm 7D75v1e.

@Pat07 bu BIOS ve RAM için CL değerlerini hangi değerlerle değiştirmemi önerirsiniz? Veya daha mantıklı fikri olan var mı?

Yok hocam defalarca BIOS pilini çıkardım tekrar denedim hiçbir işe yaramamıştı. Sıcaklık olayı aslında sorunsuz sorun işlemcinin tam performansta her işi yapması. Su içmeye giderken kasıla kasıla gittiğinizi düşünün basit bir eylem ama tam performansta çalışıyorsun. Mantığı bu şekilde kuruyorum.

O açılmaların sebebi Memory text diye bir ayar vardı tam hatırlamıyorum sürekli RAM'leri en baştan okuyordu gereksiz bir ayardı onu düzeltince gidiyor o sorun. Ama haklısın EXPO bugüne kadar sorunluydu bende açamıyordum dün gelen BIOS güncellemesini yapınca şu anda sorunsuz bir şekilde EXPO'yu kullanabiliyorum.

Eki Görüntüle 2123512

Eki Görüntüle 2123513

Kesinlikle montaj hatası demişsin hocam. Yukarıdaki montaj şekli birebir Arctic'in resmi kaynağındaki önerisi. Pompa borusunun şeklinde bile belirttikleri şekilde. Bir bak hocam yanlış olan kısmı bana bildirirsen sevinirim. Ayrıca %100 tam yükte tam güçte 68-69 dereceyi 2.5 saat boyunca geçmedi. Tüm Core'lar tam yükte çalışıyordu. Montaj hatası veya başka bir hata olsa sistem nasıl stabil sıcaklıkta kalabiliyor?

EXPO tarafı sorunluydu hocam. Sistem CPU uyarısı veriyordu (kırmızı ışık). Dün gelen güncellemeyi kurunca EXPO sorunsuz çalıştı RAM de şu anda tam performansta stabil çalışıyor. Şu anda güç kısıtlaması olmadığı halde boşta 38-40 derecede geziyor. Anlık yine yükseliyor ama işlemci gücünden dolayı olmalı. Daha stabil çalışması için bu gereksiz yükselmeler olmasın diye güç kısıtlaması yaptım.

Bu spesifik bir soru ben ASUS X670e Hero anakart kullanıyorum 0600-1000 BIOS sürümleri de CL 28-34-34-28 kullanabiliyorken bundan sonraki BIOS sürümleri de hata aldım. 30-38-38-102 ideal seyrediyordu. 1904 sürümde 30-36-36-76 ile şu an stabil. Önerim tek tek denemeniz başta 30 olan değeri 32 yapın ve deneyin eğer devam ediyorsa 30'a çekip 38 olan ikinci değeri bir iki kademe gevşeterek deneyin. Sırayla deneyebilirsiniz. Bu arada Arctic offset kurulumu önermek isterim deneseniz pişman olmazsınız, bende sıcaklıklar 3-10 derece arası azaldı.

Bende ryzen 7 5800x3d modeli var. Aynı sorunları yaşıyordum. Anakartında KomboStrike ayarı var ise onu 3 yap. Bende düzeldi. Am5 sokette var mı? bu ayar bilmiyorum.

Aynı sıkıntıyı bende yaşıyorum. i7 14700K işlemci ve Arctic Liquid Freezer II 360 kullanıyorum. Anakart ASUS Prime Z790M-Plus.

Oyunlarda 55-65 derece arasında sıcaklık olurken. Masaüstünde sıcaklık ani artışlar ile 80 dereceye kadar çıkıyor. Bu sıkıntının cevabını bende merak ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı