R7 7800x3D oyunlarda 87 dereceyi görüyor

LSXnisaY

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba. Geçen günlerde R7 7800x3D işlemci, MSI X670E- Gaming Plus anakart ve BitFenix cube 360 soğutucu aldım. Kasayı sorunsuzca kurdum ancak oyunları açma kısmına geldiğinde yükleme ekranları ve bazı oyun sahnelerinde işlemci 87 dereceleri gördü. Ben de bir sorun olabilir mi diye düşünerek stres testi yaptım ve OCCT testinde maksimum 64, AIDA64 testinde maksimum 66 dereceyi gördü. İşlemci yüzde yüz kullanım ve 80W altındayken 60 derecelerde ancak yüzde on kullanım ve 45W altındayken 87 dereceyi görüyor. Ayrıca kasam Corsair 680X. Bu kasada sadece önde 360mm radyatör desteği var, ondan dolayı soğutucu ön tarafa takılı. Belki bu sebep olabilir diye düşündüm ancak stres testlerinde herhangi bir sıkıntı yok.

Yani 7950X3D'de anlık olarak yüksek sıcaklıkları görüyorum. Normal bence. Sürekli şekilde mi 87 dereceleri görüyor yoksa bir anda yükselip geri düşüyor mu?
Yani genelde uzun sürmüyor ancak birkaç kere 1 dakikadan fazla durduğu oldu.

BIOS'unuzu güncellemeyi deneyebilirsiniz bence. 80W'da buz gibi olup 45W'da cayır cayır olması bana mantıklı gelmedi.
BIOS update yaptım ancak değişen bir şey olmadı.

1711068676834.png

1711068688007.png

Yani genelde uzun sürmüyor ancak birkaç kere 1 dakikadan fazla durduğu oldu.

BIOS update yaptım ancak değişen bir şey olmadı.

Eki Görüntüle 2147118
Eki Görüntüle 2147119
Bu değerler çok saçma, oyunlarda 150W'a kadar güç çeken 13600K da yaz sıcağında bile 65 derece üstünü görmedim. 35W'da ne olursa olsun bu kadar ısınmaması lazım.

Bir de oyun oynarken HWMonitör ile çekirdek sıcaklıklarını kontrol edebilir misiniz, bu X3D işlemcilerin yapısından dolayı, çekirdek sıcaklıkları düşükken, package çok daha yüksek sıcaklıklara çıkıyor olabilir.

Hocam ayni sıkıntı bende de var Ryzen 5 3600 ve 3060 Ti.

Ortalama bir oyunda 85-87 derecelere cikiyor bunun yuzunden macun degisimi yaptim. Yeni bir fan satin aldim egzoza dogru bagladim ve maksimum 5-6 derece dustu.

Yuk altinda aldigim ve kullandigim malzemelerde insanlar 15-20 derece dustugunu belirtiyordu ustelik.
Ne overcloclu ne de eski anlamıyorum, istersen sabah degerleri de atarim.
Bendede Ryzen 5 3600 var. 70-75 geçmiyor. Stok fan.

Bu değerler çok saçma, oyunlarda 150W'a kadar güç çeken 13600K da yaz sıcağında bile 65 derece üstünü görmedim. 35W'da ne olursa olsun bu kadar ısınmaması lazım.

Bir de oyun oynarken HWMonitör ile çekirdek sıcaklıklarını kontrol edebilir misiniz, bu X3D işlemcilerin yapısından dolayı, çekirdek sıcaklıkları düşükken, package çok daha yüksek sıcaklıklara çıkıyor olabilir.
1711091133134.png

Hocam orası da böyle oluyor.

35W ile 80 dereceye çıkması bana montajda veya macunda bir sorun olduğunu gösteriyor.
Hocam montajda bir sıkıntı olsa 80w altında 64 derecede kalmaz diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum?

Hocam o sıcaklıklar pek normal değil gibi sanki aynı işlemciyi bende kullanıyorum bostaki sıcaklıklar 26 30 yükte 49 58 ara sahne veya oyun yüklenirken maksimum 66 67 görüyorum ben neredeyse 1 senedir bu işlemciyi kullanıyorum daha 70 dereceyi bile görmedim asus lc ii 360 soğutucu var

1711093436970.png

Hocam kasanın için bu şekilde. Radyatör ve ekran kartı birbirine çok yakın. Ancak benim merak ettiğim yüzde yüz kullanımdayken bir problem yokken yükleme ekranlarında kullanım düşük olmasına rağmen neden 80 dereceleri görüyor? Yoksa yüzde yüz kullanımdayken ısınsa benlik bir sıkıntı yok.

Farklı mimari ve silikon boyutlu işlemcileri karşılaştırmamak lazım.

Eki Görüntüle 2147160
Hocam orası da böyle oluyor.

Hocam montajda bir sıkıntı olsa 80w altında 64 derecede kalmaz diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum?
Hwinfo64 programı açıkken linpack ya da OCCT testi yapabilir misin?

Hwinfo64 programında sağ tarafta CPU güç tüketimi, çekirdek sıcaklıkları vb. şeyler gözüksün.

Geri
Yukarı