R7 7800x3D sistem siyah ekran veriyor

• Konuyu başlatan kuesoa
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 504

kuesoa

Yoctopat
Daha fazla  
Ryzen 7 7800x3D.

ASUS TUF 4070 Ti.

Corsair iCUE H150i Elite Capellix XT 360mm.

ASUS Prime B650M-K anakart.

Corsair Vengeance RGB 32 GB (16*2) CL30 DDR5 RAM (cMH32GX5M2B600Z30k) / anakart destekliyor.

PSU: ASUS TUF Gaming 750b 750W 80 Plus Bronze sertifikalı.

Bilgisayar boştayken ve oyundayken yani; rastgele siyah ekran veriyor ve sistemdeki fanlar hızlıca dönmeye başlıyor. Ama klavye ışıkları yanıyor, kasa çalışmaya devam ediyor. Video izlerken siyah ekran yersem örneğin; video sesi gelmeye devam ediyor ama herhangi bir komut işlemiyor. Bilgisayarı yeniden başlattığımda ise sorunsuz bir şekilde açılıyor. EXPO açık kapalı her şekilde bu durum yaşanıyor. Sebebi nedir acaba? Sistem sıcaklıklarından yana yaşadığım bir sorun yok. Sistem sorunsuz bir şekilde soğuyor. Sadece siyah ekran yediğinde fanlar çok hızlı şekilde dönmeye başlıyor. Sesi normalde çok duyulmuyor fanların ama siyah ekran yediğimde direkt yüksek fan sesi çıkıyor.

Sorun nerede olabilir acaba? Sistemi gaming.gen.tr üzerinden satın aldım.

PSU'da 12VHPWR çıkışı olmadığı için mecbur o aparatı kullanacaksınız, aparatın 2 soketine ayrı kablo gelmesi doğru.

Ekran kartının kapanmasının RAM ile bir alakası ve bağlantısı yok.
Bir yanlış anlaşılma var sanırım; ekran kartı kapanmıyor. Ekran kartının fanları vs çalışıyor. Sistemde de sorun yok. Sistem bir anda siyah ekran oluyor. Siyah ekran verdiğinde fanlar hızlıca çalışmaya başlıyor. Hızlı çalışan ekran kartının fanı mı yoksa kasanın mı emin olamıyorum.

Yeni başlattığım anda sorun çözülüp kullanmaya devam edebiliyorum.

Bir yanlış anlaşılma var sanırım; ekran kartı kapanmıyor. Ekran kartının fanları vs çalışıyor. Sistemde de sorun yok. Sistem bir anda siyah ekran oluyor. Siyah ekran verdiğinde fanlar hızlıca çalışmaya başlıyor. Hızlı çalışan ekran kartının fanı mı yoksa kasanın mı emin olamıyorum.

Yazdıgımı yapar mısın?

Yanlış anlaşılma yok, siyah ekrana düşmesi kart kapandığı ve devre dışı kaldığı için oluyor, fanları tam hızda çalışıyor, bu donanım görüntü vermeyi kesiyor tamamen sistemden kopmuyor.

Bulabilirsem çözülmüş konuları paylaşayım.

Yazdıgımı yapar mısın?
Nasıl yapacağım onu bulamadım usta

Yanlış anlaşılma yok, siyah ekrana düşmesi kart kapandığı ve devre dışı kaldığı için oluyor, fanları tam hızda çalışıyor, bu donanım görüntü vermeyi kesiyor tamamen sistemden kopmuyor.

Bulabilirsem çözülmüş konuları paylaşayım.
PSU da sıfır yani. Karşılıyor da fazlasıyla. 750W ve kaliteli PSU. Neden böyle bir sorun yaşanıyor çözemedim. Bios güncellemesiyle ilgisi olabilir mi? Bios son sürümde. İlk sürümü mü atsam acaba? Bana hazır geldiğinde ilk sürüm kuruluydu.

Şimdilik bunları bulabildim, inceleyebilirsiniz.

Şimdilik bunları bulabildim, inceleyebilirsiniz.
Sorunun bunda olduğunu ben de düşünmemiştim. Eğer bundansa tebrik ederim. Bana da güzel bir bilgi katmış oldunuz. Teşekkürler.

Video izlerken siyah ekran yersem örneğin; video sesi gelmeye devam ediyor ama herhangi bir komut işlemiyor.
Bu arada komut işlemiyor denmiş. CPU ve RAM davranışlarına bakmamız mantıklı olmaz mı? Siyah ekran sizin dediğiniz durumda olabilir de komut almama sorunu da bağımlı veya bağımsız başka bir sorun olabilir mi?

Bu arada komut işlemiyor denmiş. CPU ve RAM davranışlarına bakmamız mantıklı olmaz mı? Siyah ekran sizin dediğiniz durumda olabilir de komut almama sorunu da bağımlı veya bağımsız başka bir sorun olabilir mi?

Kart kapandıktan sonra, kısa bir süre karşıdan veya videodan sesler gelmeye devam ediyor, sistem hiçbir şeye tepki vermiyor, aslında kartla beraber sistemde çöküyor, seslerin gelmesi ve fanların hızanması önemli ipucu, sonra seslerde kesiliyor.

CPU ve RAM sorunlarında sistem tümümüyle çöküyor, çoğunlukla yeniden başlatıyor, veya kapanıyor, ara sıra mavi ekran veriyor.

Kart kapandıktan sonra, kısa bir süre karşıdan veya videodan sesler gelmeye devam ediyor, sistem hiçbir şeye tepki vermiyor, aslında kartla beraber sistemde çöküyor, seslerin gelmesi ve fanların hızanması önemli ipucu, sonra seslerde kesiliyor.

CPU ve RAM sorunlarında sistem tümümüyle çöküyor, çoğunlukla yeniden başlatıyor, veya kapanıyor, ara sıra mavi ekran veriyor.
Bios güncellemesinin veya driverların etkisi olabilir mi?

Kasa çalışırken normal bir şekilde; kasayı hareket ettirdiğimde de aynı sorun oluyor. Kasayı kaldırdığınız anda ekran gidiyor. Bunu windows açılmadan yaparsam da yeniden başlatıyor otomatik. Anlamadım bunu asla. @Marix

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı