R9 280 Performans Düşüklüğü

Zyper

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba aylar önce buraya "R9 280 Dual-X ve FX 6350 performans sorunu" diye konu açmıştım. Performans aniden düştü diye belirtmiştim. Sorun yine başladı.

Sistemin rahat kaldırabileceği LOL, Overwatch gibi oyunlarda bilgisayar kasıyor. Genel olarak bilgisayarda takılırken oyun menülerinde dahi kasıyor bilgisayar. Sorunu aylar önce CMD ile "chkdsk" komuduyla çözmüştüm ama sorun yine başladı ve bu sefer fayda etmedi. Sorun acaba harddiskte mi? Yeni harddisk alsam sorun düzelir mi?

Sistemim :
  • RAM : Kingston 8 GB 2133 MHz DDR3
  • Ekran kartı : R9 280 Dual X (Boşta 35 oyunlarda 75 dereceye kadar çıkıyor)
  • İşlemci : AMD FX 6350 4.3 GHz (Biraz overclockladım boşta 40 oyunlarda 50 civarı)
  • HDD : WD Blue 7200 RPM 64 MB 1 TB
  • Güç kaynagı : Zalman 600 Watt

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama sorun daha önce yoktu LOL yıllardır oynuyorum bu PC ile ancak bi kaç ay önce olmuştu bu sorun ve cözmüştüm chkdsk ile ama yine oldu bu sefer çözemedim garip cidden. Sorun işlemcide mi harddiskte mi acaba anlamadım. Bir kaç ay ömce bad sector vardı diskte şu an yok gösteriyor.

FX 6350 ile saydığın oyunları çok rahat oynatırsın. İşlemcin ekran kartını tam olarak besleyebilir. Ufaktan bir O.C yapıp çok daha randımanlı şekilde kullanırsın. Sorun çok büyük ihtimal diskte. Yok mu arkadaşın disk alıp deneyebileceğin ?

Malesef hocam. Sorun bence de diskte ancak emin olamıyorum emin olsam düşünmeden alacağım yenisini. Mesela LOL'de 250 300 FPS civarı alıyordum şu an 50 70 arası ve oyun istemcisinde yani arayüzde takılıyor kasıyor. Oyun aratmaya tıklıyorum kasıyor 5 saniye takılıyor. Bilgisayarda takılırken de kasma söz konusu olunca Harddisk gibime geliyor. CS:GO girdim biraz önce FPS 80 civarıydı her şey en düşük 1289x960da iken. ESC basıp menü açıyorum açması 4 5 saniye alıyor. Garip cidden.

Son düzenleme:
Bir kere o FPS değerlerin de dediğin kasma, donma, takılma tarzı şeyleri yaşamazsın. Bu da bizi yine sorunun HDD de olabileceğini düşündürüyor. Eğer deneme imkânınız yoksa bilindik adam akıllı bir bakkala veya bu işlerden anlayan bir akrabanıza gösterin. Buradan daha fazla yorum yapmamız mantıklı olmayacaktır. Bilgisayarınızda bir çeşit virüs dahi bunlara sebep olabilir. Bence siz bir format deneyin. Olmazsa HDD ye bir baktırın derim. İyi forumlar.

Geç cevap verdiğim için özür dilerim internetim yoktu. Zaten format vs. atmıştım temizleme işlemleri termal macun işlemlerini dahi yaptım. Bu sorun rastgele oluyor. Bazen sıkıntı yok bazen sıkıntı var. Mesela 2 gün önce offline oyun oynuyordum sorun yoktu. Dün yine başladı. Rastgele oluyor nedense. Bu arada kasmayı yaşıyorum 70 fps max olsa bile çünkü monitör 144 Hz ve gözüme akıcı gelmiyor takılıyormuş gibi geliyor hani bu bilgisayarla LOL gibi bi oyunda 150+ FPS almam gerekir yağ gibi akıcı olmalı bence. (Oyun dediğim arayüzler vs. herşey dahil. LOLde menüde takılıyorum arkadaşlarla konuşuyorum vs. sürekli takılıyor geç tepki veriyor anlamadım gitti)

PC genel anlamda kasıyor sadece oyunlar değil ondan bence de harddisk sorun. Mesela tarayıcıyı açıyorum haberlere bakayım diyorum anlamsızca kasıyor takılıyor. Oyun oynayayım bari diyorum oyuna girmeden önce arayüzler bile geç tepki veriyor kasılıyor takılıyor anlam veremedim. Yeni bi HDD almam en iyisi sanırım. Disk olarak Seagate Barracuda 1 TB iyi midir acaba? Önerir misiniz?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı