Oyunlarda performans kaybı

Aydın Bekoğlu

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Back-End Developer(PHP-Laravel, Python-Django)
1.5 senedir bilgisayarıma bakım yapmıyorum ve son 6-7 aydır oynadığım oyunlarda performans kaybı yaşamaya başladım. Kullandığım HDD kaynaklı performans kaybının olduğunu biliyorum fakat sadece ondan dolayı olduğunu düşünmüyorum. Ocak gibi format attım format işleminden sonra daha da kötü oldu diyebilirim. Sürekli güncel tutmaya çalışıyorum sistemi. Kullandığım virüs programı Norton Security.

İşletim sistemi Windows 10 ve orijinal. Oynadığım oyunlarda orijinal. Benden kötü sisteme sahip olan kişilerle neredeyse aynı performansı alıyorum diyebilirim.

Sistemim;
i5 4440
ASUS GTX 760 O.C
12 GB 1600 MHz RAM
1 TB 7200 RPM5 yıllık bir HDD (C ve E)
7-8 yıllık 250 GB laptop HDD (D diski)

Az önce Aida 64 ve crystaldisk ile test ettim. Test sonuçları:

disk1.png
disk2.png
test.png
disk3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık değerleriniz biraz yüksek görünüyor termal macun öneririm ekran kartını FurMark ile test edip sıcaklığını kontrol edin eğer yükte 80 derce veya üstünde ise ekran kartı içinde termal macun zamanı gelmiş demektir onun dışında HDD'lerde bir problem göremedim.

Sıcaklık değerleriniz biraz yüksek görünüyor termal macun öneririm ekran kartını FurMark ile test edip sıcaklığını kontrol edin eğer yükte 80 derce veya üstünde ise ekran kartı içinde termal macun zamanı gelmiş demektir onun dışında HDD'lerde bir problem göremedim.
HDD'nin hızları normal mi? Bu arada test ederken sanki kafa sürtme sesi geliyordu. 2 HDD'de de belli bir oranda Bad Sector mevcut.

Ekran kartının termal macununu aldığımdan beri değiştirmedim 5.5 yıllık bir toplama kasa. Bilgisayarcıya ekran kartına götürsem termal macun sürerler mi acaba?
Ö
Bakım yap ve termal macun yenile. En yakın zaman da SSD almanızı öneririm.
Önerebileceğiniz 240 GB SSD var mıdır? F/P ürünü. Şuan SSD için bütçem fazla yok maalesef.

HDD'nin hızları normal mi? Bu arada test ederken sanki kafa sürtme sesi geliyordu. 2 HDD'de de belli bir oranda Bad Sector mevcut.

Ekran kartının termal macununu aldığımdan beri değiştirmedim 5.5 yıllık bir toplama kasa. Bilgisayarcıya ekran kartına götürsem termal macun sürerler mi acaba?
Ö

Önerebileceğiniz 240 GB SSD var mıdır? F/P ürünü. Şuan SSD için bütçem fazla yok maalesef.

Kingston öneririm.
Ama eğer yazı beklerseniz yaz indirimleri olabilir o zaman daha ucuza alırsınız.

Kingston öneririm.
Ama eğer yazı beklerseniz yaz indirimleri olabilir o zaman daha ucuza alırsınız.
Yaza zaten 2 ay falan kaldı. Ya şimdi dolar falan artar ondan korkuyorum birde. Dediğiniz gibi yazın daha fazla indirim oluyor ama başımızda birde Korona varken. Teşekkürler bu arada tavsiyeler için.
Geçen Dead Rising 3 oynadım belli bir süre. 2 farklı test yaptım farklı zamanlarda ekran kartına.

Testi direk Fulmark ile 30 dakika yapıp mı atayım yoksa bu oyundaki değerler sağlıklı bir sonuç verir mi?

Dosya Ekleri

• test.png
    test.png
    463,7 KB · Görüntüleme: 25
  • test2.png
    test2.png
    156,9 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:

Ö

HDD kafa atıyor ise halk deyimi ile sanırım değiştirilme vakti gelmiş demektir bence Uygun fiyatlı James Donkey SSD ler gayet işinizi görür gibi geliyor bir bakabilirsiniz ince hesapta indirim oluyor bazen

HDD kafa atıyor ise halk deyimi ile sanırım değiştirilme vakti gelmiş demektir bence Uygun fiyatlı James Donkey SSD ler gayet işinizi görür gibi geliyor bir bakabilirsiniz ince hesapta indirim oluyor bazen
Bu haftaki cuma indirimine göre SSD alacağım. Artık canım sıkılmaya başladı. Bir şey indirirken veya taşıma işlemi bile yaparken Google Chrome'a drop giriyor. HDD herhalde iyice pert oldu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı