R9 280X mi GTX 770 mi?

Watch Dogs'ta ultrada 25 fps alıyorum.
Sistemim;
  • fx-6350
  • 2x4 gb 1600 mhz cl11 ram
  • r9 280x
@Akif Mantle teknolojisini göz önünde bulundurdunuz mu ? Ciddi performans artışı sağlıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası ben GTX 770 derim. Fakat yavaş yavaş artık GTX 800 serisi görünmeye başlandı. Yani GTX 770 aldığınızda, GTX 800 serisi çıktığında pabucu biraz dama atılacak gibi. Ama R9 200 serisi daha yeni çıkmış bir seri olduğu için geleceğe yatırım olabilir. Render falan derdiniz yoksa R9 280x yönelin derim. VRAM saçmalığına da inanmıyorum.

Yanlış anlaşılmasın. VRAM lafımız yok. Elbetteki bir yerden sonra oda önemli. Fakat Watch Dogs 3GB istese bile, GTX 770 sorun yaratacağını düşünmüyorum. Zira zaten Nvidia kart alanlara oyun hediye geliyor. Böyle bir şey olsa adamlar neden kartlarında zorlanacak oyunu hediye versinler ? Bence bir fikir kırılmaya çalışılıyor şu an. Gene eskisi gibi yüksek VRAM ile insanlara düşük mimarili ekran kartlarını satacaklar.

Sadece Watch Dogs ile bitmiyor ki 3GB VRAM siniri. Mesajimi okuduysan, cesitli oyunlarin 3GB VRAM kullanimina dayandigini ve gectigini soyledim. Ozellikle Battlefield sevdalilari arkadaslar, BF:Hardline Ultra'da 3.4GB civari VRAM tuketiyor.

Sadece Watch Dogs ile bitmiyor ki 3GB VRAM siniri. Mesajimi okuduysan, cesitli oyunlarin 3GB VRAM kullanimina dayandigini ve gectigini soyledim. Ozellikle Battlefield sevdalilari arkadaslar, BF:Hardline Ultra'da 3.4GB civari VRAM tuketiyor.
Yani artık 4gb Vram ekran kartı devri başladı. Vay be artık 4k'da ne kadar yiyodur Allah bilir bu illet oyun?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar siz 2 gb vram yetersiz dediğiniz zaman ben başka bir Gtx 770'mi kullanıyorum diye düşünmeye başlıyorum. :) Gigabyte Windforce Gtx 770 2 gb kullanıyorum. 3 gb vram istiyor denilen Thief oyununu ultra ayarlarda ortalama 45.5 fps alarak oynuyorum. 2 gb vram'i geçiyor denilen Crysis 3'ü ultra ayarlarda MSAAX8'de 30-45 fps arası oynuyorum. Gpu-Z ile ölçtüğüm zaman kullanılan max. bellek miktarı 1900 mb yazıyor. Sadece WatchDogs adlı oyunda 2040 mb vram kullandığını gördüm. 1920x1080 bir monitör için 2 gb vram'in yeteceğini düşünüyorum. İstediğiniz bir oyun varsa videosunu çekip paylaşmaktan mutluluk duyarım.
Amd'nin mantle olayına gelecek olursak. Bence Mantle'ye bakıp ekrankartı almak hata olur. Biraz bekleyelim mantle otursun yerine. Şuan oyun firmaları mantle ile bir çok sorun yaşıyorlar. Bunun en büyük örneği Thief. Mantleyi açtığınız zaman evlerin içinden insanlar geçmeye başlıyor ve buna benzer bir çok saçma hata. :D Mass Effect 4 mantle desteğinden vazgeçti, Nvidia destekli olacak (Not: EA, Amd desteklediği kadar Nvidia da destekliyor). The Witcher 3 de Mantle'den vazgeçti. Nvidia destekleyecek. Mirror's Edge mantle sözü verdi ve mantle destekleyecek fakat mantle yüzünden yaşadığı sorun karmaşasını aşmaya çalıştıkları için oyunun çıkış tarihini erteliyorlar.
Demek istediğim 2 gb vram 1080p için bence yeterli dostlarım. :) Siz gider 4 gb vram'e sahip bir ekrankartı kullanırsanız oyun imkanları sonuna kadar kullanarak vram'i sömürebilir ama 3 gb değilde 2 gb vram'i olduğu için bir oyunun performans kaybedeceğini pek sanmıyorum. :) Şuan oyun pazarı Nvidia'nın elinde. İleride ne olur bilemem. Mantle her oyuna destek verecek kadar geliştiğinde Nvidia'nın eli armutmu toplar orası tartışılır. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı