R9 280X sistemde görüntü yok

Sayklan

Hectopat
Selamlar, yaklaşık 2 3 hafta önce başlayan bir durum. Oyun oynarken sıcaklık değerlerim 60 derecenin üstüne çıkmasa dahi bilgisayar çizgili gri ekran verip kalıyor. Kapattığım zamanda geri açılmıyor. Sorunu birkaç kez RAM soketlerini ve RAM'leri üfle tak çıkar gibi işlemlerle çözdüm ama dün tamamen gitti. Bilgisayarım açılıyor, fanlar her şey tamam lakin klavye mouse ve ekran gelmiyor.

i5 4590.
R9 280X trix 3GB 384Bit Sapphire toxic.
16 GB DDR3 1600MHz kingstong HyperX Fury Red 8x2.
WD 7200 RPM 64MB 1TB.
ASUS H81M-C anakart.
PSU Nagas AO500 80+ Bronze. Mahalle bilgisayarcısından aldım.

Son olarak bilgisayarı ne yazık ki açamıyorum. 3 gün önce ekran kartı ve işlemci macunlarını yenilemiştim.

İşlemci boşta 39-42 derece-yükte 64E çıkıyor.
Ekran kartı boşta 40-44 derece-yükte Benchmark testinde 1080P 8xmssa ayarlarında 20 dakika test ettim en fazla 75 dereceyi gördü. Oyunlarda 65-66 arası.

Dosya Ekleri

• 20200719_130945.jpg
    20200719_130945.jpg
    1,3 MB · Görüntüleme: 44
  • 20200719_130920.jpg
    20200719_130920.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 42
Güncelleme, dvı kablosu ile ekran kartını iptal edince görüntü aldım.

Hayda. Bak bu kötü oldu o zaman, bu işlemi tekrarlayabilir misin? yine dene ekran kartından görüntü almayı vermeyip tekrar anakarttan al, aynı sonuç olacak mı? Hemen karar vermeyelim, yine aynı sonuç olursa ekran kartının Vramlerinden şüphelenilebilir, kartın ısınmıyormuş zaten, grafik işlemcisinin bozulduğunu pek sanmıyorum.

Aynı ekran bende de vardı zamanında. Oyundayken anında ekran gri oldu. Yani ekran kartı sizlere ömür. Senin durumunda büyük ihtimalle aynı. Ekran öyle olduğunda bir resmini çekebilseydin çok daha iyi olurdu. Tam olarak görürdük nasıl bir şey olduğunu.

Hayda. Bak bu kötü oldu o zaman, bu işlemi tekrarlayabilir misin? yine dene ekran kartından görüntü almayı vermeyip tekrar anakarttan al, aynı sonuç olacak mı? Hemen karar vermeyelim, yine aynı sonuç olursa ekran kartının Vramlerinden şüphelenilebilir, kartın ısınmıyormuş zaten, grafik işlemcisinin bozulduğunu pek sanmıyorum.
Tekrar ekran kartı bağlantılarını yapıp 2 farklı dvı girişinde denedim. İkisinde de görüntü alamadım.
En son ekran kartı pcie güç bağlantılarını söküp aynı dvı kablosu ile anakarta bağladığımda görüntü alıyorum.
Aynı ekran bende de vardı zamanında. Oyundayken anında ekran gri oldu. Yani ekran kartı sizlere ömür. Senin durumunda büyük ihtimalle aynı. Ekran öyle olduğunda bir resmini çekebilseydin çok daha iyi olurdu. Tam olarak görürdük nasıl bir şey olduğunu.
Ya düne kadar çizgili gri ekran veriyordu arkada drrrr sesi ile birlikte. Dün ilk defa turuncu ekran verdi. Onun fotosunu almıştım.

Dosya Ekleri

• 20200718_214542.jpg
    20200718_214542.jpg
    424,4 KB · Görüntüleme: 49
Tekrar ekran kartı bağlantılarını yapıp 2 farklı DVI girişinde denedim. İkisinde de görüntü alamadım.
En son ekran kartı PCI-e güç bağlantılarını söküp aynı DVI kablosu ile anakarta bağladığımda görüntü alıyorum.

Ya düne kadar çizgili gri ekran veriyordu arkada drrrr sesi ile birlikte. Dün ilk defa turuncu ekran verdi. Onun fotosunu almıştım.

Anlaşılan ekran kartının VRAM'leri bozulmuş. Yeni VRAM takıp tamir ettirmek veya yeni kart almak sana kalmış. İşini bilen bir bilgisayarcıya götür kartını, duruma göre ve istediği fiyata göre karar verirsin.

Klasik AMD...

Kart aşırı güç çekiyor ve ömrü kısalıyor. Maalesef kartı emekli etmenin zamanı gelmiş. Artık süs olarak kullanabilirsiniz. Yada;
  • Tüm kasaya, ekran kartına basınçlı hava tut.
  • PCİ-E girişine hava tut, fırça ile içini temizle.
  • Silgi ile ekran kartının sarı ve parlak kısımlarını temizle. Parladığı zaman farkı görürsün. Bunu tüm o sarı yer boyunca yap.
Sorun ekran kartında, senin ev ortamında yapabilecek şeylerin bu kadar. Daha birşey yapamazsın.

Anlaşılan ekran kartının VRAM'leri bozulmuş. Yeni VRAM takıp tamir ettirmek veya yeni kart almak sana kalmış. İşini bilen bir bilgisayarcıya götür kartını, duruma göre ve istediği fiyata göre karar verirsin.
Şu an sistemi değiştirecek ne bütçem var ne imkanım. i5 4590 a darboğaz yapmayacak yeni bir kart almak daha mantıklı var mı bir önerin.
Klasik AMD...

Kart aşırı güç çekiyor ve ömrü kısalıyor. Maalesef kartı emekli etmenin zamanı gelmiş. Artık süs olarak kullanabilirsiniz. Yada;
  • Tüm kasaya, ekran kartına basınçlı hava tut.
  • PCİ-E girişine hava tut, fırça ile içini temizle.
  • Silgi ile ekran kartının sarı ve parlak kısımlarını temizle. Parladığı zaman farkı görürsün. Bunu tüm o sarı yer boyunca yap.
Sorun ekran kartında, senin ev ortamında yapabilecek şeylerin bu kadar. Daha birşey yapamazsın.
Yani temiz kart ve psu almak daha mantıklı var mıdır uygun önerileriniz.

Şu an sistemi değiştirecek ne bütçem var ne imkanım. i5 4590'a darboğaz yapmayacak yeni bir kart almak daha mantıklı var mı bir önerin.

Yani temiz kart ve PSU almak daha mantıklı var mıdır uygun önerileriniz.

Güç kaynağı almana gerek yok ama şahsen senin durumunda olmuş olsam ekran kartını ikinci el alırdım. GTX 770, GTX 960, HD 7970 senin kartına yakın güçte kartlar 600TL'ye temiz bulunursa alınabilir.

Güç kaynağı almana gerek yok ama şahsen senin durumunda olmuş olsam ekran kartını ikinci el alırdım. GTX 770, GTX 960, HD 7970 senin kartına yakın güçte kartlar 600TL'ye temiz bulunursa alınabilir.
1.5 2k ya kadar bütçe çıkarabilirim. 1650 ya da 1650 super düşünuyorum ama işlemci darboğaz ihitimali beni biraz tedirgin ediyor.

1.5 2k ya kadar bütçe çıkarabilirim. 1650 ya da 1650 super düşünuyorum ama işlemci darboğaz ihitimali beni biraz tedirgin ediyor.

Rx 570 alabilirsin gtx 1650'den daha iyidir. Darboğaz durumu ise oyundan oyuna değişir ama millet xeon x3440 ile rx 570 kullanıyor darboğazdan etkilenmiyor, x3440 overclock basılsa da senin işlemcinden pek de iyi değil hatta denk de olabilir. O yüzden illa darboğaz olması kasacağı, takılacağı ve oyun oynattırmayacağı anlamına gelmiyor, işlemci darboğazı demek işlemcinden alabileceğin en yüksek kare sayısını alman demektir. Bir oyun oynarsın 75 FPS verir ekran kartın %80 kullanılır işlemcin %95 civarlarında dolaşır, darboğaz olur. Bu işlemcinin o oyunda ve o ayarlarda en fazla 75 kare gücüne sahip olduğunu söyler. Oynadığın oyun FPS'i çok dalgalandıran sahneler içeriyorsa bir anda %95 kullanılan işlemciye ani binen yük ile oyunda takılma olabilir bunun da çözümü gayet basittir, FPS'i 60a kitlersin işlemci 15 kare az vereceği için rahatlar ve kullanımı düşer. Yani bu işlemciyle kullanabilirsin, rahatsız etmez seni. Gelecekte de sistemini değiştirirsin belki ekran kartını bırakırsın veya komple sistemini satarsın.

Geri
Yukarı