R9 285 Baskı Altında Frekans Düşürme Sorunu

Makaleler
7
Yer
Gotham City / U.S
Daha fazla  
Meslek
Süper Kahramanlık( Gotham Şehrinin Bekçisi)
Armored Warfare, ETS2 ve CS:GO oynuyorum genellikle. Bu oyunlarda GPU kullanımı %5-10 arasına kadar düşüyor ve takılmalar oluyor. İlk başlarda darboğazdır dedim ama darboğazda bu kadar düşeceğini sanmıyorum. FurMark ile test ettim sıcaklık en fazla 72 derece oldu GPU kullanımı %70 ve %93 civarına düştü birkaç kez. Oynadığım 3 oyundada bir saniye civarı takılma olup geri düzeliyor işlemcim FX 6300 çözünürlüğüm ise 1280x1024. Oynadığım oyunlarda bütün ayarlar en yüksekte AW'de birkaç ayar FPS düşüşü yarattığı için onları düşürdüm. @Recep Baltaş, @SypeR, @JaroxJamaica.

Farklı bir PSU denemeden %100 emin olunmaz.
Fakat şöyle de yapabilirsin: Aynı oyun ve aynı oynanışla, bi OC'lu bir de OC'suz oynayıp CPU GPU kullanımlarını, gerekirse video çekip gözlemleyin. (Yalnızca işlemciye OC yapın. )
İşlemciye OC'sonrası GPU kullanımı ve haliyle performans az da olsa artarsa PSU'da sorun yok demek.
PSU yetersiz ya da sıkıntılı olmuş olsa; OC sonrası reset, vs. karşılaşabilirsiniz.

@er36po Erkan abi OC konusunda çok bilgili değilim fakat deniyeceğim.

Erkan abi OC yaptım gerekli modları ayarladım fakat CPU voltajla frekans düşürüyor Prime95 testinde. İşlemci sıcaklığı 80 derece oldu. Voltajı 1.452 yaptım, galiba tam beceremiyorum OC'u ve soğutucuda yetmiyor maalesef.

O zaman BIOS'u default ayarlara getirip işlemcinin frekansını 4-4.1 GHz'e kadar arttırıyım bakalım ne olacak.

Oyuna girdim yine 0'a kadar düşüyor GPU kullanımı. İşlemci kullanımı ise %70 ve üzeri.

Çözünürlüğü 1440P yaptım yine GPU kullanımı düşüyor, işlemci kullanımı %70 ve üzeri yine.

Ne diyeceğimi bilemedim artık. Son mesajınızın cevabı darboğaz ama, mesela alttaki videoda görüldüğü gibi gayet güzel performans veriyor FX 6300- R9 285 ikilisi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Siz yine de mümkün mertebe PSU almadan önce başka bir PSU deneyip emin olun. Eğer yakınlarda bilgisayar tamircisi var ise onlardaki bir PSU ile deneyebilirsiniz.

Ne diyeceğimi bilemedim artık. Son mesajınızın cevabı darboğaz ama, mesela alttaki videoda görüldüğü gibi gayet güzel performans veriyor FX 6300- R9 285 ikilisi:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Siz yine de mümkün mertebe PSU almadan önce başka bir PSU deneyip emin olun. Eğer yakınlarda bilgisayar tamircisi var ise onlardaki bir PSU ile deneyebilirsiniz.
Hocam GPU kullanımı ETS2'de %90 80 felan oluyor bazen 0'a düştüğü oluyor anlık takılmalar oluyor galiba frekans arttırma voltajsız stabil olmadı. Bilgisayarcıda iyi bir güç kaynağı olacağını sanmıyorum. Bu arada videoda FPS düşüşleri olduğunu gözlemledim. Oynadım oyun(Armored Warfare) tek çekirdek performansına önem verdiği için darboğaz çok yüksek işlemci kullanımı %80'leri geçiyor oyuncu sayısı azaldıkça darboğazda azalıyor. Lanet olsun FX serisine :lanet: Bütçem olsa Intel tabanlı sisteme geçeceğim fakat bu aralar sıkışığım bütlerimde var. Öğrencilik zor.

İşlemci frakınsını belli bir noktaya kadar yükselttiğinizde o voltajı ihtiyacı kadar çekiyor zaten. Ha, voltaj yetmediği yerde hata vermesi mümkün olabiliyor.

Bilgisayarcıda 500-600 watt'lık bir PSU mutlaka vardır. Kaliteli olup olmamasının pek de önemi yok. En azında aynı hatayı alıp almadığını kontrol ederdin.

FPS olayına kafayı takma. (FPS 100 iken 40'a kadar düşebilir, bu tamamen o anki efektlere bağlı)

Erkan abi bilgisayarcı varda böyle şeylerde utangaçlığım tutuyor:) Artık böyle idare edeceğiz güç kaynağı alacak bütçemde şuan yok maalesef, işlemciyle anakartıda değiştiremem böyle idare edeceğim artık:) Gönül isterdiki daha iyi bir sistem olsun ama elimden bu kadar geliyor maalesef. Bir işte çalışmaya başlayınca artık iyi bir sistem toplamaya çalışırım.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı