R9 285 Baskı Altında Frekans Düşürme Sorunu

Makaleler
7
Yer
Gotham City / U.S
Daha fazla  
Meslek
Süper Kahramanlık( Gotham Şehrinin Bekçisi)
Armored Warfare, ETS2 ve CS:GO oynuyorum genellikle. Bu oyunlarda GPU kullanımı %5-10 arasına kadar düşüyor ve takılmalar oluyor. İlk başlarda darboğazdır dedim ama darboğazda bu kadar düşeceğini sanmıyorum. FurMark ile test ettim sıcaklık en fazla 72 derece oldu GPU kullanımı %70 ve %93 civarına düştü birkaç kez. Oynadığım 3 oyundada bir saniye civarı takılma olup geri düzeliyor işlemcim FX 6300 çözünürlüğüm ise 1280x1024. Oynadığım oyunlarda bütün ayarlar en yüksekte AW'de birkaç ayar FPS düşüşü yarattığı için onları düşürdüm. @Recep Baltaş, @SypeR, @JaroxJamaica.

Peki servisle görüştün mü, kartta sorun var mıymış?

Bu gidişle sistemin tamamını değişmek zorunda kalacaksınız.
PSU'dan da olabilir ancak bu kadar emin olma.
PSU'dan olma ihtimalleri:
  • Özellikle Sistem yük altında iken anlık kapanma, reset.
  • Normal kullanımda bile anlık donmalar ve sonrasında reset, vb. gibi... (Bu donma olayları daha çok güç dalgalanmasindan kaynaklanır. Tabi aynı sorunun başka nedenleri de olabiliyor)
Güç kaynağından olduğuna kara vermeden önce, mümkünse başka bir güç kaynağı dene.

Servisle görüşmedim fakat bugün gittiğimde yarın gelir dediler büyük ihtimal sorun bulamadılar yine. Aynen Erkan abi bu gidişle tüm sistemi değiştireceğim:) Başka bir güç kaynağıyla deniyemem yeğenim var onlarda yakın değiller bize.

@er36po Erkan abi bugün gittim Vatan'a kartı almak için ve şok oldum kartı R9 380 ile değiştirmişler:) Özellikle Sapphire servisten Kerim Bey'e teşekkür ediyorum ilgilendiği için. Erkan abi sence kartı satıp üstüne biraz daha koyup MSI'mı alsam?

Vatan'daki arkadaşa sormadım fakat değiştireceklerini sanmıyorum servisten değişim geldiği için. Bunada şükredip kullanacağım galiba Erkan abi :) Donanımhaber'e konu açtım takaslamak için bir sonuç çıkmaz ise kullanacağım. Üst modelle değişeceklerini beklemiyordum :)

Hayır, değiştirirler. Değişen, yani yeni verilen sıfır ve vatan tarafından verilmiyor mu?
Ben aslında Sapphire'yi kötülemek istemiyorum ama sık sık sorun çıkaran bir marka olduğu ortada. Tabi genelleme yapmıyorum.
Elinize böyle bir imkan geçmişken, gerekirse vatan'ı biraz sıkıştırıp değiştirin derim.

Hocam servis tarafından değiştiriliyor diye biliyorum bu konu hakkında tam bilgili değilim. Yarın gidip konuşacağım bakalım ne olacak.

@er36po Erkan abi Vatan'a mesaj attım şöyle bir cevap vermişler: ''Konu ile ilgili yetkili servis ürüne değişim kararı verdiği için tarafımızdan başka işlem yapılamamaktadır. İlginize teşekkür ederiz.
Saygılarımızla...''
Vatan'a mesaj atmadan önce Sapphire'dan Kerim Bey'e mesaj attım onlar değişim işlemlerini satıcı firma yapıyor dedi bende Vatan'a mesaj attım onlarda böyle bir cevap vermiş yani değiştirmiyorlar. Vatan'dan da böyle bir şey beklenirdi.

O şekil değistirmezler elbet. Senin Vatan'a gidip yüz yüze görüşmen gerekirdi, inisiyatif olayı yani.
Ürün sıfır, kullanılmamış olunca onlar farklı bir ürünle değişim yapabiliyorlar normalde.
Neyse, boşverin.

Bu kartı denediniz mi peki?

Açmadım daha Erkan abi değişim ümidiyle :) Aslında böyle şeylerin insiyatif değilde bir kural çerçevesinde olması gerektiğini düşünüyorum ama ülkemizde kurallar ne kadar önemseniyor orası meçhul. Bugün gidip konuşacağım.

@er36po Erkan abi Vatan'a gittim ordaki arkadaşla konuştum fatura tarihinden dolayı değiştiremiyorlarmış. Bunu kullanacağız artık bir üst model olmasıda iyi oldu:)

Dostum ekran kartını Vatan'dan aldıysan ve ürünün kendi servisinden arızalı olduğuna dair rapor çıktıysa, ürünü kaç paraya aldıysan aynı ücret dahilinde bir hediye çeki isteme hakkın var. Bunun insiyatif ile falan alakası yok. İstersen bire bir ürün değişimi yaparsın, istersen hediye çekinin üzerine para ekleyip daha üstünü alırsın, istersen başka marka alırsın, istersen bambaşka bir ürün alırsın fiyat dahilinde. Buna hayır demek gibi bir lüksleri yok bilgin olsun. Ben aynı şeyden 2 defa faydalandığım için diyorum.
Not:Ürünü daha üst seviye bir ekran kartı ile değiştirdikleri için, sana yollanan bir üst model ürünün fiyatını talep edemezsin diye biliyorum. Sadece satın aldığın zaman atıyorum 700 liraya aldıysan, 700 liralık çek alabilirsin.

Fatura tarihi geçtiğinden dolayı bir şey yapamıyorlarmış.

@er36po Erkan abi gerçekten bu işlemci beni delirtecek:lanet: Bütçem olsa direk değiştireceğim. Armored Warfare'de işlemci kullanımı %90'ı buluyor:kızgın:

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı