R9 290 Isınma Sorunu

xakah

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba;

Sorunuma çözüm bulabilmek adına buraya üye oldum. Sorunum şu;

Yaklaşık bir sene önce topladığım bir kasam var. 2 hafta kadar önce de şu şekilde bir sıkıntı yaşamaya başladım. Pc'yi ilk açtığım zaman işlemci de dahil olmak üzere ekran kartım anormal bir şekilde ısınmaya başlıyordu hem de hiç bir uygulamayı açmamışken.

1.png

Bu sorunun ilginç bir yanı da pc' yi her açtığım zaman gerçekleşmemesiydi. Açıldığında değerler normal olsa bile youtube'dan video izlemeye başladığım zaman ekran kartının ısısı 1-2 dakika içinde 90 derece civarına ulaşıyordu. Dolayısıyla oyun filan açmaya cesaret edemiyorum. Sorunun yazılımsal olacağını düşünerek biraz araştırma yaptım. Cpu'nun ısınma probleminin kaynağı "svchost.exe" adlı dosyaymış, bu sorunu çözdüm fakat ekran kartındaki sıkıntı hala devam ediyor.

İnternette biraz araştırdım fakat tam olarak bu sorunu yaşayan biriyle karşılaşamadım. Genel tavisyelere uyarak;

-Format attım. (ssd' de windows' tan başka kurulu birşey yok, ne olur ne olmaz diye hdd' yi de temizledim. Bilgisayar bomboş şuan.)
-Bios' u güncelledim.
-Sürücüler güncel.
-Hem gpu hem de cpu' nun termal macunlarını yeniledim, ayrıca kasa içindeki kablo düzenini iyileştirdim, hava akışı eskisinden daha iyi.
- Ekran kartının fanını kontrol ettim, çalışıyor. Msi afterburner' la da fan ayarlarını yükselttim ve düşürdüm, gayet duyarlı, fanda bir sıkıntı gözükmüyor.

Aklıma gelen ve emin olmadığım için yapmadığım tek şey ise, kullandığım vga-hdmi dönüştürücüyü değiştirmek. Bu parçada olan bir arızanın ekran kartına bu derece bir etki edip etmemesinden emin olamadığım için henüz bu konuda birşey yapmadım.

Bu değerler sadece youtube'da video izlerken oluşan anormal değerler;

J6NpP5.png

Dediğim gibi yaklaşık iki haftadır bu sorunla uğraşıyorum ve sorunun kaynağını hala bulamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Powercolor r9 290 bf4 edition
Amd fx x6 6300
Asus m5a97 r2.0

Son düzenleyen: Moderatör:
Svchost.exe sorunu bende de var. Kendimce hallediyorum ama siz nasıl hallettiniz? Bende ara sıra bilgisayar RAM kullanımı % 80'lere geliyor ve CPU kullanımı %50 oluyor sonra görev yöneticisini açıyorum ve svchost.exe adlı bir işlem oluyor onu kapatıyorum sonra bilgisayar hemen hızlanıyor. Bu kalıcı bir çözüm olmuyor tabi. Siz nasıl hallettiniz?

Büyük ihtimalle referans tasarım. Neden çift fanlı modeli tercih etmediniz ?
Referans tasarım olsa bile sadece video izlerken o sıcaklık değerine ulaşmaması gerek.
Başka bir kart olsaydı değerler çok kötü derdim ama R9 290 yük altında 93-94 derece olabiliyor, yüksek güç tükettiğinden dolayı bu ısılara çıkıyor.
R9 290 Isınan bir karttır ama sadece video izlerken 94 derece sizce normal mi? Kendimde Asus R9 290X kullanıyorum BF4 oynarken ultra ayarlarda 83-84 dereceyi geçmiyor(y)

Garantisi varsa garantiye yollamanızı tavsiye ederim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı