R9 290 Isınma Sorunu

xakah

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba;

Sorunuma çözüm bulabilmek adına buraya üye oldum. Sorunum şu;

Yaklaşık bir sene önce topladığım bir kasam var. 2 hafta kadar önce de şu şekilde bir sıkıntı yaşamaya başladım. Pc'yi ilk açtığım zaman işlemci de dahil olmak üzere ekran kartım anormal bir şekilde ısınmaya başlıyordu hem de hiç bir uygulamayı açmamışken.

1.png

Bu sorunun ilginç bir yanı da pc' yi her açtığım zaman gerçekleşmemesiydi. Açıldığında değerler normal olsa bile youtube'dan video izlemeye başladığım zaman ekran kartının ısısı 1-2 dakika içinde 90 derece civarına ulaşıyordu. Dolayısıyla oyun filan açmaya cesaret edemiyorum. Sorunun yazılımsal olacağını düşünerek biraz araştırma yaptım. Cpu'nun ısınma probleminin kaynağı "svchost.exe" adlı dosyaymış, bu sorunu çözdüm fakat ekran kartındaki sıkıntı hala devam ediyor.

İnternette biraz araştırdım fakat tam olarak bu sorunu yaşayan biriyle karşılaşamadım. Genel tavisyelere uyarak;

-Format attım. (ssd' de windows' tan başka kurulu birşey yok, ne olur ne olmaz diye hdd' yi de temizledim. Bilgisayar bomboş şuan.)
-Bios' u güncelledim.
-Sürücüler güncel.
-Hem gpu hem de cpu' nun termal macunlarını yeniledim, ayrıca kasa içindeki kablo düzenini iyileştirdim, hava akışı eskisinden daha iyi.
- Ekran kartının fanını kontrol ettim, çalışıyor. Msi afterburner' la da fan ayarlarını yükselttim ve düşürdüm, gayet duyarlı, fanda bir sıkıntı gözükmüyor.

Aklıma gelen ve emin olmadığım için yapmadığım tek şey ise, kullandığım vga-hdmi dönüştürücüyü değiştirmek. Bu parçada olan bir arızanın ekran kartına bu derece bir etki edip etmemesinden emin olamadığım için henüz bu konuda birşey yapmadım.

Bu değerler sadece youtube'da video izlerken oluşan anormal değerler;

J6NpP5.png

Dediğim gibi yaklaşık iki haftadır bu sorunla uğraşıyorum ve sorunun kaynağını hala bulamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Powercolor r9 290 bf4 edition
Amd fx x6 6300
Asus m5a97 r2.0

Son düzenleyen: Moderatör:
Tekrardan merhaba;

Öncelikle kendi açtığım konuya bu kadar geç cevap verdiğim için özür dilerim. Hem 1 günlük bir uyarı aldım hem de bilgisayarı bir süre kullanamadım. Cevap veren arkadaşlara da ayrıca teşekkür ediyorum.

Büyük ihtimalle referans tasarım. Neden çift fanlı modeli tercih etmediniz ?

Kartım ikinci el. Başta da dediğim gibi 1 seneden bu yana kullanıyorum fakat 2-3 haftadır bu sıkıntıyı yaşıyorum. Yani fiyat uygun olduğu için bunu tercih ettim.

Fan hızını attırmayı deneyin belki bir yararı olabilir.

Denedim fakat oldukça fazla arttırmam gerekiyor bu da yine oldukça fazla gürültülü oluyor. Hepsinden önce otomatik ayarda da bu şekilde bir sıkıntı yaşamıyordum.

Svchost.exe sorunu bende de var. Kendimce hallediyorum ama siz nasıl hallettiniz? Bende ara sıra bilgisayar RAM kullanımı % 80'lere geliyor ve CPU kullanımı %50 oluyor sonra görev yöneticisini açıyorum ve svchost.exe adlı bir işlem oluyor onu kapatıyorum sonra bilgisayar hemen hızlanıyor. Bu kalıcı bir çözüm olmuyor tabi. Siz nasıl hallettiniz?

Windows güncellemelerini kapatınca sorun hallolmuştu.

Kontrol et derken fanla ekran kartı işlemcisinin arasında ki iletimin kontrolünden bahsettim.

Fanı yükselttikçe ısıda bir düşüş başlıyor, galiba bundan bahsediyorsunuz.

Referans tasarım olsa bile sadece video izlerken o sıcaklık değerine ulaşmaması gerek.

R9 290 Isınan bir karttır ama sadece video izlerken 94 derece sizce normal mi? Kendimde Asus R9 290X kullanıyorum BF4 oynarken ultra ayarlarda 83-84 dereceyi geçmiyor(y)

Garantisi varsa garantiye yollamanızı tavsiye ederim.

Artık garantisi kaldığını sanmıyorum çünkü termal macunu değiştirdim. İşte bende de olması gereken değerler tam sizin söylediğiniz gibi. Hatta tasarım olarak aynı kartı da kullanıyor olabiliriz. Söylediğiniz gibi değerlerde bir anormallik var ve bu benim çok canımı sıkan bir durum.

Yük altında o derecelere çıkması normal ama video izlerken o derecelere çıkmaması lazım.

Kesinlikle öyle. Videoda bu değerleri gördükten sonra oyun falan açmaya cesaret edemedim açıkçası, açsam ne olur onu da tahmin edemiyorum. Zaten format da attığım için oyun moyun kalmadı bilgisayarda.

Özet olarak sorunum hala devam ediyor ve kaynağını bulabilmiş değilim. İnternete biraz bakındım, 3 Fanlı ekran kartı soğutucularına denk geldim fakat ben sıkıntının kartın soğumamasında değil, gereksiz bir şekilde aşırı ısınmasında olduğunu düşünüyorum. Zaten baktığım soğutucunun da Türkiye' de satıldığını göremedim.

Kartı değiştirmek ise şu an için beni zorlar, bu özelliklerdeki bir kartı uygun fiyata bulabileceğimi sanmıyorum. Zaten performans açısından bir sıkıntı yaşamadım ama bu son durum benim için oldukça can sıkıcı.

Görüş belirtebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Merhaba

1/svchost.exe eğer GPUya ciddi anlamda yükleniyorsa muhtemelen madenci virüslerinden biriyle karşı karşıyasınız.

2/Bir tek Speedfan ile mi kontrol ettiniz? MSI Afterburner ya da GPU-Z ile hem ne kadar ısındığına hem de ne kadar yük altına girdiğine bakar mısınız?

3/94 derece Hawaii'nin throttle sınırıdır. Video izlerken oluşmaması gerekir, özel olarak codecleri, video ayarlarını vs. değiştirdiniz mi?

4/Kart Powercolor'ın hangi 290ı?

5/Güç yönetimi ayarları ne durumda? Video onatımı sırasında full saat hızına ulaşmaması lazım, eğer tam hıza(950 Mhz civarı olması lazım)ulaşıyorsa anormal bir yük problemi vardır.

Son düzenleme:
Tekrardan merhaba;

Termal macunu bu olaydan sonra mı değiştirdiniz? Birde Aida64 ile de kontrol edebilir misiniz?

Evet, termal macunu bu olaydan sonra değiştirdim.

Merhaba

1/svchost.exe eğer GPUya ciddi anlamda yükleniyorsa muhtemelen madenci virüslerinden biriyle karşı karşıyasınız.

2/Bir tek Speedfan ile mi kontrol ettiniz? MSI Afterburner ya da GPU-Z ile hem ne kadar ısındığına hem de ne kadar yük altına girdiğine bakar mısınız?

3/94 derece Hawaii'nin throttle sınırıdır. Video izlerken oluşmaması gerekir, özel olarak codecleri, video ayarlarını vs. değiştirdiniz mi?

4/Kart Powercolor'ın hangi 290ı?

5/Güç yönetimi ayarları ne durumda? Video onatımı sırasında full saat hızına ulaşmaması lazım, eğer tam hıza(950 Mhz civarı olması lazım)ulaşıyorsa anormal bir yük problemi vardır.

1. Birkaç kez format attım, artık virüse dair birşey kalmış mıdır bilemiyorum? Bir de bu virüsten pek bilgim yok, ekran kartına da etki ediyor mu?
2. Speedfan haricinde Msi afterburner ve Amd' nin kendi yazılımından kontrol ettim, hepsinde durum aynı.
3. Herhangi bir video ayarıyla oynamadım.
4. Powercolor r9 290 bf4 edition.
14-131-522-05.jpg

5. Tam olarak sıkıntı burada, video izlemeye başladığımda bir anda ibre 1250' yi, 950 küsuru görüyor, bundan dolayı da ısı yükseliyor. Yük bindiren şeyin ne olduğunu bir türlü bulamıyorum.

Screenshot_1.png

Isı 94 dereceye kadar gidiyor, ben 74' de caps aldım.

Bir arkadaşın tavsiyesiyle işletim sistemini Win7' den Win10' a yükselttim, hatta sürücüleri de yeni işletim sistemine göre ayarladım ama ne yazık ki değişen birşey olmadı. Konuya bu kadar geç cevap vermemin sebebi de hafta içi bununla uğraşmamdı.

Yukarıda da bahsedildiği gibi sıkıntı, ekran kartına bir anda aşırı yük binmesi. Bunun sebebinin ekran kartının kendisinden mi yoksa yazılımsal başka bir problem mi olduğunu bir türlü bulamıyorum. Tekrardan tüm görüş ve tavsiyelere açığım.

Teşekkürler

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı