R9 380 Oyunlarda akıcılık sorunu

Makaleler
4
Yer
Manisa/Salihli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar çok garip bir sorunum var. Oyun 100 ve üstü FPS iken fareyi dairesel olarak çeivrince akıcı dönüyor. Fakat FPS 99 ve altı olunca fareyi aynı şekilde çevirdiğimde kasıyormuş hissi oluşuyor. Oyunlarda kasma yok ama fareyi yavaşça öyle çevirince kasma hissi oluyor ve beni aşırı rahatsız ediyor. Benim ayrıyetten bir iki kez konu açtığım "40 FPS'de akıcı değil" sorunu da bu yüzden sanırım. Sizde de böyle mi yoksa bende mi sorun var ?

Sistem;
R9 380 4G
8 GB 4x2 Ram
İntel Core İ5 4460 3.2 GHZ
Gigabyte H81M-DS2 Anakart.

Vsync aç. Açmayacağım diye ısrar edeceksen sen bilirsin. Bir ara arkadaşıma gittim uğrayayım diye yol üstü. Oyun oynuyordu iki dakika bana verdi vsync kapalı ve hiç alışık değilim öyle olmasına arkadaşıma da gösterdim 100 fps iken kırılmalar oluyor kasıyor bildiğin vsync açtım daha akıcı oldu 100 fpsden 60 fpse düştü ama akıcı :D. Bir de görüntü bağdaştırıcı seçeneğinden görüntüleyemediği modları sakla seçeneği var o işaret kaldırılmış ise tekrardan işaretle çok düşük bir ihtimal ama olmayacağı anlamına gelmez. Vsync aç lütfen 250 fps alman sana bir şey ifade etmiyor boşa ekran kartını yoruyorsun ve akıcı hissiyatını alamıyorsun. Fps sabitleme bir işe yaramaz yani cs 1.6 da sabitlese de yırtılma devam eder. Dikey eşitleme açmanızı şiddetle öneriyorum.

arkadaşın olayının kırılma veya yırtılmayla alakası yok. sistem gücü ve fpssi yeterli olduğu halde kasma hissiyatı veriyor saliselik fps düşüşleri.

arkadaşın olayının kırılma veya yırtılmayla alakası yok. sistem gücü ve fpssi yeterli olduğu halde kasma hissiyatı veriyor saliselik fps düşüşleri.
Yok hocam saliselik fps düşüşü ile alakası yok . Oyun isterseniz 10 saat 90 fps den hiç düşmesin yine dediğim oluyor

Hastalık gibi bir şey bu. Şöyle açıklamak lazım normalde oyun oynarken her yerde 60 fps stabil aldığından senin için problem olmuyor. Böyle 7-8 saat sonra kalabalık bir ortama girdiğinde fps düşüyor ve sen haliyle bilgisayarında problem olduğunu düşünüyorsun. İstiyorsun ki her zaman saf 60 fps alayım. Ama öyle bir dünya yok ne yazık ki :) Neden dersen genellikle bazı oyunlarda optimizeden yana problemler var. Örnek verecek olursam benim oynamış olduğum Blade and Soul adlı oyunda ben bazı alanlarda 121 fps alıyorken 10 kişinin arasında bu fps yarılardan da aşağıya düşüyor. Hatta dungeon (zindan'a) girdiğimizde skill efektlerine göre daha da spesifik düşüşler oluyor. Yani bu durumu kısaca şöyle özetleyeyim bunun adı kısacası hastalık. Sen istiyorsun her zaman aynı değerleri alayım. Gerekirse bilgisayarını overclock ediyorsun ama alamıyorsun. Sonuç olarak gidip bilgisayar parçalarını suçluyorsun ki bu oldukça normal başka birşeyi suçlayamıyoruz. Tek çözümü var çözümü de şu aç ultra ayarlarda sistemin kaldırmadığı oyunları böyle bir kasa kasa oyna ( ben böyle yapmıştım) gözlerin kasmaya alışsın. Normal birşey olduğunu algılasın ondan sonra kassa da oyundan zevk alırsın.

Bende R9 380X var ve bende aynı durumdayım ETS 2'de acayip kasmalar ve takılmalar oluyor hem de ayarlar fullde değil iken! GPU kullanımım %100-60 arası sürekli değişiyor ve 35-40 FPS alıyorum bu değerler bu kart için hiç normal değil!

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı