R9 380 Performans Sorunu

Muhammet Demir

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim iyi olmasına rağmen tüm oyunlarda kasma sorunu var fps 150 vsync kapalıyken ekran kırılması oluyor. Vsync açıkken 60 fps sınırlıyor fakat gene oyunlar kasıyor.
FIFA 16'da vsync kapalıyken fps 150 fakat ekran kırılmasından kasmaktan beter oluyor.
İkinci resimde vsync açık fakat fps 40'a düşüyor ve 33 ms gibi gecikme yaşanıyor ve oyun aşırı kasıyor.
En basit grafikli FIFA 9'da bile oyun kasıyor 60 fps görmesine rağmen. Sorun monitörün 59 hz olmasından mıdır ya da Hz desteği daha düşükte ondan mı? Ya da ekran kartından mı? Veya başka bir parçadan? Yardımcı olabilir misiniz?

Sistemim;
  • Ekran Kartı: AMD R9 380
  • İşlemci: i5 4460
  • Anakart: H97 Pc Mate
  • RAM: 8 GB
  • PSU: 600 watt
  • Monitör: Aoc E2470Sw 59 Hz.
NrRr0Y.png

Yardım edecek kimse var mı? Forumda yazım kurallarına dikkat edilmesi güzelde bu yüzden uyarı almak ve açtığım konuya bir gün boyunca cevap verememek gereksiz olmuş.

Sebebini nasıl anlayabilirim en azından o konuda bilgi alabilir miyim?

R9 380 var yalnı dar boğaz yaşaması mümkün değil R9380 zaten R9 285 düzeyinde bir ekran kartı ve i5 4460 gayet yeterli bir işlemci.
İşlemci kullanımıda %70'lerdeyken işlemciden kaynaklanması zor bir ihtimal her oyunda olması ayrı bir sorun ilgilendiğin için teşekkür ederim.

4460' dan bahsediyoruz test videolarına bir bakın. 3470 ile 4460 aynı işlemci değil. Skylıke i3 6100 bile önceki neslin i5 4460' ına denk hatta çoğu testte önde.

Sistemim iyi olmasına rağmen tüm oyunlarda kasma sorunu var fps 150 vsync kapalıyken ekran kırılması oluyor. Vsync açıkken 60 fps sınırlıyor fakat gene oyunlar kasıyor.
FIFA 16'da vsync kapalıyken fps 150 fakat ekran kırılmasından kasmaktan beter oluyor.
İkinci resimde vsync açık fakat fps 40'a düşüyor ve 33 ms gibi gecikme yaşanıyor ve oyun aşırı kasıyor.
En basit grafikli FIFA 9'da bile oyun kasıyor 60 fps görmesine rağmen. Sorun monitörün 59 hz olmasından mıdır ya da Hz desteği daha düşükte ondan mı? Ya da ekran kartından mı? Veya başka bir parçadan? Yardımcı olabilir misiniz?

Sistemim;
  • Ekran Kartı: AMD R9 380
  • İşlemci: i5 4460
  • Anakart: H97 Pc Mate
  • RAM: 8 GB
  • PSU: 600 watt
  • Monitör: Aoc E2470Sw 59 Hz.
Eki Görüntüle 137771

Yardım edecek kimse var mı? Forumda yazım kurallarına dikkat edilmesi güzelde bu yüzden uyarı almak ve açtığım konuya bir gün boyunca cevap verememek gereksiz olmuş.

Sebebini nasıl anlayabilirim en azından o konuda bilgi alabilir miyim?
Dostum sana şiddetle MSI Gaming App'i kullanmamanı öneriyorum, Malesef AMD Overdrive ile çakışıyorlar. Uygulamayı tamamı ile kaldırıp peformans değerlerine bak, ciddi ölçütr fark ediyor. Eğer kullanmıyorsan driver durumlarına bakmanı öneriyorum.

4460'ın r9 380'e darboğaz yapması mümkün değil. Sürücü sıkıntısı diye düşünüyorum açıkcası. AMD'den bu yüzden çekiniyorum işte şu yazılım işini bi düzene sokamadılar.

Teşekkürler yorumlarınız için fakat halen düzeltemedim. Windows 10 kullanıyorum pc yeni topladığım için windowsun diğer sürümlerini denemedim. Windows 7'yi denemeyi düşünüyorum sizce herhangi bir etkisi olur mu?

R9 kullanmaya devam ettiğin sürece daha çok yaşıycaksın böyle şeyler. R9 pişmanlıktır.
R9 pişmanlıktır derken? Keşke kaynak gösterseydiniz. R9 kullanan bir çok arkadaşım var gayet memnunlar. Sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Nvidia fanboyluğu yapmayın.

R9 pişmanlıktır derken? Keşke kaynak gösterseydiniz. R9 kullanan bir çok arkadaşım var gayet memnunlar. Sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Nvidia fanboyluğu yapmayın.

Ciddiye almayın hocam. Bütün nvidia başlıklarına aynı şeyi yazıyor. Kaynak falan soruyorsun cevap vermiyor. Tek bildiği "Asus GTX 970 süfer onu almalısınız" ve " r9 çok kötü kaynıyo" falan demek. Zerre bilgisi olduğuna inanmıyorum. Yazdıklarını bir incele profil sayfasından hak vereceksin bana.

Başlığın birinde de arkadaşın biri EVGA GTX 970 coil whine yaptı napayım yazmış. Bu arkadaş da "neden evga aldın asus almalıydın" demiş :D sanki asus yapmıyor.

Bu işten anlayanlar, Vatan'da çalışanlara itimat etmez. Ben gittiğimde bana MSİ'yi kötülüyorlardı. ASUS almalıymışım. Çok kaliteliymiş. He dedim geçtim. "Vatan'da çalışan arkadaşım" gibi saçma sapan kaynaklar göstermek komik. Arkadaşına sorsaydın hiç 9** serisi kartlar gelmiyor mu? Millet Coil Whine yüzünden ellerinde ekran kartları aldıkları dükkanlara akın ediyordu. Kaldı ki bir çok R9 serisi kullanıcısı var çoğusu memnun. Sorun yaşayanlar oluyor tabii ki ama bu 9** serisi kartlarda da olabiliyor. İki firmanında sorun yaşadığı konular olabilir, bu doğaldır.

Kısacası ekran kartı alırken hangisi uygunsa o alınır. Marka ya da model göz etmeden. Örneğin imkan varsa, R7 370 yerine Gtx 950 alınır ya da Gtx 960 yerine R9 380 alınır. Gtx 970'i hiç sevmem, mümkünse R9 390/390X alınır. Ya da kayıt işi yapacaksan nVidia tarafından bir kart alırsın gibi.

Bu firmalar uluslarası ticaret yapıyorlar. Bu iş çocuk oyuncağı değil. Ufak bir hata bile onları iflasa götürebilir. Gerekli tedbirleri alırlar, almalılar. Bu ürünlerin kalitesinin muhasebesini yapmak, senin vatanda çalışan arkadaşına düşmez.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı