R9 380 Performans Sorunu

Muhammet Demir

Hectopat
Daha fazla  
Sistemim iyi olmasına rağmen tüm oyunlarda kasma sorunu var fps 150 vsync kapalıyken ekran kırılması oluyor. Vsync açıkken 60 fps sınırlıyor fakat gene oyunlar kasıyor.
FIFA 16'da vsync kapalıyken fps 150 fakat ekran kırılmasından kasmaktan beter oluyor.
İkinci resimde vsync açık fakat fps 40'a düşüyor ve 33 ms gibi gecikme yaşanıyor ve oyun aşırı kasıyor.
En basit grafikli FIFA 9'da bile oyun kasıyor 60 fps görmesine rağmen. Sorun monitörün 59 hz olmasından mıdır ya da Hz desteği daha düşükte ondan mı? Ya da ekran kartından mı? Veya başka bir parçadan? Yardımcı olabilir misiniz?

Sistemim;
  • Ekran Kartı: AMD R9 380
  • İşlemci: i5 4460
  • Anakart: H97 Pc Mate
  • RAM: 8 GB
  • PSU: 600 watt
  • Monitör: Aoc E2470Sw 59 Hz.
NrRr0Y.png

Yardım edecek kimse var mı? Forumda yazım kurallarına dikkat edilmesi güzelde bu yüzden uyarı almak ve açtığım konuya bir gün boyunca cevap verememek gereksiz olmuş.

Sebebini nasıl anlayabilirim en azından o konuda bilgi alabilir miyim?

Bir kaç gün önce birisi bir başlıkta bana "Baban harçlığını vermedi herhalde" minvalinde bir şeyler yazdı. Ben de en düzgün verilebilecek üslupla cevabını verdim. Tek kötü kelimem olmamasına rağmen ban yedim. Şu anda öfkeli bir fanboy bana açık açık hakaret ediyor. Bakalım neler olacak.

Ek: Türkçe kurallarından yediğim banı düşününce de, bu arkadaş Türkçe kuralları sebebiyle ban yemenin ötesine geçmeli diye düşünüyorum. Tabi karar modların.

R9 kullanmaya devam ettiğin sürece daha çok yaşıycaksın böyle şeyler. R9 pişmanlıktır.
av he allah aşkına siz çok biliyorsunuz herşeyi forum pokemonları sizi. Takmışsınız bi R9 övme çabaları ötüyorsunuz burda. Arkadaşım Vatan bilgisayarda çalışıyo 3-4 günde bir R9 kart iadeye getiriyolar diyo. Sen çok biliyorsun ya herşeyi aferin sana.

Bu arkadaşa defalarca yardımcı olmaya çalışmama üzüldüm doğrusu. Böyle üslup mu olur?

R9 kullanmaya devam ettiğin sürece daha çok yaşıycaksın böyle şeyler. R9 pişmanlıktır.
Ben r9 380 ve Fx 9370 ile su ana kadar bir sıkıntı yasamadım. R9 380 nin su ana gordugum tek eksigi 2 B performansının kendine benzer rakiplerine gore geride kalması ama onuda herhangi bir oyunda hissedecegini zannetmiyorum.

Bu olay resmen fanboyluğa dönmüş kimse kusura bakmasın. Şimdi diyorsun vatandaki adam bana işte Msi veya Asus önerdi. Önerebilir isteyen zaten istediğini söylemede özgürdür. Msi ve Asus aynı pazarda rekabet içinde olan iki firma zaten. Coil Whine şikayeti en çok olan ekran kartları genelde Msi ekran kartları oluyor. ( Forumlarda sıklıkla görebilirsiniz)
Ben zamanında R9 280 Dual-x Sapphire modelini kullanırdım gerçekten güzel karttı. Tek problemi sıcaklığı 65-70 üstü derecelere çıkabiliyordu. Evga Gtx 960 aldım 4 gb. Gördüğüm tek fark şuydu optimize driver konusunda Nvidia'nın eline gerçekten su dökülmüyor. Cs go vb oyunlarda en fazla 5 veya bilemediğiniz 15 fps artış gördüm. Şimdi konuyu özetleyecek olursak. R9 380 güzel karttır. :)

R9 380 den bende memnunum tek sorun oyunlarda garip bir şekilde teklemesi fps'de sıkıntı yok olsa anlarım.Birde Msi, Asus konusunda vatancomputer çalışanlarının Asus'u önermelerini anlayabiliyorum.
Çünkü Msi yetkili servisi servicepoint olabildiğince yavaş çalışıyor ve hakkında bir çok şikayet var.Ama şu bilgisayarı toplarken vatan computerde çektiğimi sıkıntıdan sonra artık işim olmaz orayla tekrar servise yollamak istiyorum 20 iş günü sonunda kartı vericekler diye korkuyorum.Asus ve Msi ikisininde kalitesi tartışılmaz fakat Msi türkiyenin yetkili servisi konusunda sıkıntı var.

Sistemim iyi olmasına rağmen tüm oyunlarda kasma sorunu var fps 150 vsync kapalıyken ekran kırılması oluyor. Vsync açıkken 60 fps sınırlıyor fakat gene oyunlar kasıyor.
FIFA 16'da vsync kapalıyken fps 150 fakat ekran kırılmasından kasmaktan beter oluyor.
İkinci resimde vsync açık fakat fps 40'a düşüyor ve 33 ms gibi gecikme yaşanıyor ve oyun aşırı kasıyor.
En basit grafikli FIFA 9'da bile oyun kasıyor 60 fps görmesine rağmen. Sorun monitörün 59 hz olmasından mıdır ya da Hz desteği daha düşükte ondan mı? Ya da ekran kartından mı? Veya başka bir parçadan? Yardımcı olabilir misiniz?

Sistemim;
  • Ekran Kartı: AMD R9 380
  • İşlemci: i5 4460
  • Anakart: H97 Pc Mate
  • RAM: 8 GB
  • PSU: 600 watt
  • Monitör: Aoc E2470Sw 59 Hz.
Eki Görüntüle 137771

Yardım edecek kimse var mı? Forumda yazım kurallarına dikkat edilmesi güzelde bu yüzden uyarı almak ve açtığım konuya bir gün boyunca cevap verememek gereksiz olmuş.

Sebebini nasıl anlayabilirim en azından o konuda bilgi alabilir miyim?
Sorunun çözümünü buldum. Aynı problemi ben de yaşıyordum. Radeon ayarlarından FPS'yi 60'a sabitleyince sorun çözülüyor.
Ekran Alıntısı.JPG

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı