R9 390, i3 6100 vs R9 380, i5 6500?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tekrar ediyorum. Darboğaz olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı şeyi daha önce bende söyledim arkadaşa anlamıyor.

@merttrkz Senin de ne kadar anladığın şüphe konusu. Az önce başka bir konu da İ5 3470 işlemcisinin R9 390 ve R9 390X modellerine darboğaz yaptığını ve İ3 6100'ün İ5 3470'den daha güçlü olduğunu savundun. Böyle bir şey olmadığını savunduğun tezlerin yanlış olduğunu sana belirttim ama baya uzun bir süre ısrar ettin. Sonunda kanıtlarıyla beraber bu tezini çürüttüm ve sesin çıkmadı. Bence kendine de bir öz eleştiri yapman yerinde olur. Umarım bir daha sen de anlamamakta ısrar etmezsin. Bu tavsiyelerimi de gözden geçir ve bu sözlerden alınma, atarlanmana gerek yok. @Egehan Orçun Arkadaşımız da ne dediğini iyi bilen biridir.

@merttrkz Senin de ne kadar anladığın şüphe konusu. Az önce başka bir konu da İ5 3470 işlemcisinin R9 390 ve R9 390X modellerine darboğaz yaptığını ve İ3 6100'ün İ5 3470'den daha güçlü olduğunu savundun. Böyle bir şey olmadığını savunduğun tezlerin yanlış olduğunu sana belirttim ama baya uzun bir süre ısrar ettin. Sonunda kanıtlarıyla beraber bu tezini çürüttüm ve sesin çıkmadı. Bence kendine de bir öz eleştiri yapman yerinde olur. Umarım bir daha sen de anlamamakta ısrar etmezsin. Bu tavsiyelerimi de gözden geçir ve bu sözlerden alınma, atarlanmana gerek yok. @Egehan Orçun Arkadaşımız da ne dediğini iyi bilen biridir.
Birincisi i3 6100 daha iyidir demedim. Bunu bile anlayamamışsın. i5 3470 iyidir ama yakındır dedim tekrar okursan görürsün. İkincisi uzatmak istemiyorum GTX 970 ile örnek veriyorsun R9 390x öneriyorsun.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
AL o zaman burda GTX 760 ile bile cpu %100 olabiliyor. i5 3470 ile o işlemciyle o kartı kullanınca sorun yaşar o kadar. Ayarları fullemek işlemciye yük bindirmez. İş fxaa'yı fulleyip ekran kartının canına okumak değil. Ekran kartına yük binince işlemciye binmiyor. O işlemciyle o kart kullanılmaz o kadar. FPS düşüşü yaşarsın. Uzatmak istersen daha da uzar ama bence kapatalım.

R9 390X ile GTX 970 arasında fazla bir performans farkı yok. O videoda da darboğaz yok. İşlemciye yüklenen GTA 5 oyununda bile darboğaz yapmıyor ama işlemciyi zorladığı doğrudur, fakat bu darboğaz değildir. Kaldı ki video da çekirdeklerin kullanımı gösterilmiş, CPU kullanımı gösterilmemiş. Çekirdek kullanımı ile CPU aynı değil. Ayrıca anladığını söylüyorsun. O videolar da darboğaz olmadığı açıkça anlaşılıyor, hala niye ısrar ediyorsun?

@merttrkz darboğaz dediğin olay sandığın şeklin tam tersi olduğu zaman gerçekleşiyor. Yani işlemci ekran kartıyla birlikte oyunlarda tam yükte çalışmadığı zaman darboğaz oluyor. Daha basit olarak şöyle anlatayım atıyorum bir oyunda 4790K işlemciyle 980Ti ikisi birlikte tam yükte çalışırken 4790k yerine pentium işlemci taktığında oyunda ekran kartı yine tam yükte olup işlemci bu sefer tam yüke girmemişse buna sebep olan işlemci darboğazı olayıdır. Umarım mesele anlaşılmıştır.

Son düzenleme:
R9 390X ile GTX 970 arasında fazla bir performans farkı yok. O videoda da darboğaz yok. İşlemciye yüklenen GTA 5 oyununda bile darboğaz yapmıyor ama işlemciyi zorladığı doğrudur, fakat bu darboğaz değildir. Kaldı ki video da çekirdeklerin kullanımı gösterilmiş, CPU kullanımı gösterilmemiş. Çekirdek kullanımı ile CPU aynı değil. Ayrıca anladığını söylüyorsun. O videolar da darboğaz olmadığı açıkça anlaşılıyor, hala niye ısrar ediyorsun?
Hocam gtx 970 ile r9 390x in arasında ciddi bir fark var.
@merttrkz darboğaz dediğin olay sandığın şeklin tam tersi olduğu zaman gerçekleşiyor. Yani işlemci ekran kartıyla birlikte oyunlarda tam yükte çalışmadığı zaman darboğaz oluyor. Daha basit olarak şöyle anlatayım atıyorum bir oyunda 4790K işlemciyle 980Ti ikisi birlikte tam yükte çalışırken 4790k yerine pentium işlemci taktığında oyunda ekran kartı yine tam yükte olup işlemci bu sefer tam yüke girmemişse sebep işlemci darboğazıdır. Umarım mesele anlaşılmıştır.
Hocam yanlış bilgi veriyorsunuz darboğaz, işlemcinin ekran kartının %100 performansını almayı engellemesidir.

@merttrkz Darboğaz için dikkat edeceğin husus CPU kullanımıdır. CPU çekirdek kullanımı değil. O videolarda da CPU çekirdek kullanımı var, CPU kullanım gösterilmemiş. CPU çekirdek kullanımın yüksek olması işlemcinin tam performans çalıştığı anlamına gelir. @CJack60 adlı arkadaşında bahsettiği konu bu.

@Asg66 R9 390X ile GTX 970 arasında ciddi bir fark yok.

CPU dediğin şeyi araştır. Uzatmayacam.
@merttrkz darboğaz dediğin olay sandığın şeklin tam tersi olduğu zaman gerçekleşiyor. Yani işlemci ekran kartıyla birlikte oyunlarda tam yükte çalışmadığı zaman darboğaz oluyor. Daha basit olarak şöyle anlatayım atıyorum bir oyunda 4790K işlemciyle 980Ti ikisi birlikte tam yükte çalışırken 4790k yerine pentium işlemci taktığında oyunda ekran kartı yine tam yükte olup işlemci bu sefer tam yüke girmemişse sebep işlemci darboğazıdır. Umarım mesele anlaşılmıştır.
O zaman neden iyi işlemciler tam yükte çalışmıyor? Hepsinde darboğaz var demekki. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı