R9 3900X için undervolt ayarı önerisi

SdtCngz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Ryzen 9 3900X işlemciye sahip bir bilgisayarım var.
64 GB RAM ve 8 GB ekran kartı mevcut Radeon RX 5700 XT.

Bilgisayarda 30-40 küsur sanal Windows açtığımdan dolayı Online oyun.
Bilgisayar yük altında CPU %50, RAM %80 kullanmakta.

Yakın zamanda Tunçmatik marka UPS aldım(600v), fakat bilgisayarı 30 saniye tutmakta, sanırım watt olarak yetmiyor kaldıramıyor.
Dolayısıyla ya başka bir UPS alacağım ya da sisteme undervolt yapacağım.

Hem ekran kartına hem de işlemciye undervolt yapmanın zararı var mıdır?
Ryzen Master'su anda 1,35 volt göstermekte. Bunu 1,025 volt çekersem sorun yaşar mıyım?

Amacım hem cihaz parçalarının ömrünü uzatmak hem de, UPS'in daha uzun süre tutmasını sağlamak.

Çözüm önerileriniz nedir?

UPS süresi fazla artmaz fakat yine de yapılabilir. 1025 çok düşük olur. 1.20 deneyelim. Core Cycler ile işlemciyi test edelim stabil olmazsa voltaj arttırrız. İşlemciyi hallettikten sonra ekran kartına da el atarız.

UPS süresi fazla artmaz fakat yine de yapılabilir. 1025 çok düşük olur. 1.20 deneyelim. Core Cycler ile işlemciyi test edelim stabil olmazsa voltaj arttırrız. İşlemciyi hallettikten sonra ekran kartına da el atarız.
Bilgisayarım şu anda çalışmakta. Core Cycler'i çalıştırayım mı yoksa bunu yükte olmadığında mı yapmam lazım?

Su anda yükteyken mi bu testi yapmalıyım?

Normal şartlarda yapmanız daha düzgün sonuçlar verecektir. Voltajı ayarladınız mı?
Hocam normal şartlarda kullanmıyorum bilgisayarı. Bu pc sürekli 7/24 açık ve yükte. Dolayısıyla yükte olmadığı vakit yaptığım voltaj ayarı yükte iken yetmeyebilir.

Hocam normal şartlarda kullanmıyorum bilgisayarı. Bu pc sürekli 7/24 açık ve yükte. Dolayısıyla yükte olmadığı vakit yaptığım voltaj ayarı yükte iken yetmeyebilir.
Öyle değil sistemi zaten Core Cycler ile yüke sokacağız, stabil olup olmadığını öğrenmek için. Eğer diğer programlar açık olursa çökme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Öyle değil sistemi zaten Core Cycler ile yüke sokacağız, stabil olup olmadığını öğrenmek için. Eğer diğer programlar açık olursa çökme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
Pc yükteyken yani VMware açık iken onu yapamam. Komple kapanır büyük ihtimalle :)

Geri
Yukarı