R9 3900X ve 1660Ti darboğaz

mk9992

Femtopat
Arkadaşlar merhaba öncelikle sistemimi belirteyim.
Anakart: MSI X570'a-PRO.
Ekran kartı: NVIDIA 1660 Ti Dual OC.
Eski işlemci: AMD Ryzen 5 3600X
Yeni işlemci: AMD Ryzen 9 3900X.
PSU: Everest 750+ Gold
RAM: G.Skill 3600 MHz F4-3600C18D-16gvk 4*8 GB.
SSD: NVMe M.2 SSD James Donkey 1 TB.
HDD: Toshiba 7200 RPM 1 TB.

İşlemcimi 3600X'ten 3900X'e yükselttim. Eski sistemimde herhangi bir sorun yoktu lakin yükselttikten sonra oyunlarda GPU kullanımının sürekli düştüğünü gördüm bir nevi darboğaz oluyordu yüzde 50'lere kadar düştüğü oluyordu. 2-3 saat böyle devam ettim sonrasında Windows sapıtmaya başladı tüm uygulamalarımın dosyaları eksik gibi davranmaya reset atmaya başladı. BIOS'u güncelledim bu esnada artık Windows yok gibi davranmaya başladı sonrasında XMP profilini kapattım bilgisayar tekrar açıldı. XMP'yi geri açıp AIDA 64 testi yaptım ve RAM testinde eror vermeye başladı. Belki yazılımsaldır diye düşünüp Windows'u formatladım. Formatlama ekranında bir sorunla karşılaştım ve bu sorunun RAM kaynaklı olabileceğini bulup XMP'yi kapatıp denedim ve formatlayabildim.

1. sorum
3600X'de herhangi bir sorun çıkarmayan RAM'ler 3900X'de neden böyle davrandı?

2. sorum.
Ekran kartının darboğaz olması sizce ne kaynaklı?

3. sorum.
RAM MHz'i XMP kapalıyken 2133 yapıyor bunu arttırmamın yolu yok mu?

4. sorum.
G.Skill sitesinde anakart ve RAM'i uyumlu gösteriyor garantiye mi yollamalıyım?

Önemli notlar:
BIOS güncel.
İşlemci sıcaklığı AIDA 64'te 94 dereceyi gördü 10 dakika sonucunda.
Farklı oyunlarda denedim sonuç aynı.
Anakartın CPU besleme pini 8+4 şeklinde ama PSU 750W olmasına rağmen 8 pin çıkışı sağlıyor. İşlemciyi besleyen 4 pin boşta bilgisayarcıya sorduğumda overclock yapmayacaksan sorun olmaz demişti.
4 RAM slotumun 4Ü de dolu.

Sorunuza cevap veremeyeceğim ama, o psu'yu en yakın zamanda değiştirin. Ayrıca James Donkey SSD de güvenli değil. Bir de önemli dosyalarınız var ise hepsini HDD'ye aktarın. James Donkey yanan SSD vakaları var.

O Everest PSU vadettiği gücü verebiliyorsa sorun olmaz ancak veremiyorsa hemde sadece 8 pin takmışsınız, besleyemiyor olabilir.
750Wattın 720'sini versin ama kararlı vermesi gerekir. Bence sisteme stabil bir şekilde güç gitmiyor. İnsanlar boşuna mı veriyor o kadar paralar PSU'lara.

Bildiğim kadarıyla anakartların ve işlemcilerin 2 kanallı, 4 kanallı, tek kanallı RAM kullanım hızları farklılık gösterebilmekte. 4 kanal RAM kullandığınız için yüksek ihtimalle en düşük MHz değerlerinde çalışıyor RAM'leriniz. İşlemcinin stabilite problemi ise PSU'dan işlemciye güç veren 8+4 pin ya da 8+2 pin gibi bir ihtiyaca gereksinim duyuyor 3900X o yüzden stabil çalışmıyordur yüksek ihtimalle. İşlemci değişikliğinde temiz kurulum yapmakta fayda var ki siz zaten yapmışsınız. Chipset sürümünü, BIOS sürümünü güncelleyip tekrar bir temiz format atabilirsiniz aslında. 1660 Ti 3900X'e darboğaz yapması imkansız bir kart. Hatta işlemciniz ekran kartını beslerken zorlanmadı için %100 kullanımda gözükme esi çok normal.

Dengesiz sistem. O PSU varken nasıl açıyorsunuz merak ettim. James Donkey maks 1 yıl sonra HDD olacak. R7 3900X yerine biraz daha bekleyip yeni nesil alsaydınız. Şuan ki işlemciyi en azından daha ucuza alırdınız.

Hayatımda bundan daha saçma bir sistem görmedim. Okurken gözüm kanadı.
saçma olan nedir?
Bildiğim kadarıyla anakartların ve işlemcilerin 2 kanallı, 4 kanallı, tek kanallı RAM kullanım hızları farklılık gösterebilmekte. 4 kanal RAM kullandığınız için yüksek ihtimalle en düşük MHz değerlerinde çalışıyor RAM'leriniz. İşlemcinin stabilite problemi ise PSU'dan işlemciye güç veren 8+4 pin ya da 8+2 pin gibi bir ihtiyaca gereksinim duyuyor 3900X o yüzden stabil çalışmıyordur yüksek ihtimalle. İşlemci değişikliğinde temiz kurulum yapmakta fayda var ki siz zaten yapmışsınız. Chipset sürümünü, BIOS sürümünü güncelleyip tekrar bir temiz format atabilirsiniz aslında. 1660 Ti 3900X'e darboğaz yapması imkansız bir kart. Hatta işlemciniz ekran kartını beslerken zorlanmadı için %100 kullanımda gözükme esi çok normal.
oyunlarda ekran karı yüzde 50 seviyelerine gerilerken işlemci yüzde 15in üzerine çıkmıyor
arkadaşlar bu arada çoğu kişi psu kaynaklı demiş evet psu markam iyi değil ama gpu ram ssd hdd ve cpu hatta fpu yüzde yüz kullanımda bilgisayar kapanmıyor yani voltaj eksiğiyle ilgisi yok. testi aida64ten yaptım. hepsini aynı anda stress teste soksam kapanırdı öyle olsa.
NB/SoC voltajıyla ilgili bir problem gibi duruyor. MSI'ın siteisnden ticket açarsanız sorunu çözerler. Biraz denemeniz gerekecek.
bugün açıyorum ticketı teşekkür ederim
Öncelikle Everest PSU'yu değiştirin. Neden 3600X'den 3900X'e geçtiniz ki? Ayrıca 1660 Ti ikisiyle de darboğaz yapmaz. Sistemde bir de JD SSD var. Aşırı dengesiz bir sistem olmuş puan 10 üzerinden 3 o da içinde 3900X ve X570 anakart olduğu için.
önceliğim oyun oynamak değil bilgisayar mühendisiyim. çalıştırdığım programlar için cpu yetersiz gelmeye başladı. 3900x i almamdaki diğer amaç amdnin yeni ekran kartı çıkınca alacağım. darboğaz yaşamamak için de erken aldım. 3900x i de çok uygun fiyattan aldım.
Dengesiz sistem. O PSU varken nasıl açıyorsunuz merak ettim. James Donkey maks 1 yıl sonra HDD olacak. R7 3900X yerine biraz daha bekleyip yeni nesil alsaydınız. Şuan ki işlemciyi en azından daha ucuza alırdınız.
evet psuyu değişeceğim kısa zamanda. jdnin bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum. yeni nesili hem işim icabı bekleyemezdim hem de ürünü çok uyguna buldum.

Son düzenleme:
Saçma olan nedir?

Oyunlarda ekran karı yüzde 50 seviyelerine gerilerken işlemci yüzde 15'in üzerine çıkmıyor.
Arkadaşlar bu arada çoğu kişi PSU kaynaklı demiş evet PSU markam iyi değil ama GPU RAM SSD HDD ve CPU hatta fpu yüzde yüz kullanımda bilgisayar kapanmıyor yani voltaj eksiğiyle ilgisi yok. Testi AIDA64'ten yaptım. Hepsini aynı anda stress teste soksam kapanırdı öyle olsa.

Bugün açıyorum ticketı teşekkür ederim.

Önceliğim oyun oynamak değil bilgisayar mühendisiyim. Çalıştırdığım programlar için CPU yetersiz gelmeye başladı. 3900X'i almamdaki diğer amaç AMD'nin yeni ekran kartı çıkınca alacağım. Darboğaz yaşamamak için de erken aldım. 3900X'i de çok uygun fiyattan aldım.

Evet PSU'yu değişeceğim kısa zamanda. Jdnin bu kadar kötü olduğunu bilmiyordum. Yeni nesili hem işim icabı bekleyemezdim hem de ürünü çok uyguna buldum.

O zaman iyi yapmışsınız. Ekran kartınızı garantiye göndermenizi öneririm.

3600x den 3900x e neden geçtiniz? İşlemciyi sabit tutup ekran kartını yükseltseydiniz şu an efsane olacaktı sisteminiz.

Ayrıca usb belleğe mem test programını boot edip ramleri test ederseniz daha sağlıklı olacaktır.

Geri
Yukarı