R9 3900X ve 4070 Ti sistem darboğaz yapar mı?

Graiudus

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, 2080 Super'ımı 4070 Ti'ye yükselttim ama CS:GO, The Finals, PUBG gibi rekabetçi oyunlarda yüksek FPS alamıyorum. Sorunu bulamadım. Oyunlarda genellikle bu FPS'leri alıyorum.
CS 2: 120-180 (1080p)
The Finals: 100-150 (1080p)
PUBG: 80-180 (1080p)

İşlemcim darboğaz yapıyormuş gibi görünüyor fakat bunu işlemciyi upgrade etmeden çözmenin bir yolu varsa onu deneyeceğim.

Özellikler.

RTX 4070 Ti.

AMD Ryzen 9 3900X.

64 GB RAM.

ASUS TUF Gaming X570- Plus(Wi-Fi)

Corsair 750W güç kaynağı.

Bütçe nedir hocam?

Oyunlarda işlemci % kaç kullanılıyor
Bütçem var. Amerika'da yaşıyorum.

Darbogaz olur. 5800x3D alabilirsin.
Alınabilecek en iyi işlemci bu mudur? 3-4 sene boyunca ekran kartıma upgrade düşünmüyorum. Sanırım beni idare edecektir değil mi?

Bütçe nedir hocam?

Oyunlarda işlemci % kaç kullanılıyor
Bunu kontrol etmem gerek.

Bütçeniz varsa x670+7950x3d veya 7800x3d alabilirsiniz yanınada ddr5 2x16 veya 2x32 ram
Açıkçası bir yıl içerisinde türkiyeye dönme gibi bir planım var o sebeple sadece işlemcimi yükseltip daha sonra ekran kartım ve işlemcimle birlikte türkiyede yeni bir sistem toplamak istiyorum. Yani yeni ekran kartı ve işlemciyi türkiyeye götüreceğim diğer donanımları türkiyeden alacağım. Çünkü direkt olarak kasayı türkiyeye getirmek biraz güç.

Bütçem var. Amerika'da yaşıyorum.

Alınabilecek en iyi işlemci bu mudur? 3-4 sene boyunca ekran kartıma upgrade düşünmüyorum. Sanırım beni idare edecektir değil mi?

Bunu kontrol etmem gerek.

Anakart değişmeyecekse oyun anlamında R7 5800x3D yeter 4070 Ti icin. 2K'da darbogaz olmaz.

Evet, mantıken cozunurlukluk yukseldikce yük CPU'dan GPU'ya gecer ve darbogaz azalır. O yüzden 1080p icin yeterli olmayan islemciler 1440P'den yeterli olabiliyor.
Peki şimdi ben güçlü bir cpu alacağım ve 1080p çözünürlükte devam edeceğim çünkü benim monitörüm 1080p. Yeni aldığım işlemcide de darboğaz olma ihtimali yok mu? Sonuç olarak gücü tekrar işlemciye bindireceğim. Ekran kartı pek kullanılmayacak. 1080p'de açtığım için oyunları. Ekran kartını kullanmayacaksam bu kadar güçlü ekran kartı almanın pek bir mantığı da yok sanırım. Taşınacağım için monitörü de 2k'ya çıkartmak istemiyorum açıkçası. Onu türkiyede yapacağım.

Geri
Yukarı