R9 390x Sistem Mavi ekran sonrası açılmama sorunu

IBRAHIM BARUTCU

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Öncelikle forumda benzer bir konu gördüm ama tam olarak benim sorunumla aynı olmadığı için tekrar konu açmak istedim.

Yaklaşık 3-4 hafta önce pc'mi elden geçirdim. i7 6700k işlemci, msi gaming m7 anakart, msi r9 390x gpu, 2x8 kingston hyperx savage 3000 mhz, vs. vs. Dediğim gibi parçaları aldıktan bir hafta falan sonra kurdum, yaklaşık iki haftadır sorunsuz kullanıyordum. Dün Windows'tayken mavi ekran aldım ve sonrasında pc'ye hiçbir şekilde görüntü gelmedi. Problemin gpu'dan olduğunu düşünüp, Anakart'ın dahili hdmi çıkışına bağladım, yine aynı. Eski gpu'mu taktım yine aynı. Ramleri çıkardığımda anakarttan uyarı bipi alıyorum ama onun haricinde tepki yok. Board üzerinde Debug Code'da ise 35 yazıyor. İnternette baktığım kadarıyla bu anakart için CPU sıcaklığıymış. Çıkartıp denemediğim sadece işlemci kaldı. Bu arada PSU'm biraz eski 600 ya da 650 W. Ondan olmuş olsa bile 2 haftadır sorunsuz çalışlan bir sistem neden durup dururken böyle olsun. Birde sistem yükte değildi, win üzerinden film izliyordum.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

R9 390X 4x CF1750 W
R9 390X 3x CF1450 W
R9 390X CF1100 W
R9 390X700 W
R9 390 4x CF1600 W
R9 390 3x CF1300 W
R9 390 CF1000 W
R9 390650 W
R9 380X CF750 W
R9 380X550 W
R9 380 CF750 W
R9 380550 W
[TBODY] [/TBODY]

Önerilen güç kaynakları bu şekilde. Güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir. İlk iki hafta nasıl çalıştı bilmiyorum. Belki oyuna girmiyordunuz veya başka bir şey.

Sırf bu yüzden görüntü vermemesi sorunun güç kaynağında olmadığını gösterir çünkü boot ederken verilen görüntü 8 bit atari oyunları gibi çok düşük yük verir.
CF Crossfire demek yani iki R 9 390 x CF oluyor iki tanesini beraber kullanıyorsun o CF x3 deyince 3 tane vesaire bu şekilde.
Eski ekran kartında da açılmıyor yani garantiye vermen gerek böyle bir sorun başıma gelmediği için net bir şey söyleyemem. Garantiye vermeniz en doğru karar olacaktır.

O da sorundur ya parça parça almak.
En İyi 10 İstanbul Bilgisayar ve Laptop Tamiri Firması armut'ta
Buyurun burada masaüstü ve dizüstü bilgisayar tamirleri var bunlara giderek sorunun ney olduğunu tespit edebilir ve sorun çözülebilecek bir şey ise tamir edilir, tamir edilemeyecek bir durumda ise nereden aldıysanız oraya iade için veya garantiye yollamak için gönderirsiniz.

Ayrı bir güç kaynağıyla test etme şansınız var mı? Bunun dışında bilgisayar açılıyor ama görüntü mü gelmiyor yoksa hiç mi açılmıyor?
Başka bir PSU ile ancak haftasonu deneyebileceğim, PC'ye elektrik geliyor ama monitöre görüntü gelmiyor.

Peki, PSU'nun yetersiz olması herhangi bir parçanın yanmasına sebep olur mu yoksa yetersiz olduğu için devre dışı mı bırakır ?

Hafta sonu denedikten sonra sonucunu yazarsan ona göre yardımcı oluruz. Güç kaynağı yetersiz ise sistem açılmaz, açılırsada yük altında kapanır onun dışında parçaların yancağını düşünmüyorum. Tabi en sağlıklısı hafta sonuna kadar sistemi çalıştırmamak.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı