R9 5900X için Sıvı soğutma mı Kule Tipi mi?

Lethaeus

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar geçenlerde yazmıştım ama işlemci konusunda fikir değiştirdim.
Kasa MSI MAG Forge 100R
Anakart MSI MAG B550 Tomahawk.
İşlemci olarak da Ryzen 9 5900X alacağım. Kasanın radyatör boyutu Max 240mm destekliyor. Bir sürü sıvı soğutma tavsiyesi okudum ve aldım. Bazıları sızdırma olabilir dedi vs. Kule tipi soğutucuların da anakarta bindirdiği yük ortada. Bir yorum okudum "Üst seviye sıvı soğutma alamıyosanız kule tipi fan ama üst seviye sıvı soğutma alabiliyorsanız sıvı soğutma alın."
Lian Li Galahad white almaya karar verdim bu doğrultuda. Ancak farklı yorumlara ve yönlendirmelere de açığım. Teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne anakarta yük bindirmesi yav kim diyor onu? :D Bindirse bile önemsenecek seviyede değil. Sıvı soğutmalarda da sıvı kaçağı çok yaygın, her gün yaşanan bir durum değil. Kaliteli üreticiler zaten sızdırmazlık garantisi veriyor. ID Cooling bile veriyor. O işlemciye önerim 240mm sıvı soğutma alman.

Kasan nedir? Desteği varsa ve bütçen de varsa 360'ı yapıştır geç.

Pardon kasayı belirtmişsin, görmedim. O kasaya 360 takmak HDD kızağı vs. sökmek falan uğraştırır. Uğraşmamak için Galahad 240 alıp üste takabilirsin, sen de onu düşünmüşsün zaten.

Kasan nedir? Desteği varsa ve bütçen de varsa 360'ı yapıştır geç.

Pardon kasayı belirtmişsin, görmedim. O kasaya 360 takmak HDD kızağı vs. sökmek falan uğraştırır. Uğraşmamak için Galahad 240 alıp üste takabilirsin, sen de onu düşünmüşsün zaten.

Aynen maalesef. İlk başta 5600X alacaktım. Daha sonrasında 5900X e karar verdim. Biraz plansız oldu belki ileride kasayı değiştirip 360mmlik alırım ama şu an elimde ki mevcut kasa bu ve mecbur 240mmlik bir sıvı soğutucu almam gerekiyor. Lian Li Galahad alırım o zaman siyah veya beyaz fark etmeden.

Aynen maalesef. İlk başta 5600X alacaktım. Daha sonrasında 5900X'e karar verdim. Biraz plansız oldu belki ileride kasayı değiştirip 360mm'lik alırım ama şu an elimdeki mevcut kasa bu ve mecbur 240mm'lik bir sıvı soğutucu almam gerekiyor. Lian Li Galahad alırım o zaman siyah veya beyaz fark etmeden.
5900X almanız daha mantıklı bir karar olmuş tabii başka parçalardan kısmadıysanız. :D

Galahad 240 ile rahatlıkla soğutabilirsin o işlemciyi. En iyi sıvı soğutmalardan birisidir 240mm sınıfında.

Yeni konular

Geri
Yukarı