R9 5900X İşlemci başlangıçta 80 dereceleri görüyor

onurcakirbay

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yeni hazır sistem topladım kurup açalı 1-2 saat oldu. Sistem şu şekilde:

AMD R9 5900X.
MSI RTX 3070 Gaming Z Trio.
MSI MAG B550 Tomahawk.
MSI MAG CoreLiquid 280r sıvı soğutucu.

Bilgisayarı açtığım an fanlar çok hızlı çalışıyor. HWiNFO'ya girdiğim an CPU sıcaklığının 79-80 dereceleri gördüğünü görüyorum. Şu an boşta herhangi bir işlem yapmıyorum işlemci sıcaklığı 66-67 derecelerde. Hem işlemcinin fazla ısındığını düşünüyorum hem de sıvı soğutmanın fanlarının çok fazla çalıştığını... Sistemi toplarken bir hata mı yaptılar bilemedim açıkçası. Sıvı soğutmayla ilgili bir problem varmış gibi geliyor. Bilgi sahibi arkadaşlar bir yardımcı olabilirlerse gerçekten çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.
Sistem boşta sadece Chrome 1 sekme açık.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    65,5 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleyen: Moderatör:
Tamam en kısa zamanda fanları öne almayı unutmayın size tavsiyem fanları öne almadan sistemi çalıştırmayı devam etmeyin mümkünse aldıktan sonra çalıştırın pompa ve fanların ömrü azalıyor.
Hocam tam dediğinizi anlayamadım. Tamamen yanlış bir montaj mı var. Şuan bende fanlar radyatörün önünde. 140mm lik 2 tane fan var sıvı soğutmanın kendi radyatör fanları.
Bende de 5900X var 2 tane 360mm radyatörlü sıvı soğutma ile soğutuluyor, boşta 50 derecenin altına zar zor iniyor, ona çok takılmayın.
Normal mi diyorsun hocam yani? İşlemci güçlü olunca

Arkadaşlar yeni hazır sistem topladım kurup açalı 1-2 saat oldu. Sistem şu şekilde:

AMD R9 5900X.
MSI RTX 3070 Gaming Z Trio.
MSI MAG B550 Tomahawk.
MSI MAG CoreLiquid 280r sıvı soğutucu.

Bilgisayarı açtığım an fanlar çok hızlı çalışıyor. HWiNFO'ya girdiğim an CPU sıcaklığının 79-80 dereceleri gördüğünü görüyorum. Şu an boşta herhangi bir işlem yapmıyorum işlemci sıcaklığı 66-67 derecelerde. Hem işlemcinin fazla ısındığını düşünüyorum hem de sıvı soğutmanın fanlarının çok fazla çalıştığını... Sistemi toplarken bir hata mı yaptılar bilemedim açıkçası. Sıvı soğutmayla ilgili bir problem varmış gibi geliyor. Bilgi sahibi arkadaşlar bir yardımcı olabilirlerse gerçekten çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.
Sistem boşta sadece Chrome 1 sekme açık.

Havaya uçmadan bence termal macunu yenileyin.

Havaya uçmadan bence termal macunu yenileyin.
Hocam sistem toplanalı 1-2 gün olmuştur zaten. Bir de sıvı soğutma kendi macunu sürülmüş çıkıyor kutudan diye biliyorum. Yani montajlarken macunla ilgili bir problem yaşandığını zannetmiyorum ama bakmakta da fayda olabilir belli olmaz.

Hocam sistem toplanalı 1-2 gün olmuştur zaten. Bir de sıvı soğutma kendi macunu sürülmüş çıkıyor kutudan diye biliyorum. Yani montajlarken macunla ilgili bir problem yaşandığını zannetmiyorum ama bakmakta da fayda olabilir belli olmaz.

Arka planda bir yazılımda çalışıyor olabilir mining virüsü veya trojan vb.

Burdaki insanların çoğu hayatında en fazla 6 çekirdekli işlemci kullandığı için normal değil falan filan derler ki öyle diyorlar zaten gördüğüm kadarıyla. Endişelenecek bir şey yok, normal boşta 60 falan olması.
Tamamdır hocam eyvallah. Bir de pc ilk açılışta çok yüksek fan çalıştırıyo. Hemen giriyorum. 79-80 derecelere çıkmış. Ama anında iniyo ve fanlar da kendine geliyor. Normal bir durum mudur sence? Bilgisayar daha yeni bugün çalıştırıldı yeni topladım.

Tamamdır hocam eyvallah. Bir de pc ilk açılışta çok yüksek fan çalıştırıyo. Hemen giriyorum. 79-80 derecelere çıkmış. Ama anında iniyo ve fanlar da kendine geliyor. Normal bir durum mudur sence? Bilgisayar daha yeni bugün çalıştırıldı yeni topladım.
Evet bu da normal, bilgisayar ilk açıldığında bazı windows servislerinin otomatik başlatılması ve steam,spotify gibi gibi uygulamaların hepsinin aynı anda açılışta otomatik açılması işlemciyi zorluyor

Geri
Yukarı