R9 5950X için termal macun, sıvı soğutucu tercih ve önerisi

mertcangokgoz

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Software Developer
RAM
Kingston 32GB DDR4 3200MHz CL22 Masaüstü Rami KVR32N22D8/32
Ekran kartı
MSI RTX 3070TI GAMING X TRIO
Anakart
MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI
İşlemci
AMD Ryzen™ 9 5950X Desktop Processors (Stepping 0)
Konuya başlamadan hemen önce sistem bilgilerimin tümünü vermek istiyorum, çok nadir oyun oynanıyor bu sistemde ve genel olarak veri işleniyor/video işleniyor önerileri ona göre yapmanızı rica edeceğim.

Bütçe: fark etmez iyi bir parça olursa tamamım ben :)

---

Kasa: iCUE 4000X RGB tempered glass mid-Tower ATX CAS'e.
Anakart: MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon Wi-Fi
İşlemci: AMD Ryzen™ 9 5950X desktop processors (stepping 0)
İşlemci soğutucu: Corsair CT-9010003-WW A500.
Termal pasta: Corsair xtm50.
Bellek: 4X Kingston 32 GB DDR4 3200MHz CL22 masaüstü RAM'i KVR32N22D8/32
Ekran kartı: MSI RTX 3070 Ti Gaming X Trio.

---

Termal macunu 12 ayda bir yeniliyorum, yıllar geçti kullandığım sistemde soğutucu anlamında da bakım yapacağım, bu bakımın en önemli aşamasında işlemcinin yeni bir termal macuna geçişi de olacak ek olarak soğutucu değişecek. Piyasada pek çok ürün var ve çokça da yorum bulunuyor haliyle kararsız kaldım.

Soğutucu 360mm radyatörü kasanın önüne konumlandıracağım. Şu an mevcut yapıda yük altında ısı 75-80 derecede sabit ama daha iyisi olabilir. Soğutucu işimi görüyordu lakin dün OC yaptım 5.2'ye çıkınca işler değişti.

Soğutucuda RGB olmaması en büyük önceliğim olacak ya da kapatılabilir olması gerekiyor. Işık sevmiyorum.

Önerilerinizi yaparken mümkünse link ve/veya tam model kodu atabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

En iyisi bu Arctic ama normal soğutuculardan daha kalın olduğundan her kasaya olmuyor. Sizin kasa için de öndeki toz filtresini sökmeniz gerekir diyorlar takabilmeniz için.

Öyle sorunlarla uğraşmamak adına NZXT de alınabilir.

Macun konusunda benimde aklımdan geçen ve sizlerin de önerdiği "Noctua NT-H2" siparişini verdim teşekkür ediyorum yorumlarınız için.

Sıvı soğutucu olaraktan hepinizin bahsettiği "NZXT Kraken X73" alınabilecekler listemin en başına ekledim.

NZXT Kraken X73 güzel tercih.

Ancak termal macun siparişinizi iptal etmenizi öneririm.

En iyi termal macunu soruyorsanız.

en iyisi "pullsar ıce Dragon 15.7 w/mk 2 gr" bu termal macun​

İnternette bulmakta zorluk çekebileceğiniz için

2. en iyi termal macun olarak Halnziye p13 13.4 w/mk 2.5 gr olan bu termal macunu öneririm.

1. sırada şuan da bu ürün var en iyisini istiyorsanız.

MSI MPG CORELIQUID K360 V2​

Son düzenleme:
@253662 yorum için teşekkür ederim bahsettiğiniz macunuda sipariş verdim. Sıklıkla macun değiştirdiğim ve bilgisayar çok olduğu için köşede durmasında bir sakınca yok.

---

Bugün testler sırasında uzun süreli sistemin stabil kalmadığını fark ettim, Elektriksel olarak her ne hikmetse sıkıntıya düşüyor. Detaylarına bakma fırsatı bulamadım ama hem 5.0 hemde 5.2 de Amd Ryzen Master ile yapılan işlemlerde kernel 41 koduna düşüyor %80 üstü yükte, bir şekilde crash oluyor.

850W PSU kardeşimizin yetmeyeceğini düşünmüyorum ama bir saçmalık var biostan manuel işlem yapacağım ve duruma bakacağım.

Buradan bir bakmanı öneririm.

Termal macun ve soğutuyucu değiştirdikten sonra 5.2'ye çıkmayı dene.

Ayrıca CL22 RAM'i neden tercih ettin? 😒
Hesabımı hem buradan hemde kalem kağıtla ile yaptım zamanında 700W geçmemesi gerekiyor. O sebeple Ryzen Master yazılımında curve optimizer kaynaklı bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.

Yaptığım işlerde CL'nin hükmü pek yok. Boşa para vermeyede gerek yok. :)

Konuya başlamadan hemen önce sistem bilgilerimin tümünü vermek istiyorum, çok nadir oyun oynanıyor bu sistemde ve genel olarak veri işleniyor/video işleniyor önerileri ona göre yapmanızı rica edeceğim.

Bütçe: fark etmez iyi bir parça olursa tamamım ben :)

---

Kasa: iCUE 4000X RGB tempered glass mid-Tower ATX CAS'e.
Anakart: MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon Wi-Fi
İşlemci: AMD Ryzen™ 9 5950X desktop processors (stepping 0)
İşlemci soğutucu: Corsair CT-9010003-WW A500.
Termal pasta: Corsair xtm50.
Bellek: 4X Kingston 32 GB DDR4 3200MHz CL22 masaüstü RAM'i KVR32N22D8/32
Ekran kartı: MSI RTX 3070 Ti Gaming X Trio.

---

Termal macunu 12 ayda bir yeniliyorum, yıllar geçti kullandığım sistemde soğutucu anlamında da bakım yapacağım, bu bakımın en önemli aşamasında işlemcinin yeni bir termal macuna geçişi de olacak ek olarak soğutucu değişecek. Piyasada pek çok ürün var ve çokça da yorum bulunuyor haliyle kararsız kaldım.

Soğutucu 360mm radyatörü kasanın önüne konumlandıracağım. Şu an mevcut yapıda yük altında ısı 75-80 derecede sabit ama daha iyisi olabilir. Soğutucu işimi görüyordu lakin dün OC yaptım 5.2'ye çıkınca işler değişti.

Soğutucuda RGB olmaması en büyük önceliğim olacak ya da kapatılabilir olması gerekiyor. Işık sevmiyorum.

Önerilerinizi yaparken mümkünse link ve/veya tam model kodu atabilirseniz sevinirim.
Pro level bir macun istersen sunu alabilirsin. Endustriyel macunlarin oncelikleri performans degil stabilite bu yuzden oyle pahali bir islemci icin daha uygun olacagini dusunuyorum. Performansi gayet iyi bu arada.

Geri
Yukarı