R9 5950X ve RX 6900 XT sistemde FPS düşüyor

Seferdan

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, daha önceden bir sorun yaşamıyordum fakat yaklaşık 1 haftadır oyunlarda sürekli FPS düşmesi yaşıyorum. Fanlar, termal macunlar hepsini özenli bir şekilde yeniledim fakat sorunum devam ediyor. Temiz formatta attım değişen bir şey olmadı. Neden kaynaklandığını nasıl bulabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem özellikleri:
  • Ryzen 9 5950X
  • RX 6900 XT
  • Samsung 980Pro 2TB
  • ASUS ROG Crosshair Dark Hero
  • Corsair H150i Elite Capellix 360mm

Benim kendi tecrübem yine ASUS anakartla:

O iki dosyayı direkt bir USB içine atıp USB 2.0 portuna takıp (garanti olması için) BIOS'un Advanced Mode'unda Tool sekmesinden direkt seçerek güncellemeyi onayladım ve bitti. Güncelleme başladı 20 dakika falan sonra bitti.
IMG_20220120_150249.jpg

Bios yazan usb yerine mi takayım hocam flash belleki ?

Normal yapacağım hocam bende. USB FAT32 mi NTFS mi olsun hocam?

O kadarı hiç uzmanlık alanım değil ne yalan söyleyeyim. FAT32 yaptım diye hatırlıyorum ben, NTFS daha çok depolama birimleri içindi yanlış bilmiyorsam okuma yazma konusunda da daha iyi.

USB'ler için genelde FAT32 diye biliyorum.

O kadarı hiç uzmanlık alanım değil ne yalan söyleyeyim. FAT32 yaptım diye hatırlıyorum ben, NTFS daha çok depolama birimleri içindi yanlış bilmiyorsam okuma yazma konusunda da daha iyi.

USB'ler için genelde FAT32 diye biliyorum.
Başlattım hocam fat32 olarak hadi hayırlısı :) 64gb üzeri nfts oluyormuş sanırım

Başlattım hocam fat32 olarak hadi hayırlısı :) 64gb üzeri nfts oluyormuş sanırım
Hocam hemen hemen aynı bileşenler bende de var.
Ekran KArtı: Sapphire 6900 xt nitro+
İşlemci: 5950x
Anakart: MSI X570 Godlike
SSD: 1tb 980 Pro
Ram: Corsair Dominatör 16*32 Gb 4000mhz
Soğutma: MSİ K360
PSU: Asus Thor 1200W
Monitör: Samsung 32'' 4K

Bende fps düşüşünden ziyade oyundan atma (God of War ve RDR 2) sıkıntı oluyor..
Oyundan atıyor derken mavi ekran hatası verip sistem yeniden başlatıyor. Herşey güncel yazılımlar falan..
Oc ile denedim (işlemci) default ayar ile denedim böyle oluyor..
Oyunları 4k full ayarda oynuyorum.
İşlemci 65 dereceyi ekran kartıda 70 dereceyi geçmiyor.
Hani çok ısınıyorlar desem bilemedim fazla yüksek değil değerler.. Ramlerden mi olabilir yada PSU desem emin olamıyorum

Hocam hemen hemen aynı bileşenler bende de var.
Ekran KArtı: Sapphire 6900 XT Nitro+
İşlemci: 5950X
Anakart: MSI X570 GODLIKE
SSD: 1TB 980 Pro
RAM: Corsair Dominatör 16*32 GB 4000MHz
Soğutma: MSI K360
PSU: ASUS Thor 1200W
Monitör: Samsung 32" 4K

Bende FPS düşüşünden ziyade oyundan atma (God of War ve RDR 2) sıkıntı oluyor.
Oyundan atıyor derken mavi ekran hatası verip sistem yeniden başlatıyor. Her şey güncel yazılımlar falan.
OC ile denedim (işlemci) default ayar ile denedim böyle oluyor.
Oyunları 4K Full ayarda oynuyorum.
İşlemci 65 dereceyi ekran kartıda 70 dereceyi geçmiyor.
Hani çok ısınıyorlar desem bilemedim fazla yüksek değil değerler. RAM'lerden mi olabilir ya da PSU desem emin olamıyorum

Mavi ekran hatası için konu açın, yardımcı olurlar. Minidump dosyasını da paylaşmayı unutmayın.

@Mainaxim

Bu bir mavi ekran hatası ve buranın konusu değil. @Galactus616'un dediği gibi minidumpları toplayıp mavi ekran hata analizine konu açmalısın.

Yeni konular

Geri
Yukarı