R9 7900X için hava soğutma vs sıvı soğutma

O işlemci hava ile soğumaz illa hava istiyorsanız düz 7900 alın ama 7900X ile şu soğutucu çok güzel olur.

Negatif curve optimizer ve W limiti ile 7900 seviyesine çekilir ise çok rahat soğutulur, 7900x e ne takarsanız takın cpu yük senaryosunda 90-95 derecede çalışacaktır.

Ryzen 9 7900X işlemcime hava soğutma mı yoksa sıvı soğutma mı yapsam karar veremedim.
Hava soğutma olarak "Noctua NH-D15 chromax. Black" i düşünüyorum.
Kasam: NZXT H7 Flow.
Sizce hava soğutma mı yoksa sıvı soğutma mı alsam. Önerileriniz nelerdir?

7900X’te 7600x’te olan CCD’den iki adet var, yani daha kolay soğutulabilir çünkü ısıyı CCD yayıyor, oyun oynarken kullanılan çekirdekler iki CCD arasında dağıtılıyor, negatif curve ve watt limiti ayarı yapın işlemciye 7900 ayarına gelirsek bahsettiğiniz soğutucu fazla bile olacaktır.

Forumdaki insanların maalesef %99’u bu konuda bilgisiz 7000 serisi X bir işlemciye default ayarlarında ne takarsanız takın full load altında 90-95 dereceye ulaşacak, en mantıklısı W limiti belirleyip negatif curve optimizer ayarı ile undervolt yapmak, ben 7600X ile AK620 hava soğutucu kullanıyorum henüz 60 derece üzerine çıkmadı işlemcim.

Fakat hiç bir hava soğutucu arctic lf ii 240mm ve üzerindeki sıvı soğutucular kadar performanslı da olmayacaktır.

Kaynak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Nocuta NH-D15 le kullanıyorum stres testinde bile 90 derece geçmedi soğmaz diyenleri boş ver al Noctua'yı güven Noctua'ya.

7900X CPU var bende de Noctua-NH-D15 ile soğutuyorum.
Herhangi bir problem yok stres testinde 90 dereceyi geçmedi.
Gönül rahatlığıyla alabilirsin.

Nocuta NH-D15 le kullanıyorum stres testinde bile 90 derece geçmedi soğmaz diyenleri boş ver al Noctua'yı güven Noctua'ya.

7900X CPU var bende de Noctua-NH-D15 ile soğutuyorum.
Herhangi bir problem yok stres testinde 90 dereceyi geçmedi.
Gönül rahatlığıyla alabilirsin.

90 derece düşük mü?

Hava soğutma, soğutmaz veya hiçbir hava soğutma, soğutmaz kelimelerini yıllardır anlamış değilim. NH-D15 gibi soğutma sıvı soğutmanın soğutabileceği her işlemciyi aşağı yukarı aynı şekilde soğutur taş çatlasın 5 derece fark eder, etmez. Sıvı soğutma al görsel olarak daha iyi, güzel gözüküyor daha estetik deseniz eyvallah ama soğutmaz demeniz yanlış.

Hava soğutma, soğutmaz veya hiçbir hava soğutma, soğutmaz kelimelerini yıllardır anlamış değilim. NH-D15 gibi soğutma sıvı soğutmanın soğutabileceği her işlemciyi aşağı yukarı aynı şekilde soğutur taş çatlasın 5 derece fark eder, etmez. Sıvı soğutma al görsel olarak daha iyi, güzel gözüküyor daha estetik deseniz eyvallah ama soğutmaz demeniz yanlış.

Senle aynı fikirdeyim NH-D15 çok güçlü bir hava soğutma.

Yeni konular

Geri
Yukarı