R9 7950x3D RTX 4090 "MEMORY_MANAGEMENT'' hatası

Truva2006

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Gskill Trident Z5 DDR5 6400 MHz 2x16
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo 980 PRO
Ekran kartı
RTX 4090 24 GB
Anakart
ASUS ROG STRIX B650E-E Gaming Wi-Fi
İşlemci
R9 7950X3D
Arkadaşlar merhaba. Benim sistem ile alakalı bir sorunum var. 6400MHz DDR5 RAM modülüm var. Bu RAM'lar default da 4800 MHz olarak çalışıyor ancak ben bunları 6400 MHz olarak kullanmaya çalıştırınca boot ekranında PC donuyor ya da arada çeşitli kodlar çıkan mavi ekran veriyor. Genelde MEMORY_MANAGEMENT hatası alıyorum. Bugün de ilk kez page default in no pages area hatası verdi. Default ayarda hiç sorun olmuyor ancak D.OC.P açınca hep sorun. Unutmadan Memtest86 ile bellekleri taradım sorun çıkmadı.

5200 MHZ yapıp dener misin ayrıca ?

6000 MHz 7000 serisi için "sweet spot", genellikle üstünde stabilite sorunları yaşatıyor bellek kontrolcüleri nedeniyle. XMP açtıktan sonra DRAM Frequency ayarını 6000 MHz veya daha altı yaparak deneyebilir.

6000 MHz 7000 serisi için "sweet spot", genellikle üstünde stabilite sorunları yaşatıyor bellek kontrolcüleri nedeniyle. XMP açtıktan sonra DRAM Frequency ayarını 6000 MHz veya daha altı yaparak deneyebilir.
Evet dediğinizi yapıp önce 6200Mhz olarak ayarladım. Şimdilik sorun yok gibi. Teşekkürler.

6200 deneyince sorun kalktı gibi. Tekrar etmesi durumunda biraz daha düşürüp deneyeceğim. Cevabınız için teşekkür ederim.

Evet dediğinizi yapıp önce 6200Mhz olarak ayarladım. Şimdilik sorun yok gibi. Teşekkürler.

6200 deneyince sorun kalktı gibi. Tekrar etmesi durumunda biraz daha düşürüp deneyeceğim. Cevabınız için teşekkür ederim.

6000 MHz yaptıktan sonra stabilite testi yapmayı deneyebilirsiniz. Bellek kontrolcüsü stabilitesini test etmek için Prime95 indirip Large FFTs testini çalıştırın, HWinfo'dan en alttaki Windows Hardware Errors kısmını 10-15 dakika boyunca takip edin. Test boyunca hata almıyorsanız sorun yoktur.

6000 MHz yaptıktan sonra stabilite testi yapmayı deneyebilirsiniz. Bellek kontrolcüsü stabilitesini test etmek için Prime95 indirip large ffts testini çalıştırın, HWiNFO'dan en alttaki Windows hardware errors kısmını 10-15 dakika boyunca takip edin. Test boyunca hata almıyorsanız sorun yoktur.

Hocam dediğiniz programı indirip bahsettiğiniz testi başlattım. Neredeyse 15 dakika olacak. Ancak HWiNFO kısmını bulamadım. Bu başka bir program mı?

Evet farklı bir program.

Tamam hocam teşekkür ederim, deneyip buraya sonucu yazarım.

Evet farklı bir program.

Hocam hayırlı akşamlar. Dediğiniz şeyleri uyguladım ve sonuç olarak hata 0 olarak görülüyor. Anladığım kadarıyla benim bellekler 6200 MHz de stabil olarak çalışıyor. Tek sorunu önceden 12 küsur saniyede açılan sistem şimdi 27 saniyede açılıyor. )

Dosya Ekleri

• IMG_20230619_205450.jpg
    IMG_20230619_205450.jpg
    140 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Tamam hocam teşekkür ederim, deneyip buraya sonucu yazarım.

Hocam hayırlı akşamlar. Dediğiniz şeyleri uyguladım ve sonuç olarak hata 0 olarak görülüyor. Anladığım kadarıyla benim bellekler 6200 MHz de stabil olarak çalışıyor. Tek sorunu önceden 12 küsur saniyede açılan sistem şimdi 27 saniyede açılıyor. )

EXPO açılınca nedense olabiliyor böyle şeyler. EXPO kapatıp EXPO ayarlarını elle girmeyi deneyin.

Yeni konular

Geri
Yukarı