Radeon RX Vega 64 ile mining

deMarc

Kilopat
Mevcut ekran kartıma yükseltme için internette RTX 3000 serisi bakarken sıfır bir PowerColor Red Devil Vega 64 8 GB denk getirip aldım 4250 TL gibi bir fiyata. Alırken aklımda satarım düşüncesi vardı ama kenarda ikinci bir sistem kurup mining yapma fikri de kafama yatar gibi oldu. Güç tüketimi biraz yüksek bir kart, bu yüzden hashrate değeri gayet yüksek olsa da gideri biraz fazla olduğundan net kazanç olarak 1080 Ti'ın, RX 5600 XT'nin üzerinde ama 2080 ve RX 5700'ün altında yer alıyor. Acaba bunun kenarda durup mining yapması için ufak bir sistem kurmak mantıklı mı, yoksa hiç masrafa ve uğraşa girmeyip kutusunu açmadan satayım mı? Teşekkürler.

Mining yaparsanız Ethereum yarın düşer kartlar düşerse elinizde patlar satamazsınız da, fakat Ethereum artarsa zengin olursunuz. Satarsanız ise kaybetme ihtimaliniz olmaz direk temiz sıcak 3 4 bin lira kazanırsınız tahminimce. Karar size ait.

2020 Temmuz'da ROG STRIX Vega 64'ler 2250 TL'ye satılmıştı ve almadığıma o kadar pişmanım ki şu an kelimelerle anlatamam. Kesinlikle mining yapın, 2-3 aya parasını çıkaracaktır zaten.

Boşuna pişmansınız. Kahvedeki dayı bile bir sene önce evi arabayı satıp dolar alsam şimdiye milyonerdim diyor. Bunların olacağını sizi beni brakın milyonelerler milyarderler bile bilemiyor. Ekonomi profesörlerinin hepsi başka bir şey diyor mutlaka biri tesadüfen tutuyor, sonra çıkıp ben piyasayı bildim diyor ama hesaplarında hiç ona göre işlem yapmamış çünkü kendi de inanmıyor dediğine. Corona çıktığı gibi alalım desek belki Çin yalan söylemeyip sağlam tedbirlerle karantina uygulayıp hastalığı bitirecekti elimizde patlayacaktı. Hayat fırsatlarla dolu bir sonrakine bakın kendinize kızmayın. Bilemezdiniz. Şu anki aklınız 2020 de olsa yine almazdınız.

Direkt satıp başım fazla ağrımadan kurtulmak kısa vadede daha cazip gibi ama ETH artmaya devam ederse, uzun vadede belki birkaç yıl düzenli gelir getirecek bir opsiyon olur.

Muhtemelen giriş seviye Ryzen 3 1200 hatta belki Athlon seviyesi bir işlemci, 8GB RAM, mATX anakart (gerçi daha sonra ikinci bir GPU denk getirirsem diye ikinci PCIe x16 slotu iyi olurdu) yeterli olur sadece verimliliği yüksek bir PSU şart bildiğim kadarıyla. Bunlar hep ikinci el olabilir tabii. Tahmini olarak kaça mal ederdim böyle bir sistemi sizce? Ona göre bir maliyet hesabı yaparsam karar vermem daha kolay olacak.

Boşuna pişmansınız. Kahvedeki dayı bile bir sene önce evi arabayı satıp dolar alsam şimdiye milyonerdim diyor. Bunların olacağını sizi beni brakın milyonelerler milyarderler bile bilemiyor. Ekonomi profesörlerinin hepsi başka bir şey diyor mutlaka biri tesadüfen tutuyor, sonra çıkıp ben piyasayı bildim diyor ama hesaplarında hiç ona göre işlem yapmamış çünkü kendi de inanmıyor dediğine. Corona çıktığı gibi alalım desek belki Çin yalan söylemeyip sağlam tedbirlerle karantina uygulayıp hastalığı bitirecekti elimizde patlayacaktı. Hayat fırsatlarla dolu bir sonrakine bakın kendinize kızmayın. Bilemezdiniz. Şu anki aklınız 2020 de olsa yine almazdınız.
Vega 64 oyun için de RX 5600 XT'ye kafa tutan bir karttı ve alırsam kenarda dursun, belki bir gün işime yarar diye almak istemiştim. O zaman alsam şu an hala elimde bulunuyor olurdu ve kazım yapmaya başlardım. Amacım doğrudan kripto paralar fırlasa da şöyle olsa da böyle olsa da zengin olsam değildi. Yoksa bu kadar ileri görüşlü bir insan varsa ülkenin başına geçsin.

Geri
Yukarı