Radeon üzerinden kaydedilen videoların boyutları çok yüksek

Tekila Harun

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Radeon ReLive üzerinden kayıt aldığım videoların boyutu çok yüksek. 3 saniyelik bir video 20 MB. Bunun sebebi nedir nasıl azaltırım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bitrate, video formatı, video çözünürlüğü hepsi etki ediyor. NVIDIA üzerinden kayıt alındığında da böyle oluyor. Nasıl ayarlanıyor bilgim yok maalesef.

Ayarlardan genel kısmında girin ve "Video Bit Hızı"nı düşürün. Bit hızı ne kadar düşük olursa kalite ve boyut o kadar düşük olur. Eğer yetmezse "Video Şifreleme Türü"nü AVC yerine HEVC olarak ayarlayın.
1619217459010.png

Daha önceden alınan kliplerin boyutunu düşürmek için de Windows Oynatıcısının "Kırp" özelliğini kullanabilirsiniz, tüm videonun kalitesini düşürmek için Kırpma kısmına girin ve hiçbir şeyi ellemeden yukarıdaki "Kopyasını Kaydet" butonuna basın, diğer video düzenleme programlarına göre çok daha hızlı bir şekilde renderlanacak, bitrate düşecek ve 30FPS olarak daha düşük boyutta bir kopyası kaydedilecektir.

Son düzenleme:
Ayarlardan genel kısmında girin ve "Video Bit Hızı"nı düşürün. Bit hızı ne kadar düşük olursa kalite ve boyut o kadar düşük olur. Eğer yetmezse "Video Şifreleme Türü"nü AVC yerine HEVC olarak ayarlayın.
Eki Görüntüle 989767
Daha önceden alınan kliplerin boyutunu düşürmek için de Windows Oynatıcısının "Kırp" özelliğini kullanabilirsiniz, tüm videonun kalitesini düşürmek için Kırpma kısmına girin ve hiçbir şeyi ellemeden yukarıdaki "Kopyasını Kaydet" butonuna basın, diğer video düzenleme programlarına göre çok daha hızlı bir şekilde renderlanacak, bitrate düşecek ve 30FPS olarak daha düşük boyutta bir kopyası kaydedilecektir.
Kaç mb/s önerirsiniz? Whatsapp gibi uygulamalar 50mb üstünü kabul etmiyor, kolayca atabilmek istiyorum ama görüntü kalitesinin leş olmasını da istemiyorum.

Kaç mb/s önerirsiniz? Whatsapp gibi uygulamalar 50mb üstünü kabul etmiyor, kolayca atabilmek istiyorum ama görüntü kalitesinin leş olmasını da istemiyorum.
Deneyerek bulmanız en iyisi. Önerim 10 Mb/s video + 128 Kb/s ses + HEVC daha da yetmezse kayıt çözünürlüğünü 720p yapıp kare hızını 30FPS'e düşürebilirsiniz. Ancak bu ayarlar isteğinize uygun olmayabilir, deneyerek bulmanız en iyisi.

HEVC/H265 sıkıştırma tekniği AVC1/H264'e göre videoların kalitesini koruyarak, videoların boyutu önemli oranda azaltan en yeni video sıkıştırma tekniğidir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı