Radeon wattman kareli mavi ekran sorunu

Blackboss2pac

Decapat
369534

Öncelikle iyi günler dilerim.
Sistemim;
Amd athlon x4 950 am4 işlemci
Msi B350 pc-mate amd4 anakart
Sapphire Rx 580 nitro 4gb Gpu
Wd caviar blue 7200rpm 1tb Hdd
Kingston HyperX Predetor HX430C15PB3K2/8 3000-mhz (2x4)8gb ddr4 Ram
CoolerMaster MWE 650W 80+ Bronze Psu(Model:MPX-6501-ACAAB)
Viewsonic vx2457 24inç 75hz Freesync monitör
Uyumsuz bir sistem değil diye tahmin ediyorum...
Sistemi toplayalı 3ay civarı oldu ancak yaşadığım sorunları bir türlü gideremedim umarım bana yardımcı olursunuz.
Problemim bazı oyunlarda veya windows açılırken kare şeklinde mavi ekran oluşuyor,bazende pc oyun içerisindeyken reset yiyor.İlk birkaç hafta sorunsuz kullandım pcyi ancak bu zamana kadar arasıra bazen sık sık sistemde sorun yaşıyorum.
Her kilitlenme veya resetten sonra masaüstü geldikten sonra ''Radeon wattman settings have been restored due to an unexpected system failure''hatası alıyorum.
4ghz civarı kullandığım cpuyu şuan defult modda 3.5-3.8 arası kullanıyorum(kareli ekran defult moddada oluşuyor)4.1ghz den daha fazla ileri gitmiyor işlemci.

Ekran kartım 2.el minig için 6 ay bios modlu kullanılmış.Şuan orjinal biosu kurulu.
Bugün fark ettiğim birşeyde harddiskimden fan sürtmesi tarzı bir ses geliyor.Özellikle Hddtune'de quick scan esnasında ses artıyor.
Donanım test programları kullanırken eğer cpu 4ghz ve üstündeyse sistem reset yiyor ve radeon hatası veriyor.
Msi'ın programlarını kaldırdım pcden.Radeon Software ile çakışma ihtimali söylendiği için.
Biosum,chipset ve diğer driverlarım güncel.
Oyunlardaki max sıcaklık değerlerim;
İşlemci max 70derece// Ekran kartım:Max 65derece//Hdd:25-30derece arası.
Sorunun nerde olduğundan emin değilim.Monitör veya HDMi kablosundan bu taraz sorunlar oluşurmu sizce?
Martın ilk haftası gibi İşlemcimi r5 2600 ile değiştiricem ama bu problemi çözemessem parçaları tek tek satıcam.
Olay Görüntüleyicisinde birden fazla Kernel-Power 41hatası mevcut.Bunlardan bazıları;

BugcheckCode 80
BugcheckParameter1 0xffffad78b1c00000
BugcheckParameter2 0x0
BugcheckParameter3 0xfffff8032ad73381
BugcheckParameter4 0x2
SleepInProgress 0
PowerButtonTimestamp 0
BootAppStatus 0
Checkpoint 0
ConnectedStandbyInProgress false
SystemSleepTransitionsToOn 0
CsEntryScenarioInstanceId 0
BugcheckInfoFromEFI false
CheckpointStatus 0

BugcheckCode 80
BugcheckParameter1 0xffff9878fce00000
BugcheckParameter2 0x0
BugcheckParameter3 0xfffff80720283381
BugcheckParameter4 0x2
SleepInProgress 0
PowerButtonTimestamp 0
BootAppStatus 0
Checkpoint 0
ConnectedStandbyInProgress false
SystemSleepTransitionsToOn 0
CsEntryScenarioInstanceId 0
BugcheckInfoFromEFI false
CheckpointStatus 0
Konu açarken resim eklediğim zaman onu ayrı konu olarak almış sistem ve ceza yemişim:) ve konum buraya taşınmış
DDU programı ile geçerli sürücüyü kaldırıp ve yeni güncel sürücüyü kurup tekrar deneyin. Optional sürücüyü ve bir önceki deneyebilirsin.
Son 4 sürücüdür geçerli bir durum.Bir kaç kez ddu ile kaldırıp yükledim sonuç aynı

İşlemciyi overclock yaptığınızda stabil voltajı veremediğiniz için donma, reset atma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tekrar boost clock hızına döndüğünüzde auto moduna almanız lazım. Bende 1300X ve RX 580 ekran kartıyla işlemciye overclock yapma denemelerimde bu tür hatalar alıyordum. Burda birden çok sorunla karşılaştığınız için her hatanın çok uzak bi sebebi olabilir. Format atmayı denediniz mi peki?

İşlemciyi overclock yaptığınızda stabil voltajı veremediğiniz için donma, reset atma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tekrar boost clock hızına döndüğünüzde auto moduna almanız lazım. Bende 1300X ve RX 580 ekran kartıyla işlemciye overclock yapma denemelerimde bu tür hatalar alıyordum. Burda birden çok sorunla karşılaştığınız için her hatanın çok uzak bi sebebi olabilir. Format atmayı denediniz mi peki?
Manuel ve otomatik voltaj vererek denemeler yaptım.(4ghz de 1.35v,1.37v,1,40v üstüne çıkmadım.Her kademede reset oluyor.)Son bios uptadesinde override ve offset modu eklendi oc kısmına.3.9ghzden sonrasını kaldırmıor sanıırm sistem.İlk sistemi kurarken elimdeki hd6670 ile kurulum yapıp,2hafta sonrada rx 580 i takmıştım.Format atmayı deniyecem birde.

FurMark ve GPU-Z programlarını indirerek ekran kartınızın sağlığını kontrol eder misiniz?

Örnek video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

FurMark ve GPU-Z programlarını indirerek ekran kartınızın sağlığını kontrol eder misiniz?

Örnek video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
1saat furmark burn test ve bir kaç farklı daha test uyguladım sorunsuz.akşam eve gittiğim zaman tekrar uygılayıp sonuçları paylaşırım.
Wattman'dan Bellek Hızı ayarınızı 1750MHz'e çekip bir süre öyle kullanır mısınız? VRAM hatası gibi görünüyor.
Hafta sonu o şekilde denerim teşekkür ederim.

Örnek video:

Gpu load ve power draw sürekli değişken halde.Kartım 1411mhz gözükmesine rağmen o değerleri test sırasında göremedim.
Buda render görüntüsü.Cpu x8 olarak kullanıyor pci slotunu

Dosya Ekleri

• asdd.gif
    asdd.gif
    27,6 KB · Görüntüleme: 53
  • dasd.gif
    dasd.gif
    23,4 KB · Görüntüleme: 55
  • fasd.gif
    fasd.gif
    17,8 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleme:
Maalesef bu sorun bende de meydana geldi. Tam internette gezinirken birden bire ekran dondu mavi ekran geldi ve ekranda yukarıdan aşağı 6 sıra hâlinde çizgiler oluştu, fotoğraf çekmek aklıma gelmedi maalesef. Biraz bekledim mavi ekran da yüzde doldu ve kendini yeniden başlattı, bilgisayarım açıldığında wattman hatası ile karşılaştım. Daha önce de bu wattman hatasını aldım fakat bu mavi ekran ve ekrandaki çizgiler ilk defa başıma geldi vallahi AMD aldığıma bin pişman oldum. Bu wattman belası herkes te var nas çözülecek çok merak ediyorum son çare kartı garantiye yollayacağım durum onu gösteriyor param ile rezil olamam..

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı